ONLINE MAGAZIN

Vyladenie, vďaka ktorému si užijete svoje auto na cestách naplno

Naše telo je závislé od množstva fungujúcich a navzájom prepojených orgánov. Počítač, tablet alebo mobil uvádza do pohybu základná jednotka a batéria. Ani auto vám nebude fungovať len po doplnení nádrže a zapnutí motora.

Musí mať dobre vyladenú riadiacu jednotku motora, ktorá sa o vaše auto postará za každých podmienok.

Riadiaca jednotka motora a jej funkcie

Riadiaca jednotka motora ( ECU ) je hlavným stavebným prvkom systému riadenia motora . Prijíma informácie z rôznych vstupných snímačov, spracúva ich v súlade s určitým algoritmom a generuje riadiace akcie na akčných členoch rôznych systémov motora. Použitie elektronického riadenia umožňuje optimalizovať hlavné parametre motora pre rôzne prevádzkové režimy: výkon, krútiaci moment, spotrebu paliva, zloženie výfukových plynov atď.

Softvér kvalitnej riadiacej jednotky motora integruje dva výpočtové moduly – funkčný a ovládací. Funkčný modul prijíma signály zo senzorov, spracováva ich a generuje riadiace akcie na akčných členov. Monitorovací modul kontroluje výstupné signály a v prípade potreby ich koriguje až do zastavenia motora.

Chiptuning

Od výroby je riadiaca jednotka motora prispôsobená na bežné používanie a výkon auta, ktoré ale majiteľom vozidiel často nevyhovuje a nepostačuje. Kompletný chiptuning to ale veľmi jednoducho a rýchlo vyrieši. Samozrejme, platí to za predpokladu, ak vám ho urobí profesionál.

Doslovný preklad výrazu „chip tuning“ z angličtiny je nastavenie alebo úprava mikroobvodu s pamäťou. A ak vezmeme do úvahy, že hlavný mikroobvod automobilu je umiestnený v elektronickej riadiacej jednotke, ladenie čipu sa nazýva prispôsobenie kalibrácií programov tejto jednotky, ktoré riadia činnosť motora. Hlavným účelom tejto služby je potom zvýšiť výkon vozidla.

Benefitov je ale viac:

  • zvýšený výkon a krútiaci moment motora o 10 – 30 %;
  • znížená spotreba paliva o 5 – 15 %;
  • poruchy plynového pedála sú eliminované;
  • dynamika zrýchlenia sa zvyšuje aj v mrazivom počasí.

Pokiaľ tieto výhody vášmu autu chýbajú a doteraz ste o nich len snívali, popremýšľajte nad chiptuningom a uvidíte, že budete spokojní.

Zdroj obrázka:Syda Productions/Shutterstock.com

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie outdoor Radíme Vám

VEĽKÁ PRÁZDNINOVÁ ZÁBAVA NA ZÁMKU SCHLOSS HOF

Od 6. augusta do 4. septembra sa dianie na zámku Schloss Hof nesie v znamení letných prázdnin. Počas celého jedného mesiaca je k dispozícii pestrý program s kreatívnymi workshopmi, divadelnými i hudobnými vystúpeniami. Na návštevu príde gašparko aj kúzelník.   Schloss Hof Kinder springen vor Schloss(c)SKB Foto: Astrid Knie Ak sa rozhodnete pre návštevu zámku […]

Čítať ďalej
Automobily Cestovanie Radíme Vám

Ako je to s parkovaním a nocovaním mimo kempingov v Nemecku

Ako je známe, Nemecko veľmi radi navštevujeme. Je to dané tým, že Nemecko má veľmi dobre rozvinutú turistickú ponuku, a to ako v oblasti historických pamiatok, tak napríklad aj v oblasti wellness, či spoznávania jeho prírodných krás. A preto si treba aj u neho vyjasniť „ako je to teda s tým parkovaním a nocovaním mimo […]

Čítať ďalej
Architektúra Automobily Cestovanie outdoor Príroda Radíme Vám

Lahodný rum, salsa, cigara? To všetko a ešte viac je Kuba

Zaujímavá, unikátna, veselá, živá, chudobná, krásna, nekomplikovaná. Ku Kube pasuje veľa prívlastkov, rozhodne však nie je jednotvárna! Kuba je ostrov mnohých kontrastov s jedinečným kúzlom a originalitou v podobe dobrosrdečných ľudí, rytmu salsy, amerických veteránov, nádherného mora a ešte krajších západov slnka, úžasnej architektúry. Dovolenka na Kube sľubuje bezpochyby špeciálny zážitok. Kuba, jedna z posledných […]

Čítať ďalej