ONLINE MAGAZIN

Velké Karlovice – horský raj na Valašsku!

Je to obec s pozoruhodnými prírodnými krásami, pamiatkami a stavbami pôvodnej zrubovej architektúry a rozsiahlou ponukou služieb pre turistov. Žije tu okolo 2400 obyvateľov, ale rozhodne nečakajte žiadnu malú dedinku. Naopak, kataster Velkých Karlovíc je naozaj veľký, z jedného konca na druhý je to až 12 kilometrov. Typickým rysom obce je osídlenie sústredené okolo Vsetínskej Bečvy a zabiehajúce aj do bočných údolí, k obci patria tiež samoty rozosiate po úbočiach.

 

Takto opísal Velké Karlovice český spisovateľ Svatopluk Čech v roku 1881: „…Vidím dlhé údolie, utvorené reťazou rôznotvarých hôr, oddelených od seba tichými údolíčkami a pokrytých rôznofarebnými pruhmi rolí, zelenými pastvinami a hlavne krásnymi temnými lesmi. A celou dĺžkou toho údolia, po sklonoch okolitých vrchov aj na dne jeho roztrúsené sú sivé chaty drevené, tu jednotlivo, tu v páriku k sebe pritúlené, tam po troch zoskupené a iba na jednom mieste, uprostred údolia, vo väčší chumáč zrazené, z ktorého sa vypína šedivý drevený kostol s vežičkou natretou načerveno, ako pastier toho rozptýleného stáda…“

Karlovice, bežkári, foto ark

Dnešné Velké Karlovice nemajú typický náves, ale hneď niekoľko čiastkových centier. To prvé leží na začiatku údolia Pluskovec. Kedysi dávno, v polovici 18. storočia, keď sa miestni rozhodovali, na ktoré miesto postavia nový kostol, začalo v inak letnom mesiaci auguste snežiť. A nasnežilo práve na dolný koniec údolia Pluskovec. Miestni tento jav prijali ako pokyn zhora – a postavili sem kostol Panny Márie Snežnej. Je to kostol ojedinelý. Je celodrevený, má pôdorys rovnoramenného kríža a k jeho stavbe, ktorá bola dokončená v roku 1754, nebol použitý jediný klinec.

Neďaleko kostola sa nachádza turistické informačné centrum, Karlovské múzeum aj železničné stanice Velké Karlovice – zastávka (vlaky sem jazdia zo Vsetína a sú pripravené na prepravu bicyklov). Ďalej sa v údolí nachádzajú lyžiarske svahy v lete využívané ako bike aréna, vyhľadávané hotely, penzióny, chalupy, reštaurácie, zariadenia pre relaxáciu a šport. A tiež areál s drevenými sochami pri kaplnke sv. Huberta či trasa Elingerka, nazvaná podľa hlavnej postavy televízneho seriálu Doktor Martin, ktorý tu mal svoju filmovú ordináciu.

Veľké Karlovice, zima 2019 / foto: ark /

Ďalším centrom Velkých Karlovíc je na počiatku miloňovského údolia. Jednak tu stojí obecný úrad, ale sú tu aj dôležité objekty, ako lekáreň, kino, obchod či krčmy. A údolím vedie cyklotrasa na hrebeň Vsetínských Beskýd aj k 24 metrov vysokej rozhľadni Miloňová, z ktorej si Velké Karlovice ľahko prehliadnete z nadhľadu.

Kratšia výstupová trasa na rozhľadňu vedie z Léskového, ktoré leží na východnom konci Velkých Karlovíc.

Z pohľadu turistov je centrom Velkých Karlovíc práve Léskové. Je tu najväčšia koncentrácia ubytovacích zariadení, viacero reštaurácií a dokonca malý pivovar. Vedie odtiaľ cesta nielen na rozhľadňu Miloňová, ale aj k pralesu Razula, čo je jedna z najstarších rezervácií v Česku. Niektoré stromy tu majú viac ako 300 rokov. Sú tu vyznačené miestne vychádzkové okruhy pre peších, začína tu už spomínaná cyklotrasa Bečva, v zime sa to tu hemží lyžiarmi, v lete cyklistami a pešími turistami. Pre deti je tu niekoľko ihrísk, Kulíškov náučný chodník, milovníci fotenia ocenia fotochodník s návodom, ako fotiť krásne snímky, niekoho môže baviť pečenie valašských frgálov, ktoré sú tu doma.

Veľké Karlovice

Každý rok na jeseň je táto časť Velkých Karlovíc miestom konania presláveného Karlovského gastrofestivalu. Velké Karlovice sú tiež známe veľkým množstvom drobných cirkevných stavieb. Napočítate tu dvadsaťosem kaplniek, krížov a zvoníc. Ich polohu aj odporúčané trasy k nim poskytne turistické informačné centrum.

Na záver sme si nechali Valašský Olymp, horu maliarov a umelcov Soláň. Leží na hrebeni Vsetínských Beskýd na rozmedzí katastra troch obcí – Hutiska-Solance, Karolinky a Velkých Karlovíc. Príroda Soláňu a okolia očarila nejedného umelca, dnes je tunajším neformálnym centrom Zvonica Soláň s turistickým informačným centrom a galériou. Návštevníci tu nájdu nielen križovatku turistických trás a miesta s oku lahodiacimi výhľadmi do krajiny, ale aj zázemie pre nocľah, stravovanie, relaxáciu a športové vyžitie.

Viac nájdete na www.vychodni-morava.cz

Fotografia na titulke: Zvonice január  2020. zdroj IC Zvonice Soláň

Mohlo by vás zaujímať:

Náš tip Šport Technika Technológie

Kolobežkári budú v Bratislave jazdiť stovkou !

Kolobežkári budú v Bratislave jazdiť stovkou: Z prvých pretekov vzídu najlepší borci na elektrinu Bratislava, 28. júla 2021 – Preteky elektrických kolobežiek už onedlho odskúšajú schopnosti a zručnosť prvých odvážnych jazdcov. Tí budú stáť pri zrode novej motoristickej disciplíny, pri ktorej budú atakovať rýchlosť až 100 km/h na kolobežkách. Úplne prvý seriál takýchto pretekov v […]

Čítať ďalej
Cestovanie Radíme Vám

Hviezda kúpeľnej scény: Hotel Park Piešťany

Aj na vás doľahla zo všetkého, čo sa naokolo deje, nepríjemná únava? Komplikuje vám život neustály pracovný stres a náročná starostlivosť o domácnosť? Využite čas dovoleniek na relax v prekrásnom prostredí jedného z najkrajších kúpeľných miest na Slovensku. Užite si plnými dúškami nádherný wellness pobyt v Piešťanoch a uvidíte, že energie budete mať na rozdávanie. […]

Čítať ďalej
Cestovanie Gastronómia outdoor Príroda Radíme Vám Zdravie

Zdravá energia na dlhé cestovanie

Energia je pre náš život veľmi dôležitá. Potrebujete ju v škole, v práci a vo voľnom čase s rodinou. Veľmi veľa jej ale určite spotrebuje vaše telo pri dlhých cestách v aute. A ak ste sa toto leto rozhodli vozidlom cestovať na dovolenku, je dobré, ak sa zoznámite s niektorými spôsobmi jej doplnenia. Poistiť sa […]

Čítať ďalej