ONLINE MAGAZIN

Otázky k životu v kozme, na ktoré ste sa ostýchali opýtať

Čo urobiť s telom astronauta, keď zomrie počas trojročnej misie na Mars? Je správne zbaviť sa umierajúceho, alebo je morálnejší nechať ho, aby svojim kolegom na vesmírnej lodi uberal drahocenný kyslík? Ako majú muži a ženy na palube raketoplánu krotiť túžby, keď vesmírom putujú dlhé roky?

Chúlostivé otázky, o ktorých sa doteraz všetci ostýchali hovoriť, nastolil nový dokument amerického Národného úradu pre letectvo a kozmonautiku.

Do tridsiatich rokov by totiž prví astronauti mali pristáť, podľa plánov NASA, na planéte najviac podobnej Zemi – na Marse. Doteraz sa americkí astronauti mohli (a zatiaľ túto možnosť nikto nevyužil) v prípade zdravotnej krízy vrátiť v ruskom vesmírnom module predčasne na Zem. Pri ceste, kedy bude najbližšia nemocnica vzdialená milióny kilometrov a len rady  z planéty Zem poputujú k posádke rádiovým spojením minimálne hodinu, to už nebude možné.

Tí, ktorí opustia obežnú dráhu, sa budú musieť podrobiť preventívnym zákrokom, napríklad odstránenie slepého čreva. Pravdou je, že zatiaľ žiadna z misií NASA neskončila fiaskom kvôli zdravotným príhodám astronautov. Z dovodu tragédie, keď posádka našla vo vesmírnom korábu smrť, vždy zapríčinila nejaká technická havária. Aj preto si mnohí odborníci myslia, že americkí astronauti nie sú pripravení na situáciu, kedy by na palube lode museli po tri roky prechovávať nebožtíka. „Takto sme v minulosti nepremýšľali. Ale je to od NASA pekné, že o týchto situáciách začala uvažovať,“ komentoval snahy amerických ETIKA Story Musgrave, astronaut a lekár, ktorý bol vo vesmíre šesťkrát.

Vesmírna agentúra tiež zvažuje, či by si astronauti a astronautky pred odletom nemali nechať zakonzervovať spermie a vajíčka. Počas dlhého letu by totiž ich výbava mohla kvôli dlhodobému pôsobeniu rádioaktívneho žiarenia zmutovať. A musíme pochopiť, že i ženy astronautky tužia porodiť, mať dieťa a namiesto dlhoročného ovládania riadiacich raketových obrazoviek, skôr si zadovážiť prebalovací pult.

Milostné pletky vo vesmíre

Otázka vzťahov medzi mužmi a ženami na palube však stále zostáva tabu. Aj to však experti NASA budú musieť čo najskôr rozlúsknuť. Tým skôr potom, čo americká astronautka, matka troch detí Lisa Nowaková, maskovaná v parochni a plášti, neúspešne zaútočila zo žiarlivosti na svoju kolegyňu z vesmírneho letectva Colleen Shipmanová.

Žena, ktorá prešla náročným psychologickým tréningom, išla za svojou sokyňou takmer tisíc päťsto kilometrov naprieč USA, so sebou si vzala vzduchovku, oceľovú palicu, nôž s desaťcentimetrovou čepeľou a do auta si pribalila aj vrecia na odpadky.

Vyšetrovacia komisia teraz zverejnila, ako sa Nowaková čoby kolegyne správala vo vesmíre. Astronauti, s ktorými vlani v júli letela v raketopláne Discovery na Medzinárodnú vesmírnu stanicu, ju označili síce za pracovitú a múdru, zhodli sa však, že sa správala sebecky a nerešpektovala tímovú prácu. Priamo na vesmírnej lodi napríklad odmietla dať kolegom číslo svojho mobilu.

Lisa Nowaková úplne prepadla milostnému romániku s kolegom Billom Oefelleinem. Napríklad astronaut Mike Fossum ju síce niekoľkokrát pristihol pri „milostnej konšpirácii“, ale bol diskrétny a mlčal ako hrob. Mal za to, že milenecký vzťah neovplyvňuje ich prácu.

 

Zdroj: https://bit.ly/3s4XOJM

Text: MF DNES

Viac informácií nájdete tu: https://www.idnes.cz/technet/vesmir

Mohlo by vás zaujímať:

outdoor Radíme Vám Šport Technika

Pre Slovákov a Slovenky stále rozhoduje cena oproti kvalite, platí to aj pri výbere bicykla a elektrobicykla

Viac než 16 % opýtaných Slovákov a Sloveniek zvažuje v roku 2024 kúpiť bicykel alebo elektrobicykel sebe alebo rodinnému príslušníkovi. Najdôležitejšie kritéria pri výbere predajcu bicyklov sú pre zákazníkov ceny bicyklov a elektrobicyklov, kvalita servisu a opráv a tiež odbornosť a ochota personálu. Vyplýva to z prieskumu, ktorý Neuropea realizovala v spolupráci s CreditCall pre spoločnosť Kaktus Bike. Prieskum bol realizovaný v dňoch od 9.2.2024 […]

Čítať ďalej
Cestovanie Náš tip Novinky outdoor Umenie a kultúra

Stavať máje budú v trnavskom Kamennom mlyne aj v okolitých obciach

Akcie bohaté na spev a hudbu, pri príležitosti stavania májov, sa budú konať v utorok 30. apríla v Kamennom mlyne v Trnave, ako aj v neďalekých obciach Dolná Krupá, Suchá nad Parnou, Biely Kostol, Bohdanovce nad Trnavou a Ružindol.   O pripomenutie tradícií sa v Trnave postará univerzitný folklórny súbor Trnafčan, ktorý pripravuje druhý ročník podujatia […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Príroda Radíme Vám

6 romantických botanických záhrad v Maďarsku, ktoré vás túto jar opantajú

V čase, keď sa jar v Maďarsku neodvratne blíži, 35 botanických záhrad v krajine ožíva kaleidoskopom farieb a vôní. Záhrady sa prebúdzajú a stávajú útočiskom, v ktorom kvety kvitnú s bezkonkurenčnou eleganciou a vytvárajú obraz zasnenej romantiky. Pre návštevníkov zo Slovenska môžu byť tieto arboréta, ktoré nájdete v blízkosti vášho bydliska, príjemným prekvapením, a sú […]

Čítať ďalej