Mešita šejka Zayeda

Najväčší svätostánok Spojených arabských emirátov

Mešita sa stavala dlhých 11 rokov, v období medzi rokmi 1996-2007.

Pri rozmeroch 290 krát 420 metrov a s celkovou rozlohou 12 hektárov, je táto mešita najrozsiahlejším svätostánkom v celých Emirátoch. Nachádza sa v hlavnom meste Abú Zabí a pre celú krajinu predstavuje hlavné centrum sviatočných piatkových bohoslužieb. Mešita môže pojať až 41 000 veriacich. Základný kameň tohto komplexu bol položený predchádzajúcím šejkom rovnomenného emirátu a súčasne prezidentom celej federácie, Zayed bin Sultan Al Nahyanom, po ktorom má mešita svoje meno. Jeho zámerom bolo spojiť v tejto stavbe islamskú tradíciu so starými i modernými architektonickými a umeleckými prvkami, čo sa mu bezo zvyšku podarilo. Mešita sa stavala dlhých 11 rokov, v období medzi rokmi 1996-2007. Bohužiaľ bola dostavaná až po šejkovej smrti. Ako by sa dalo predpokladať, miesto jeho posledného odpočinku nájdeme tu, na nádvorí hneď vedľa mešity.

Mešita: Chrám islamského sveta

Mešita je centrom uctievania Alaha, jediného boha moslimov. Mešitou sa však nerozumie len samotný chrám, ale jedná sa o celý komplex budov s nádvorím, kde sa nachádza napríklad škola, knižnica, nemocnica, kúpele (hamam) či hrobky. Z toho vyplýva, že sa z mešity stávalo i miesto stretávania, akéhosi spoločenského zhromažďovania. Mešitu vďaka jej minaretom neomylne spoznáte už z diaľky, najbežnejšie sú mešity s jedným minaretom. Štyri minarety, ako v prípade tejto stavby, sú znamením vzostupu postavenia medzi ostatnými chrámami. V interiéri sú na zemi položené koberce, preto ich sem zakázaný vstup v obuve. Zo stropu visia ťažké lustre, steny pokrývajú kaligrafické nápisy z Koránu a umelecky stvárnené kachličky, na ktorý bol použitý najmodernejší leveling systém.
Dôležitým prvkom je tiež tzv. Mihráb, výklenok v stene, orientovaný k Mekke.

Dizajn: Na stavbe sa podieľal celý svet

Na stavbe mešity sa podieľalo viac ako 3 000 robotníkov a 38 renomovaných firiem z rôznych kútov sveta. Keď k tomu pridáme zoznam štátov, z ktorých boli dovezené materiály (mramor, zlato, polodrahokamy, keramika), doslova sa tak zhmotnil sen šejka Zayeda o prepojení celej zemegule v jednej monumentálne stavbe. Za všetky kooperujúce štáty menujme aspoň: Indii, Taliansku, Nemecko, Maroko, Nový Zéland, Macedónsku, Grécko, Bangladéš a podobne.

Pár číselných faktov

Nielen, že je táto mešita so štyrmi minaretmi s výškou 107 metrov, najrozsiahlejšou v celých Emirátoch, ale je v nej umiestnená aj najväčšia mramorová mozaika na svete. Koberec v hlavnej lodi bol vyrobený v Iráne a so svojimi 5 627 m2 je najväčším kobercom na svete. Váži 35 ton, je vyrobený prevažne z vlny pochádzajúcej z Nového Zélandu a Iránu a 1300 tkáčov na ňom pracovalo takmer 2 roky. Zo stropu je zavesených celkom sedem mohutných lustrov, ktoré sú vyrobené z miliónov Swarovski kameňov a pochádzajú z nemeckého Mníchova. Najväčší z nich je súčasne tretím najväčším na svete. Jeho obvod je celých 10 metrov a výška 15 metrov.

 

Zdroj: https://www.radynacestu.cz/

Viac informácií: https://bit.ly/38vt6BW

Foto: Depositphotos