ONLINE MAGAZIN

Otázky k životu v kozme, na ktoré ste sa ostýchali opýtať

Čo urobiť s telom astronauta, keď zomrie počas trojročnej misie na Mars? Je správne zbaviť sa umierajúceho, alebo je morálnejší nechať ho, aby svojim kolegom na vesmírnej lodi uberal drahocenný kyslík? Ako majú muži a ženy na palube raketoplánu krotiť túžby, keď vesmírom putujú dlhé roky?

Chúlostivé otázky, o ktorých sa doteraz všetci ostýchali hovoriť, nastolil nový dokument amerického Národného úradu pre letectvo a kozmonautiku.

Do tridsiatich rokov by totiž prví astronauti mali pristáť, podľa plánov NASA, na planéte najviac podobnej Zemi – na Marse. Doteraz sa americkí astronauti mohli (a zatiaľ túto možnosť nikto nevyužil) v prípade zdravotnej krízy vrátiť v ruskom vesmírnom module predčasne na Zem. Pri ceste, kedy bude najbližšia nemocnica vzdialená milióny kilometrov a len rady  z planéty Zem poputujú k posádke rádiovým spojením minimálne hodinu, to už nebude možné.

Tí, ktorí opustia obežnú dráhu, sa budú musieť podrobiť preventívnym zákrokom, napríklad odstránenie slepého čreva. Pravdou je, že zatiaľ žiadna z misií NASA neskončila fiaskom kvôli zdravotným príhodám astronautov. Z dovodu tragédie, keď posádka našla vo vesmírnom korábu smrť, vždy zapríčinila nejaká technická havária. Aj preto si mnohí odborníci myslia, že americkí astronauti nie sú pripravení na situáciu, kedy by na palube lode museli po tri roky prechovávať nebožtíka. „Takto sme v minulosti nepremýšľali. Ale je to od NASA pekné, že o týchto situáciách začala uvažovať,“ komentoval snahy amerických ETIKA Story Musgrave, astronaut a lekár, ktorý bol vo vesmíre šesťkrát.

Vesmírna agentúra tiež zvažuje, či by si astronauti a astronautky pred odletom nemali nechať zakonzervovať spermie a vajíčka. Počas dlhého letu by totiž ich výbava mohla kvôli dlhodobému pôsobeniu rádioaktívneho žiarenia zmutovať. A musíme pochopiť, že i ženy astronautky tužia porodiť, mať dieťa a namiesto dlhoročného ovládania riadiacich raketových obrazoviek, skôr si zadovážiť prebalovací pult.

Milostné pletky vo vesmíre

Otázka vzťahov medzi mužmi a ženami na palube však stále zostáva tabu. Aj to však experti NASA budú musieť čo najskôr rozlúsknuť. Tým skôr potom, čo americká astronautka, matka troch detí Lisa Nowaková, maskovaná v parochni a plášti, neúspešne zaútočila zo žiarlivosti na svoju kolegyňu z vesmírneho letectva Colleen Shipmanová.

Žena, ktorá prešla náročným psychologickým tréningom, išla za svojou sokyňou takmer tisíc päťsto kilometrov naprieč USA, so sebou si vzala vzduchovku, oceľovú palicu, nôž s desaťcentimetrovou čepeľou a do auta si pribalila aj vrecia na odpadky.

Vyšetrovacia komisia teraz zverejnila, ako sa Nowaková čoby kolegyne správala vo vesmíre. Astronauti, s ktorými vlani v júli letela v raketopláne Discovery na Medzinárodnú vesmírnu stanicu, ju označili síce za pracovitú a múdru, zhodli sa však, že sa správala sebecky a nerešpektovala tímovú prácu. Priamo na vesmírnej lodi napríklad odmietla dať kolegom číslo svojho mobilu.

Lisa Nowaková úplne prepadla milostnému romániku s kolegom Billom Oefelleinem. Napríklad astronaut Mike Fossum ju síce niekoľkokrát pristihol pri „milostnej konšpirácii“, ale bol diskrétny a mlčal ako hrob. Mal za to, že milenecký vzťah neovplyvňuje ich prácu.

 

Zdroj: https://bit.ly/3s4XOJM

Text: MF DNES

Viac informácií nájdete tu: https://www.idnes.cz/technet/vesmir

Mohlo by vás zaujímať:

Architektúra outdoor Príroda Radíme Vám

JASKYŇA DRINY, TURISTICKÉ CHODNÍKY AJ SMOLENICKÝ ZÁMOK ZOSTÁVAJÚ OTVORENÉ POČAS JESENE

Objavovať jednoduché turistické trasy a cyklotrasy, ktoré sú vhodné aj pre rodiny s deťmi, môžu návštevníci Malých Karpát nad obcou Smolenice. Zaujímavé turistické miesta ako Smolenický zámok či Jaskyňa Driny zostávajú otvorené aj počas mesiaca október.    Na nenáročnú turistiku či cyklotúry, počas stále pretrvávajúcej teplej jesene, sú vhodné dobre prístupné trasy v Malých Karpatoch v okolí obce […]

Čítať ďalej
Architektúra Cestovanie Náš tip outdoor Príroda

Nechajte prehovoriť príbehy!  Česka Vysočina má čo povedať

Cestovanie VYSOČINA Hornatý región, v ktorom nájdete množstvo pozoruhodnej histórie. Hrady, zámky, kostoly, veľké kláštory, múzea a aj rôzne zaujímavosti. Vysočina je kraj v Česku na pomedzí Čiech a Moravy. Má najvyšší počet UNESCO pamiatok v Českej republike. Spoznajte aj menej známe regióny! Jihlava – centrum kraja Vysočina Leží na rieke Jihlava v nadmorskej výške 460-700 metrov […]

Čítať ďalej
Cestovanie Film Náš tip outdoor Radíme Vám

Kde leží pravda o indiánoch a kovbojoch?

„Kovboji na koni v žiare zapadajúceho slnka, drsní muži s chuťou dobývať a prežiť. Na druhej strane indiáni, tajomní a zvláštni obyvatelia divočiny s mystickými rituálmi.“ Toto sú obrazy, ktorými nás fascinuje Divoký Západ v románoch a filmoch. Ale koľko z týchto romantických predstáv je pravdivých? Je čas odhaliť skutočnú históriu Divokého západu a jeho legendárnych postáv. Nový […]

Čítať ďalej