ONLINE MAGAZIN

Dunajské nábrežie v Bratislave sa rozžiarilo umením

Bratislava Tourist Board (BTB) spoločne s OZ Biela Noc a JTRE priniesli na dunajské nábrežie v Bratislave moderné umenie pod názvom Život na Dunaji. Dvadsať svetelných mini príbehov umiestnených od River Parku až po Euroveu je možné obdivovať od začiatku tohto týždňa.

Bratislava je spätá s kultúrou i umením už od nepamäti. Tento rok si ich však jej obyvatelia ani návštevníci, vzhľadom na zlú situáciu okolo pandémie koronovírusu, veľmi neužili. Reakciou na to sú nové svetelné obrazy od slovenskej vizuálnej umelkyne Niny Augustín Šoškovej a svetelného dizajnéra Róberta Farkaša.

Jaroslav Novak Starý Dunaj

„Projekt Život na Dunaji doplnil verejný priestor o jedinečné umelecké inštalácie. Dunaj zbiera energiu na hornom toku a prináša ju do mesta. Svetelné obrazy a postavičky vystupujú z rieky a ľudia sa pri nich môžu zastaviť. Spojenie rieky a umenia tak tvorí pozitívne emócie,“ uviedol V. Grežo predseda predstavenstva BTB.

BTB podporuje tento projekt v rámci témy Turistom vo vlastnom meste. Ide o jednu z možností, ako dostať ľudí bezpečne do ulíc mesta bez toho, aby sa zhromažďovali na jednom mieste. Pripravených je 20 symbolov rieky a života okolo nej, ako napríklad loď a jej fragmenty alebo vodné živočíchy a pod. Netradičnými inštaláciami chce BTB upriamiť pozornosť domácich i adventných návštevníkov na tento verejný priestor.

Príbehy na Dunaji tvoria vodnú prechádzku po nábreží pre malých i veľkých a sú súčasťou 13-tich diel Bielej noci a jej symbolickej, tohtoročnej Christmas edition. Osobne sa veľmi teším, že sa nám v tento ťažký rok podarilo takto predvianočne skrášliť verejný priestor mesta a spestriť tak ľuďom večernú prechádzku. Svetelné objekty pri Dunaji si môžete vychutnať až do 6. januára,“ hovorí Zuzana Pacáková, riaditeľka Bielej noci.

Jaroslav Novak Starý Dunaj

Život na Dunaji je jedným z viacerých aktuálnych podujatí v Bratislave. BTB podporilo aj online event Susedský advent, ktorý spája 6 mestských častí bratislavského 4. okresu, ako i náhradu za klasické vianočné trhy s názvom Vianočná tržnica so Slovenskou sporiteľňou a ďalšie projekty. Všetky podujatia, ktoré sa konajú počas obdobia adventu nájdete na visitbratislava.com/vianoce.

Témou Dunaja sa mesto zaoberá dlhodobo. Ide o súčasť ponuky mesta, ktorá spája rekreačné zóny, kultúru, atraktivity, športové využitie, ale aj dôležitú dopravnú cestu, čím sa vytvára silný produkt cestovného ruchu. Ročne po Dunaji prichádzajú státisíce návštevníkov, ktorí pomocou využitia rôznych služieb do mesta prinášajú nemalé príjmy. Silná orientácia na tento veľtok a kultivácia priestoru nábreží je preto pre Bratislavu logicky dôležitá.

Jaroslav Novak Starý Dunaj

V ponuke atraktivít Bratislavy je všeobecne možné nájsť pravidelné plavby do Viedne či od Devína až po známe múzeum moderného umenia Danubiana a ďalej. Z adrenalínovej ponuky sú obľúbené jazdy rýchločlnmi, zoskok z mosta Lafranconi či SkyWalk na vyhliadkovej veži UFO. Od leta 2020 mesto otvorilo novú mestskú pláž Tyršák, ktorá aktuálne ponúka aj menšie vianočné trhy. Brehmi Dunaja prechádzajú okrem vychádzkových ciest aj medzinárodné cyklotrasy Eurovelo 6 a 13.

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

 

 

Fotografia na titulke: Jaroslav Novak Starý Dunaj

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie outdoor Príroda Radíme Vám

Do Dolného Rakúska na bicykli s celou rodinou a aktualizovanou cyklomapou i na Dolnorakúsku krajinskú výstavu 2022

Dolné Rakúsko je známe svojou krásnou prírodou a kultúrnymi pamiatkami. V aktuálnej sezóne sa koná každoročná a veľmi populárna Dolnorakúska krajinská výstava. V roku 2022 s témou Tajomstvá MARCHFELDU, ktorá je venovaná krásam a histórii regiónu Moravské pole. Odporúčame však aj cyklovýlety do ktorejkoľvek časti Dolného Rakúska. Vďaka aktualizovanej cyklomape si môžete vybrať trasy cez tunely, lesom, po starej železnici, k vodopádom […]

Čítať ďalej
Cestovanie Radíme Vám

Ulička, stred alebo okno? Ktoré miesto si vybrať v lietadle?

Vedeli ste, že vaše povinnosti a nároky počas letu sa líšia v závislosti od toho, aké sedadlo si zvolíte? Cestujúci pri okienka môže rozhodovať o tom, kedy zatiahne roletu. Človek v uličke má zase na starosť tlačidlo volania. Všetko samozrejme záleží na dohovore, slušnom jednaní a ohľaduplnosti k potrebám ostatných… So sedadlom pri okienku prichádzajú […]

Čítať ďalej
Cestovanie Príroda Radíme Vám Technika

Ako vybrať najlepší fotoaparát pre malé deti

Fotografovanie rozvíja kreativitu a je skvelým spôsobom sebarealizácie a to nielen pre nás dospelých, ale aj pre naše deti. Deti vďaka foteniu spoznávajú okolitý svet, naučia sa lepšie sústrediť a vyjadriť svoje emócie. Veľa rodičov tak rieši, ako vybrať najlepší fotoaparát pre deti. 3 tipy na najlepší fotoaparát pre deti Malé deti sa chcú baviť. […]

Čítať ďalej