ONLINE MAGAZIN

Eskimák alebo Inuk ?

Hoci sa v slovenčine používa slovo „Eskimák“ na označenie obyvateľov severských území Kanady a Grónska, tento názov je pre túto kultúru dokonca až urážlivý. V preklade znamená „jedák surového mäsa“.
Správny výraz je „Inuiti“, v preklade ľudia, v jednotnom čísle „Inuk“, čiže človek. Majú presné a detailné výraz pre konkrétne veci, napríklad veľa slov pre rôzne druhy snehu, ale abstraktné názvy sa tvoria odpisom.

Inuiti sú mongolského pôvodu, preto majú žltkastú pleť, čierne rovné vlasy a šikmé oči. Často bývajú malého vzrastu, ale to nie je pravidlom.

Lovia tuleňov, mroža, ryby, vtáky, veľryby, soby, bobry a v núdzi, kedy je hladomor, jedia svoje vlastné psy. Ulovená zver sa využije do posledného zvyšku – primárne ako potrava, a potom sa z koží vyrába oblečenie, pokrývky a kajaky. Šľachy sa používajú namiesto nití, kosti a zuby sa využívajú pre amulety, korálky a podobne.

Veľkým problémom Eskimákov je neplodnosť, a tak keď je prvá manželka neplodná alebo potrebuje pomoc v domácnosti, muž si vezme ďalšiu ženu. Polygamia a mnohomužstvo teda nie je výnimkou, ale nie je príliš častá. Vyskytuje sa práve kvôli neplodnosti, ktorá je veľkým problémom Inuitov.

Domy boli dvoch typov – letné a zimné.
Medzi letné patria napríklad stany z kože a rýchlo postavená obydlia z dreva a rôznych nájdených materiálov. Zimné domy mali hrubé múry z kameňov a drnov. Boli jednoduchého pôdorysu – 6-8 metrov dlhá úzka chodba zapustená do terénu chrániaca obývanú časť od ostrého mrazu, a jedna veľká miestnosť, ktorá plnila rozmanité funkcie – spálňa, kuchyňa, jedáleň a spoločenská miestnosť. Miesto na pripravu jedla sa upravovali podľa veľkosti rodiny – doslova sú to kuchyne na mieru pre danu situáciu. Bolo obvyklé, že v jednom dome bývalo aj cez 30 ľudí, teda celá blízka rodina.
Pod malými oknami, ktoré predtým bývali vyplnené roztiahnutými tulením črevami (po príchode Európanov nahradené sklom), bola dlhá pričňa rozdelená po úsekoch. Každý úsek patril jednému členovy  rodiny, napr. otcovi, matke a deťom.
Nepostrádateľnou súčasťou  obydlia boli tukové lampy, ktoré slúžili nielen ako svetlo, ale aj ako sporáky a kachle. Pálil sa v nich predovšetkým tulení tuk.
Ďalší typ zimného domčeka je iglu. Napriek presvedčeniu mnohých ľudí však slúžilo len ako dočasné obydlie –  napríklad pri cestách, kedy lovca uväznila snehová búrka a v blízkosti nebol žiadny domček, do ktorého by sa mohli uchýliť.

 

Zdroj: http://www.grafalls.8u.cz/

Viacej inforacií na: https://bit.ly/3rzrZYN

Foto: depositphotos

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Nezaradené outdoor Tlačová správa

Svetový unikát – Zimný zázrak Mörbisch, impozantná betlehemská scéna na jazere

Od 23. novembra 2024 do 5. januára 2025 ožije na javisku na jazere v obci Mörbisch am See projekt „Zimný zázrak Mörbisch“ – čarovná betlehemská scéna uprostred jazera. Tento projekt je svetovým unikátom: impozantný betlehem široký 90 metrov a vysoký 18 metrov, umiestnený priamo na javisku na jazere, so strhujúcou projekčnou šou. Mo╠łrbisch(c)MK Illumination • […]

Čítať ďalej
Náš tip outdoor Príroda

POD KRÍDLAMI DRAVCOV

POD KRÍDLAMI DRAVCOV je jedinečný zážitok so sokoliarmi. Zažite úžasný svet dravých vtákov na vlastnej koži! Chceli by ste zažiť stretnutie s majestátnymi dravcami, ktoré vás ohromia svojou rýchlosťou, silou a krásou? Pridajte sa k nám počas jedinečného zážitku, kde sa dostanete do bezprostrednej blízkosti orla, sokola či sovy! 🔍 Objavte fascinujúce tajomstvá prírody: Vedeli […]

Čítať ďalej
Cestovanie Novinky outdoor Radíme Vám

Čedok spúšťa novú éru cestovania: Priamo z Bratislavy na Maurícius

Perla indického oceánu na dosah ruky priamo z Bratislavy. Dnešok sa zapísal do histórie slovenského letectva a cestovného ruchu novým míľnikom. Cestovná kancelária Čedok v spolupráci s prestížnou leteckou spoločnosťou Neos totiž uskutočnila vôbec prvý let Dreamlinerom z Bratislavy na exotický ostrov Maurícius. Tento významný krok prináša slovenským turistom jedinečnú možnosť objavovať vzdialené destinácie priamo z […]

Čítať ďalej