ONLINE MAGAZIN

Najrýchlejši výťah na svete je v Šanghaji. Ide rýchlosťou 74 km za hodinu

Na titul najvyššej budovy sveta síce stráca takmer 200 metrov, no napriek tomu sa mrakodrap Shanghai Tower môže chváliť jedným primátom.
Inžinieri japonskej spoločnosti Mitsubishi Electronics Corporation ho vybavili najrýchlejším výťahom na svete. Do najvyššieho poschodia 632 metrov vysoké budovy dopraví pasažierov rekordnou rýchlosťou 67 stôp za sekundu (73,8 kilometrov za hodinu).
Použitie superrýchleho výťahu v bežnej prevádzke umožnilo vylepšenia kontrolného panelu, ktorá dokáže maximalizovať výkon pohonnej jednotky, spolu s vývojom nových technológií pre brzdový systém, regulátora rýchlosti, bezpečnostného nárazníka a v neposlednom rade ho chráni najmodernejší prúdový chránič. Vďaka vylepšeniam sa tak pasažieri môžu vyviezť z 2. podzemného poschodia až do 119. nadzemného podlažia len za 53 sekúnd. Okrem rekordnej rýchlosti ponúka technológia použitá vo výťahu taktiež maximálnu bezpečnosť, tichosť, úspornosť a prvotriedny jazdný komfort, uvádza Mitsubishi.

Nechcený rekord
Na prvom mieste pomyselného rebríčka najrýchlejších výťahov vystriedala Shanghai Tower mrakodrap CTF Financie Center v juhočínskom Guangzhou, ktorý je s 530 metrami momentálne siedmu najvyššou budovou sveta. Rozdiel je pritom len minimálny, zariadenie od firmy Hitachi stráca na rekordný výťah v Šanghaji necelé dva kilometre za hodinu, a 95 poschodí tak zdolá za úctyhodných 45 sekúnd.
„Chceli sme, aby bol rýchly, ale takú rýchlosť sme nečakali,“ hovorí David Ho zo spoločnosti New World Development, ktorá sa na stavbe a technológiách použitých v CTF podieľala. „Ten primát vezme čoskoro za svoje,“ nepochybuje Ho o vývoji ešte rýchlejších výťahov.

Rýchlejšie už to nepôjde
Prílišné očakávania o nekonečnom posúvaní rekordnej rýchlosti však brzdí expert vo výťahovom inžinierstva Albert So. „Predpokladám, že najvyššia rýchlosť, akou budú môcť vertikálne výťahy dosahovať, je na úrovni 79 stôp za sekundu (86,7 km / h). Nejde pritom o to, že by sme nedokázali rýchlejší výťah vyrobiť, ale o biologické faktory, „upresňuje So. Ľudský organizmus by podľa neho pri takej rýchlosti nemal dostatok času na to, aby sa prispôsobil zmene tlaku. Takéto výťahy by vyžadovali úpravy tlaku v celej budove podobne, ako to funguje v lietadlách, dodáva.

Fínska výzva
Nielen v Číne však padajú výťahovej rekordy. Revolučnou technológiou sa pochváli tiež kilometer vysoká Jeddah Tower, ktoré v súčasnosti rastie v Saudskej Arábii a po dokončení v roku 2019 sa stane najvyššou budovou sveta. Nároky na výťah v kilometer vysokom mrakodrapu sú obrovské a ich splnenie sa zhostila fínska firma Kone. Tá momentálne vyvíja unikátne lano z uhlíkových vlákien, ktoré umožnia konštrukciu výťahu s dĺžkou presahujúcou jeden kilometer. Doterajšie maximum pritom činí zhruba polovicu.

Vďaka tretinovej váhe oproti tradičným lanám bude aj výťah v Jeddah Tower schopný dosahovať extrémnu rýchlosťou. „Do najvyššie položeného obývateľného poschodia na svete sa dostanete za púhych 52 sekúnd,“ vyhlasujú zástupcovia fínskeho konštruktéra pre CNN.

Mohlo by vás zaujímať:

Náš tip Nezaradené Technika Technológie

Mercusys: Moderné technológie za rozumnú cenu

Máte doma internet, ktorého kvalita je skôr k hnevu než k úžitku? Notebook alebo stolový PC vyčkáva pri odosielaní pošty a videa z YouTube sa zasekávajú alebo prehrávajú len na nízku kvalitu? Hľadáte informácie na Google a na každé vyhľadávanie čakáte desiatky sekúnd? A pri hovoroch s rodinou či priateľmi cez rôzne chatovacie platformy chytáte vždy iba pár slov? […]

Čítať ďalej
Architektúra Cestovanie Náš tip

Hrad Helfštýn

Monumentálna hradná architektúra Helfštýna sa týči nad údolím Moravskej brány. Celý komplex tvorí rad stavieb úžitkových i fortifikačných. V súčasnej dobe sú na hrade sprístupnené štyri nádvoria. Má päticu brán, množstvo bášt, veží a rozsiahly systém vnútorného i vonkajšieho opevnenia. Svojou rozlohou patrí k najrozsiahlejším hradným komplexom v Európe. História hradu Rozsiahla zrúcanina hradu Helfštýna, […]

Čítať ďalej
Architektúra Cestovanie

Krása Havany mizne v troskách: Kuba nedokáže zachrániť unikátne pamiatky

Niekdajšia Havana lákala návštevníkov nielen slnečnými plážami, ale najmä nezameniteľnou architektonickou krásou. Dnes padajú najväčšie perly koloniálneho staviteľstva a prepychové domy svojim obyvateľom doslova na hlavu. Od roku 1982, kedy sa Stará Havana ocitla na zozname chránených pamiatok UNESCO, tu prebiehajú rozsiahle rekonštrukcie prakticky nepretržite. Zlé jazyky však tvrdia, že celá táto snaha je tak […]

Čítať ďalej