ONLINE MAGAZIN

Povinná výbava auta na rok – Máte všetko?

Pri otázke povinnej výbavy mnoho vodičov len pokrčí ramenami a spoliehajú sa na to, že lekárnička je všetko, čo im v aute bude stačiť. Povinnú výbavu však určuje zákon a je podstatne bohatšia. Dokonca sa v rôznych štátoch aj jemne líši. Preto pozor, čo v aute máte aj nemáte.

Absolútny základ povinnej výbavy

Nikto o ňom nepochybuje. Je to autolekárnička. Obsahuje samostatne balené samostatne balené pomôcky na ošetrenie pre rôzne druhy poranení. Dôležitý je okrem iného aj dátum spotreby, pričom povinný obsah lekárničky ustanovuje príloha č. 2 k vyhláške č. 134/2018 Z.z. Ak však kupujete lekárničku v servise, na pumpe, alebo v bežnom obchode, jej obsah nemusíte preverovať. Výrobca ho musí dodržiavať.

Je potrebné si však dať pozor na poškodenie obalu, ktoré by mohlo lekárničku znehodnotiť. Ďalej v našej výbave nesmie chýbať reflexný odev, ktorý by mal byť umiestnený v blízkosti vodiča.

Ďalšia povinná výbava

Patrí do nej náhradné koleso s diskom a náhradnou pneumatikou predpísaného druhu a rozmeru, kľúč na matice a príručný zdvihák na auto. Pozor, aj keď máte pneumatiky aj náhradnú v poriadku, je nutné kontrolovať hrúbku dezénu.  Zákon stanovuje minimálnu hĺbku dezénu zimnej pneumatiky na 3 mm a 1,6 mm u letnej pneumatiky. Náhradné koleso môže suplovať, ak máte na aute pneumatiky Run-flat, či sadu na opravu defektu.

Výstražný trojuholník

Je potrebné ho nosiť so sebou a použiť v prípade núdzového státia, pričom je dôležité ho umiestniť na okraj vozovky tak, aby ho prichádzajúci vodiči stihli zaregistrovať včas a zreteľne, čiže vo vzdialenosti minimálne 50 metrov za vozidlom, v prípade diaľnice alebo rýchlostnej cesty najmenej 100 metrov za vozidlom. Vo výbave nemusíte mať náhradné žiarovky či poistky, ich prítomnosť však nikdy nie je na zahodenie.

Pozor na výbavu v iných krajinách

„Pre istotu si overte, čo musí byť súčasťou povinnej výbavy v krajinách, cez ktoré pocestujete, pretože to nie je všade rovnako. Samozrejme, dôležité je aj povinné zmluvné poistenie a jeho platnosť. Určite si k dokladom priložte zelenú kartu, ktorá je potvrdením o platnosti PZP v zahraničí,“ radí Daniel Baran, vedúci oddelenia vývoja produktov poistenia motorových vozidiel Union poisťovne.

Každá krajina, ktorou cestujete má iné pravidlá. Tu je prehľad základných z nich:

Správa o nehode – je odporúčaná, avšak v Srbsku a Čiernej Hore je povinná.

Ťažné lano – je povinné v Albánsku, Macedónsku, Srbsku a Čiernej hore.

Hasiaci prístroj – je povinný v Poľsku, Bulharsku a Rumunsku.

Náhradné žiarovky – sú povinné pre Srbsko, Čiernu Horu, Českú republiku, Chorvátsko, Albánsko a Francúzsko.

Povinná výbava je lacnejšia ako pokuta. Na Slovensku môžete dostať pokutu 50 eur, no v susednom Rakúsku to môže byť aj vyše dvetisíc eur.

Výhodné je mať poistené auto proti havárii a vandalizmu

Povinnou výbavou je aj povinné zmluvné poistenie a doklad o jeho platnosti, ktoré musíte mať vo vozidla. Okrem toho sa oplatí mať aj havarijné poistenie. Či už ste majiteľom nového, alebo staršieho auta je vhodné mať v prípade nehôd, či poistných udalostí havarijné poistenie. „Poistenie auta proti havárii a vandalizmu má množstvo výhod. Môžete ho dojednať aj bez viazanosti a možno ho platiť aj v mesačných splátkach. Obhliadku auta je možné vybaviť aj prostredníctvom mobilnej aplikácie. Poistenie auta pre prípad havárie a vandalizmu poskytuje ochranu pri zrážke s iným autom, pri strete so zverou, úmyselné poškodenie vandalom, ale aj pri poškodení káblov, hadíc a izolácie hlodavcami,“ uviedol Daniel Baran, vedúci oddelenia vývoja produktov poistenia motorových vozidiel Union poisťovne. Ako ďalej doplnil, poistenie auta je možné uzavrieť online za pár sekúnd.

 

Zdroj: https://www.superpoistenie.sk/

Viacej informácií nájdete tu: https://bit.ly/3ntHPla

Foto: Depositphotos

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie outdoor Radíme Vám

VEĽKÁ PRÁZDNINOVÁ ZÁBAVA NA ZÁMKU SCHLOSS HOF

Od 6. augusta do 4. septembra sa dianie na zámku Schloss Hof nesie v znamení letných prázdnin. Počas celého jedného mesiaca je k dispozícii pestrý program s kreatívnymi workshopmi, divadelnými i hudobnými vystúpeniami. Na návštevu príde gašparko aj kúzelník.   Schloss Hof Kinder springen vor Schloss(c)SKB Foto: Astrid Knie Ak sa rozhodnete pre návštevu zámku […]

Čítať ďalej
Automobily Cestovanie Radíme Vám

Ako je to s parkovaním a nocovaním mimo kempingov v Nemecku

Ako je známe, Nemecko veľmi radi navštevujeme. Je to dané tým, že Nemecko má veľmi dobre rozvinutú turistickú ponuku, a to ako v oblasti historických pamiatok, tak napríklad aj v oblasti wellness, či spoznávania jeho prírodných krás. A preto si treba aj u neho vyjasniť „ako je to teda s tým parkovaním a nocovaním mimo […]

Čítať ďalej
Architektúra Automobily Cestovanie outdoor Príroda Radíme Vám

Lahodný rum, salsa, cigara? To všetko a ešte viac je Kuba

Zaujímavá, unikátna, veselá, živá, chudobná, krásna, nekomplikovaná. Ku Kube pasuje veľa prívlastkov, rozhodne však nie je jednotvárna! Kuba je ostrov mnohých kontrastov s jedinečným kúzlom a originalitou v podobe dobrosrdečných ľudí, rytmu salsy, amerických veteránov, nádherného mora a ešte krajších západov slnka, úžasnej architektúry. Dovolenka na Kube sľubuje bezpochyby špeciálny zážitok. Kuba, jedna z posledných […]

Čítať ďalej