Najväčší bazén sveta je v Čile. Má kilometer na dĺžku a hĺbku aj 35 metrov

Tento bazén na jedno nadýchnutie rozhodne nepodplávete!

Leží na pobreží Čile, je súčasťou obrovského a veľmi luxusného turistického rezortu, voda v ňom je upravovaná tak, aby mala farbu Karibského mora a na dĺžku má viac ako kilometer.
Väčší bazén na naše planéte nenájdete!
Čile ešte nedávno rozhodne nepatrilo medzi miesta, kam sa jazdí na dovolenku k moru. Tým skôr, že teplota vody Tichého oceánu pri pobreží Čile len málokedy atakuje hranicu 20 stupňov. Aj preto prišla skupina investorov s nápadom vybudovať na pobreží v turistickom rezorte San Alfonso del Mar obrovský bazén, v ktorom bude teplota vody príjemných 26 stupňov.

A autor projektu Fernando Fischmann sa rozhodne nedržal pri zemi. Na dva kilometre dlhej pláži Algarrobo nakoniec vznikol bazén, ktorý meria viac ako kilometer. V najhlbšom mieste má dokonca hĺbku 35 metrov a v ktorom sa tak dá nielen plávať, ale aj plachtiť alebo jazdiť na vodných lyžiach.

Šesť tisíc klasických bazénov
Čísla, ktoré popisujú jeho veľkosť, sú ohromujúce: rozloha je osem hektárov a objem 250000 kubíkov vody. Pre porovnanie – do tejto obej umeléj lagúny, by sa zmestilo šesť tisíc tradičných hotelových bazénov s rozmermi 8×8 metrov.

Bazén je plnený vodou z oceánu, ktorý od neho oddeľuje len pomerne úzka pláž. Voda je ale upravená špeciálnou inteligentnou technológiou, ktorá vodu vyčistí. Ďalej systém, ktorý vodu ohreje a dodá jej parametre vody v Karibskom mori. Spoločne s povrchom, ktorý bazén tvorí, tak nakoniec vzniká farebný odtieň, ktorý je vraj úplne rovnaký ako v Karibiku.

Mesto v meste – okolité superluxusné rezort
Bazén je samozrejme zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov, ako najväčší bazén sveta s krištáľovo priezračnou vodou. Zároveň je ale tiež  súčasťou extrémne luxusného turistického rezortu, ktorý by človek skôr čakal v Dubaji, alebo inde v arabských krajinách, ale rozhodne nie na pobreží juhoamerického Čile.

Bazén po jednej jeho strane lemujú rezidenčný budovy s luxusnými apartmánmi adokonale upravenými trávnikmi o ktoré sa stará nejedena robotická kosačka – ku každej z nich potom patrí súkromná pláž s dovezeným bielym pieskom a palmami, ktoré majú evokovať atmosféru tradičných dovolenkových rajov. K apartmánom patria veľké terasy a prevádzkovateľ garantuje z každého z nich výhľad na bazén a zároveň na nekonečný oceán.

Pri nepriazni počasia sú tu kryté pláže
Báť sa vraj nemusia ani tí, ktorí príliš neveria stálosti a ideálnosti čílskeho počasia. Súčasťou sú aj kryté pláže – podľa slov staviteľov jediné v celej Južnej a Strednej Amerike a dosť možno aj na celej planéte. Návštevníci sa možu pod sklenenou kupolou pyramídy schovať, keď im počasie vonku nepríde ideálne. Voda v nich je vyhrievaná, rovnako tak piesok. Človek sa tu môže naložiť do vírivky, ľahnúť pod vodopád, alebo relaxovať na vodnom masážnom lôžku.
Navyše to vyzerá, že tento projekt nezostane osamotený. V Čile vznikajú ďalšie podobné luxusné rezidenčné a turistické projekty, mesta v mestách, ktoré po celý čas dovolenky nemusíte opustiť. A ďalší by vraj mali vzniknúť napríklad aj v Mexiku. A ak sa vám nechce tak ďaleko, potom sa vydajte do egyptského letoviska Sharm el-Sheikh, kde vznikla umelá lagúna pod taktovkou tej istej firmy, ktorá „má na svedomí“ najväčší bazén planéty.

Zdroj: https://www.novinky.cz/

Viac informácií: https://bit.ly/3byTRXP

Fotografie: Depositphotos