ONLINE MAGAZIN

Otázky k životu v kozme, na ktoré ste sa ostýchali opýtať

Čo urobiť s telom astronauta, keď zomrie počas trojročnej misie na Mars? Je správne zbaviť sa umierajúceho, alebo je morálnejší nechať ho, aby svojim kolegom na vesmírnej lodi uberal drahocenný kyslík? Ako majú muži a ženy na palube raketoplánu krotiť túžby, keď vesmírom putujú dlhé roky?

Chúlostivé otázky, o ktorých sa doteraz všetci ostýchali hovoriť, nastolil nový dokument amerického Národného úradu pre letectvo a kozmonautiku.

Do tridsiatich rokov by totiž prví astronauti mali pristáť, podľa plánov NASA, na planéte najviac podobnej Zemi – na Marse. Doteraz sa americkí astronauti mohli (a zatiaľ túto možnosť nikto nevyužil) v prípade zdravotnej krízy vrátiť v ruskom vesmírnom module predčasne na Zem. Pri ceste, kedy bude najbližšia nemocnica vzdialená milióny kilometrov a len rady  z planéty Zem poputujú k posádke rádiovým spojením minimálne hodinu, to už nebude možné.

Tí, ktorí opustia obežnú dráhu, sa budú musieť podrobiť preventívnym zákrokom, napríklad odstránenie slepého čreva. Pravdou je, že zatiaľ žiadna z misií NASA neskončila fiaskom kvôli zdravotným príhodám astronautov. Z dovodu tragédie, keď posádka našla vo vesmírnom korábu smrť, vždy zapríčinila nejaká technická havária. Aj preto si mnohí odborníci myslia, že americkí astronauti nie sú pripravení na situáciu, kedy by na palube lode museli po tri roky prechovávať nebožtíka. „Takto sme v minulosti nepremýšľali. Ale je to od NASA pekné, že o týchto situáciách začala uvažovať,“ komentoval snahy amerických ETIKA Story Musgrave, astronaut a lekár, ktorý bol vo vesmíre šesťkrát.

Vesmírna agentúra tiež zvažuje, či by si astronauti a astronautky pred odletom nemali nechať zakonzervovať spermie a vajíčka. Počas dlhého letu by totiž ich výbava mohla kvôli dlhodobému pôsobeniu rádioaktívneho žiarenia zmutovať. A musíme pochopiť, že i ženy astronautky tužia porodiť, mať dieťa a namiesto dlhoročného ovládania riadiacich raketových obrazoviek, skôr si zadovážiť prebalovací pult.

Milostné pletky vo vesmíre

Otázka vzťahov medzi mužmi a ženami na palube však stále zostáva tabu. Aj to však experti NASA budú musieť čo najskôr rozlúsknuť. Tým skôr potom, čo americká astronautka, matka troch detí Lisa Nowaková, maskovaná v parochni a plášti, neúspešne zaútočila zo žiarlivosti na svoju kolegyňu z vesmírneho letectva Colleen Shipmanová.

Žena, ktorá prešla náročným psychologickým tréningom, išla za svojou sokyňou takmer tisíc päťsto kilometrov naprieč USA, so sebou si vzala vzduchovku, oceľovú palicu, nôž s desaťcentimetrovou čepeľou a do auta si pribalila aj vrecia na odpadky.

Vyšetrovacia komisia teraz zverejnila, ako sa Nowaková čoby kolegyne správala vo vesmíre. Astronauti, s ktorými vlani v júli letela v raketopláne Discovery na Medzinárodnú vesmírnu stanicu, ju označili síce za pracovitú a múdru, zhodli sa však, že sa správala sebecky a nerešpektovala tímovú prácu. Priamo na vesmírnej lodi napríklad odmietla dať kolegom číslo svojho mobilu.

Lisa Nowaková úplne prepadla milostnému romániku s kolegom Billom Oefelleinem. Napríklad astronaut Mike Fossum ju síce niekoľkokrát pristihol pri „milostnej konšpirácii“, ale bol diskrétny a mlčal ako hrob. Mal za to, že milenecký vzťah neovplyvňuje ich prácu.

 

Zdroj: https://bit.ly/3s4XOJM

Text: MF DNES

Viac informácií nájdete tu: https://www.idnes.cz/technet/vesmir

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie outdoor Príroda Tlačová správa

Obce Šumiac a Telgárt spojila nová bezpečná cyklistická trasa

Banskobystrický samosprávny kraj spojil rázovité obce Šumiac a Telgárt zrekonštruovanou viacúčelovou cestou určenou najmä pre cyklistov. „Zelená stuha Horehronia“ je najdlhšou značenou cyklotrasou v regióne Horehronie. Tiahne sa od obce Telgárt údolím Hrona až po Bystrú a meria spolu takmer 90km. Trasa je vhodná najmä pre horské bicykle. Rekonštrukcia úseku Telgárt a Šumiac výrazne prispela k bezpečnosti a zatraktívneniu tejto […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Radíme Vám

VEĽKÁ PRÁZDNINOVÁ ZÁBAVA NA ZÁMKU SCHLOSS HOF

Od 6. augusta do 4. septembra sa dianie na zámku Schloss Hof nesie v znamení letných prázdnin. Počas celého jedného mesiaca je k dispozícii pestrý program s kreatívnymi workshopmi, divadelnými i hudobnými vystúpeniami. Na návštevu príde gašparko aj kúzelník.   Schloss Hof Kinder springen vor Schloss(c)SKB Foto: Astrid Knie Ak sa rozhodnete pre návštevu zámku […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor

Ruch a pohostinnosť gruzínskych uličiek

Gruzínsko je krajina s bohatou históriou siahajúcou k Gréckym Argonautom, s ranostredovekými kresťanskými kláštormi a pevnosťami, s vynikajúcim vínami nádhernou prírodou. Biele vrcholky Kaukazu kontrastujú s modrou oblohou a zelenými pastvinami malebných nižších hrebeňov. Vstupnou bránou do Gruzínska je trojica miest Tbilisi, Kutaisi a prímorské Batumi. Tentokrát sa nebudeme ponáhľať do horských dedín a za […]

Čítať ďalej