ONLINE MAGAZIN

Velké Karlovice – horský raj na Valašsku!

Je to obec s pozoruhodnými prírodnými krásami, pamiatkami a stavbami pôvodnej zrubovej architektúry a rozsiahlou ponukou služieb pre turistov. Žije tu okolo 2400 obyvateľov, ale rozhodne nečakajte žiadnu malú dedinku. Naopak, kataster Velkých Karlovíc je naozaj veľký, z jedného konca na druhý je to až 12 kilometrov. Typickým rysom obce je osídlenie sústredené okolo Vsetínskej Bečvy a zabiehajúce aj do bočných údolí, k obci patria tiež samoty rozosiate po úbočiach.

 

Takto opísal Velké Karlovice český spisovateľ Svatopluk Čech v roku 1881: „…Vidím dlhé údolie, utvorené reťazou rôznotvarých hôr, oddelených od seba tichými údolíčkami a pokrytých rôznofarebnými pruhmi rolí, zelenými pastvinami a hlavne krásnymi temnými lesmi. A celou dĺžkou toho údolia, po sklonoch okolitých vrchov aj na dne jeho roztrúsené sú sivé chaty drevené, tu jednotlivo, tu v páriku k sebe pritúlené, tam po troch zoskupené a iba na jednom mieste, uprostred údolia, vo väčší chumáč zrazené, z ktorého sa vypína šedivý drevený kostol s vežičkou natretou načerveno, ako pastier toho rozptýleného stáda…“

Karlovice, bežkári, foto ark

Dnešné Velké Karlovice nemajú typický náves, ale hneď niekoľko čiastkových centier. To prvé leží na začiatku údolia Pluskovec. Kedysi dávno, v polovici 18. storočia, keď sa miestni rozhodovali, na ktoré miesto postavia nový kostol, začalo v inak letnom mesiaci auguste snežiť. A nasnežilo práve na dolný koniec údolia Pluskovec. Miestni tento jav prijali ako pokyn zhora – a postavili sem kostol Panny Márie Snežnej. Je to kostol ojedinelý. Je celodrevený, má pôdorys rovnoramenného kríža a k jeho stavbe, ktorá bola dokončená v roku 1754, nebol použitý jediný klinec.

Neďaleko kostola sa nachádza turistické informačné centrum, Karlovské múzeum aj železničné stanice Velké Karlovice – zastávka (vlaky sem jazdia zo Vsetína a sú pripravené na prepravu bicyklov). Ďalej sa v údolí nachádzajú lyžiarske svahy v lete využívané ako bike aréna, vyhľadávané hotely, penzióny, chalupy, reštaurácie, zariadenia pre relaxáciu a šport. A tiež areál s drevenými sochami pri kaplnke sv. Huberta či trasa Elingerka, nazvaná podľa hlavnej postavy televízneho seriálu Doktor Martin, ktorý tu mal svoju filmovú ordináciu.

Veľké Karlovice, zima 2019 / foto: ark /

Ďalším centrom Velkých Karlovíc je na počiatku miloňovského údolia. Jednak tu stojí obecný úrad, ale sú tu aj dôležité objekty, ako lekáreň, kino, obchod či krčmy. A údolím vedie cyklotrasa na hrebeň Vsetínských Beskýd aj k 24 metrov vysokej rozhľadni Miloňová, z ktorej si Velké Karlovice ľahko prehliadnete z nadhľadu.

Kratšia výstupová trasa na rozhľadňu vedie z Léskového, ktoré leží na východnom konci Velkých Karlovíc.

Z pohľadu turistov je centrom Velkých Karlovíc práve Léskové. Je tu najväčšia koncentrácia ubytovacích zariadení, viacero reštaurácií a dokonca malý pivovar. Vedie odtiaľ cesta nielen na rozhľadňu Miloňová, ale aj k pralesu Razula, čo je jedna z najstarších rezervácií v Česku. Niektoré stromy tu majú viac ako 300 rokov. Sú tu vyznačené miestne vychádzkové okruhy pre peších, začína tu už spomínaná cyklotrasa Bečva, v zime sa to tu hemží lyžiarmi, v lete cyklistami a pešími turistami. Pre deti je tu niekoľko ihrísk, Kulíškov náučný chodník, milovníci fotenia ocenia fotochodník s návodom, ako fotiť krásne snímky, niekoho môže baviť pečenie valašských frgálov, ktoré sú tu doma.

Veľké Karlovice

Každý rok na jeseň je táto časť Velkých Karlovíc miestom konania presláveného Karlovského gastrofestivalu. Velké Karlovice sú tiež známe veľkým množstvom drobných cirkevných stavieb. Napočítate tu dvadsaťosem kaplniek, krížov a zvoníc. Ich polohu aj odporúčané trasy k nim poskytne turistické informačné centrum.

Na záver sme si nechali Valašský Olymp, horu maliarov a umelcov Soláň. Leží na hrebeni Vsetínských Beskýd na rozmedzí katastra troch obcí – Hutiska-Solance, Karolinky a Velkých Karlovíc. Príroda Soláňu a okolia očarila nejedného umelca, dnes je tunajším neformálnym centrom Zvonica Soláň s turistickým informačným centrom a galériou. Návštevníci tu nájdu nielen križovatku turistických trás a miesta s oku lahodiacimi výhľadmi do krajiny, ale aj zázemie pre nocľah, stravovanie, relaxáciu a športové vyžitie.

Viac nájdete na www.vychodni-morava.cz

Fotografia na titulke: Zvonice január  2020. zdroj IC Zvonice Soláň

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Príroda Radíme Vám

Chorvátske turistické združenie spustilo novú zimnú kampaň „Chorvátsko – zimná ríša divov“

Chorvátske turistické združenie spustilo novú zimnú propagačnú kampaň „Chorvátsko – zimná ríša divov“, ktorá pobeží do 10. januára naprieč kľúčovými trhmi, teda trhmi Nemecka, Slovinska, Rakúska, Poľska, Českej republiky, Slovenska, Maďarska, Talianska, Holandska, Francúzska, Veľkej Británia, Belgicka, Švédska a Nórska. Kampaň pobeží na sociálnych sieťach vrátane Facebooku, Instagramu, Twitteru, TikToku a Pinterestu s použitím značiek […]

Čítať ďalej
Architektúra Cestovanie Health outdoor Príroda Radíme Vám Zdravie

Voda a čerstvý vzduch – jedinečná ordinácia v Jesnníkoch

Redakcia In Drive magazínu sa pred časom vybrala do regiónu, ktorý preslávil zakladateľ prvých vodoliečebných kúpeľov na svete, Vincenz Priessnitz. Po príjemnej a bezproblémovej ceste od  Bratislavy, smerom na Brno, Olomouc a Šumperk sa dostanete do obce Jeseník, ktorá je len 300 kilometrov vzdialená od Bratislavy. Nad obcou Jeseník sa v pôvodne malej osade Gräfenberg […]

Čítať ďalej
Architektúra Automobily Cestovanie Lines Novinky

Fakty o novej autobusovej stanici Nivy

Nová autobusová stanica Nivy Rozloha autobusovej stanice 30315m2 (z toho čakáreň 2945m2, priestor nástupísk a výstupísk 4788m2 a dopravný priestor 22582m2). Prevádzková doba 24/7, pričom v čase mimo otváracích hodín Nivy centra je k dispozícii vchod pri Nivy Tower. Denná kapacita stanice: očakávaná: 9500 cestujúcich (nástup aj výstup, 6700 prímestská / 1000 diaľková / 1800 medzinárodná doprava), 1100 spojov […]

Čítať ďalej