ONLINE MAGAZIN

Velké Karlovice – horský raj na Valašsku!

Je to obec s pozoruhodnými prírodnými krásami, pamiatkami a stavbami pôvodnej zrubovej architektúry a rozsiahlou ponukou služieb pre turistov. Žije tu okolo 2400 obyvateľov, ale rozhodne nečakajte žiadnu malú dedinku. Naopak, kataster Velkých Karlovíc je naozaj veľký, z jedného konca na druhý je to až 12 kilometrov. Typickým rysom obce je osídlenie sústredené okolo Vsetínskej Bečvy a zabiehajúce aj do bočných údolí, k obci patria tiež samoty rozosiate po úbočiach.

 

Takto opísal Velké Karlovice český spisovateľ Svatopluk Čech v roku 1881: „…Vidím dlhé údolie, utvorené reťazou rôznotvarých hôr, oddelených od seba tichými údolíčkami a pokrytých rôznofarebnými pruhmi rolí, zelenými pastvinami a hlavne krásnymi temnými lesmi. A celou dĺžkou toho údolia, po sklonoch okolitých vrchov aj na dne jeho roztrúsené sú sivé chaty drevené, tu jednotlivo, tu v páriku k sebe pritúlené, tam po troch zoskupené a iba na jednom mieste, uprostred údolia, vo väčší chumáč zrazené, z ktorého sa vypína šedivý drevený kostol s vežičkou natretou načerveno, ako pastier toho rozptýleného stáda…“

Karlovice, bežkári, foto ark

Dnešné Velké Karlovice nemajú typický náves, ale hneď niekoľko čiastkových centier. To prvé leží na začiatku údolia Pluskovec. Kedysi dávno, v polovici 18. storočia, keď sa miestni rozhodovali, na ktoré miesto postavia nový kostol, začalo v inak letnom mesiaci auguste snežiť. A nasnežilo práve na dolný koniec údolia Pluskovec. Miestni tento jav prijali ako pokyn zhora – a postavili sem kostol Panny Márie Snežnej. Je to kostol ojedinelý. Je celodrevený, má pôdorys rovnoramenného kríža a k jeho stavbe, ktorá bola dokončená v roku 1754, nebol použitý jediný klinec.

Neďaleko kostola sa nachádza turistické informačné centrum, Karlovské múzeum aj železničné stanice Velké Karlovice – zastávka (vlaky sem jazdia zo Vsetína a sú pripravené na prepravu bicyklov). Ďalej sa v údolí nachádzajú lyžiarske svahy v lete využívané ako bike aréna, vyhľadávané hotely, penzióny, chalupy, reštaurácie, zariadenia pre relaxáciu a šport. A tiež areál s drevenými sochami pri kaplnke sv. Huberta či trasa Elingerka, nazvaná podľa hlavnej postavy televízneho seriálu Doktor Martin, ktorý tu mal svoju filmovú ordináciu.

Veľké Karlovice, zima 2019 / foto: ark /

Ďalším centrom Velkých Karlovíc je na počiatku miloňovského údolia. Jednak tu stojí obecný úrad, ale sú tu aj dôležité objekty, ako lekáreň, kino, obchod či krčmy. A údolím vedie cyklotrasa na hrebeň Vsetínských Beskýd aj k 24 metrov vysokej rozhľadni Miloňová, z ktorej si Velké Karlovice ľahko prehliadnete z nadhľadu.

Kratšia výstupová trasa na rozhľadňu vedie z Léskového, ktoré leží na východnom konci Velkých Karlovíc.

Z pohľadu turistov je centrom Velkých Karlovíc práve Léskové. Je tu najväčšia koncentrácia ubytovacích zariadení, viacero reštaurácií a dokonca malý pivovar. Vedie odtiaľ cesta nielen na rozhľadňu Miloňová, ale aj k pralesu Razula, čo je jedna z najstarších rezervácií v Česku. Niektoré stromy tu majú viac ako 300 rokov. Sú tu vyznačené miestne vychádzkové okruhy pre peších, začína tu už spomínaná cyklotrasa Bečva, v zime sa to tu hemží lyžiarmi, v lete cyklistami a pešími turistami. Pre deti je tu niekoľko ihrísk, Kulíškov náučný chodník, milovníci fotenia ocenia fotochodník s návodom, ako fotiť krásne snímky, niekoho môže baviť pečenie valašských frgálov, ktoré sú tu doma.

Veľké Karlovice

Každý rok na jeseň je táto časť Velkých Karlovíc miestom konania presláveného Karlovského gastrofestivalu. Velké Karlovice sú tiež známe veľkým množstvom drobných cirkevných stavieb. Napočítate tu dvadsaťosem kaplniek, krížov a zvoníc. Ich polohu aj odporúčané trasy k nim poskytne turistické informačné centrum.

Na záver sme si nechali Valašský Olymp, horu maliarov a umelcov Soláň. Leží na hrebeni Vsetínských Beskýd na rozmedzí katastra troch obcí – Hutiska-Solance, Karolinky a Velkých Karlovíc. Príroda Soláňu a okolia očarila nejedného umelca, dnes je tunajším neformálnym centrom Zvonica Soláň s turistickým informačným centrom a galériou. Návštevníci tu nájdu nielen križovatku turistických trás a miesta s oku lahodiacimi výhľadmi do krajiny, ale aj zázemie pre nocľah, stravovanie, relaxáciu a športové vyžitie.

Viac nájdete na www.vychodni-morava.cz

Fotografia na titulke: Zvonice január  2020. zdroj IC Zvonice Soláň

Mohlo by vás zaujímať:

Gastronómia Radíme Vám

Bullinarium – miesto, kde sa dlho vegetariáni nezdržia

Počas nášho presstripu sme ako prvé navštívili miesto, kde priveľa vegetariánov nenájdete. Bullinarium je totiž kráľovstvom hovädzieho mäsa a jedál z neho pripravených. Zaujímavosťou a hlavnou črtou tohto zaradenia je prístup ku chovu a následnej prípravy mäsa z býkov. Jedná sa o projekt, kde sa v maximálnej možnej miere dbá na ekológiu a udržateľný prístup k životnému prostrediu. […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Príroda Radíme Vám

Do Dolného Rakúska na bicykli s celou rodinou a aktualizovanou cyklomapou i na Dolnorakúsku krajinskú výstavu 2022

Dolné Rakúsko je známe svojou krásnou prírodou a kultúrnymi pamiatkami. V aktuálnej sezóne sa koná každoročná a veľmi populárna Dolnorakúska krajinská výstava. V roku 2022 s témou Tajomstvá MARCHFELDU, ktorá je venovaná krásam a histórii regiónu Moravské pole. Odporúčame však aj cyklovýlety do ktorejkoľvek časti Dolného Rakúska. Vďaka aktualizovanej cyklomape si môžete vybrať trasy cez tunely, lesom, po starej železnici, k vodopádom […]

Čítať ďalej
Nezaradené Osobnosti Lines Radíme Vám

Slávne osobnosti radia: Ako prekonať jet lag?

Po dlhom lete na iné kontinenty vás môže postihnúť jet lag alebo pásmová choroba. Keď sa objavíte behom pár hodín v ďalekom časovom pásme a na miesto polnoci je deväť ráno, môže vás to maličko rozhodiť. Čo robiť, aby ste nepocítili nepríjemnú únavu a čo najlepšie sa zžili s novou časovou realitou? Inšpirujte sa radami celebrít! […]

Čítať ďalej