ONLINE MAGAZIN

Domy v zemi

Dom „zakopaný“ pod zemou je jednou z možností, ako využiť darov Zeme pre úsporné bývanie, ktoré je zároveň šetrné k prírode a životnému prostrediu. Zemina tu plní funkciu najprirodzenejšej tepelnej izolácie domu.
V zahraničí sú často pre takúto výstavbu využívané napríklad piesočné duny na morských plážach. U nás bohužiaľ tieto možnosti nie sú.

Domy v krajine okrem značných úspor energií znižujú aj náklady na údržbu, izolujú pred hlukom, zaisťujú veľké súkromie a bezpečnosť svojim užívateľom. Dá sa hovoriť aj o ochrane samotnej krajiny, vzhľadom k tomu, že zelené strechy týchto domov prirodzene nadväzujú na krajinu a vegetáciu vo svojom okolí.

Výhodou je samozrejme vlastná úprava interiéru, tak aby vyhovovala vaši predstavám, či  je obývacia miestnosť, toalety, alebo kuchyne na mieru

Vzhľadom na skúsenosti našich predkov, z ktorých čerpáme, sa ukázalo ako najvýhodnejšie orientovať tieto stavby tak, aby zadná stena, najviac ochladzovaná, bola skrytá pod zemou rovnako ako bočné steny a strecha. Južná strana by naproti tomu mala byť práve čo najviac odkrytá a presklená, aby pomáhala čerpať slnečnú energiu, dom presvetľovalo a pomáhala s jeho vetraním. Takto orientovaný dom môže ušetriť až 80% nákladov na vykurovanie v priebehu zimy a v lete zase rovnaké percento nákladov na klimatizáciu.

S existenciou podzemných stavieb sú vždy spojené určité riziká. K jedným z najdôležitejších vplyvov pôsobiacich na podzemné stavby je vplyv podzemných vôd. Taktiež horninu obklopujúce dom ovplyvňuje jej chemické zloženie, pH, teplota a rýchlosť prúdenia. Ďalšími faktory ovplyvňujúce existenciu stavby v podzemí môžu byť seizmické účinky, podzemné plyny, podzemné teploty a vlastná váha ostenia, alebo zaťaženia vyvolaná prevádzkou na povrchu.

Detailom, ktorý spôsobuje veľké množstvo porúch, je nadväznosť zvislých izoláciou na izolácie vodorovné. Zvislé izolácie sú chránené pred poškodením izolačnými prímurovky. Tie sú namáhané vlhkosťou, postupne sa rozpadajú a umožní tak vtekaniu voľnej vody priamo k izoláciám. Následne môže dochádzať k poruchám, ak tieto izolácie nie sú vhodne prepojené s horizontálnymi tak, že vznikne dokonalá izolačný vaňa.

Spodná stavbu možno ochrániť aj pomocou drenážneho systému. V takom prípade sa odvádza pomocou priekope časť zrážkovej vody prúdiacej zo svahu. Priekopa musí mať patričný prierez. Vždy je vhodné odviesť čo najviac zrážkovej vody povrchovo. Pri murive vykazujúceho známky nadmerného zavlhčenia je potrebné urobiť sanačný zásah. Ten sa navrhuje na základe hmotnostnej vlhkosti muriva. Je tiež závislý na hydrofyzikálním namáhanie spodnej stavby a na spôsobe budúceho užívania suteréne.

Konštrukcia domov chránených zemou vlastne už z podstaty vylučuje vlhkosť vo vnútri stavby. Samozrejmosťou je tu obvykle dvojvrstvová hydroizolácia a tepelná izolácia, ktorej základom je extrudovaný polystyrén medzi stenou a zeminou obklopujúce múr. To všetko bráni prechladnutiu stien, takže vzdušná vlhkosť tu nemá dôvod kondenzovať. Steny, strop a podlahy sú pri dome chráneného krajín obvykle zhodné teploty so vzduchom v miestnosti.

Zásadnou chybou pri stavbe domov v krajine je umiestnenie izolácie na vnútorné steny. Dochádza tak k strate veľkej kapacity obvodových múrov a navyše hrozí riziko premŕzanie pôdy pri styku so studeným múrom. To následne vedie k štrukturálnemu poškodeniu stene.

 

Zdroj: https://www.svepomoci.cz/

Viac informácií: https://bit.ly/3lNTz0X

Foto: Depositphotos

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie outdoor Príroda Radíme Vám

BALATON

Balaton – najväčšie jazero v strednej Európe, sa nachádza len necelé dve hodiny (80 km) od maďarského hlavného mesta, Budapešti, odkiaľ k nemu vedie diaľnica. Jednoznačne najpopulárnejší letný rezort našich južných susedov sa zvykne nazývať aj maďarským morom. Na začiatok si predstavíme jazero v číslach… Priemerná hĺbka sú 3-4 metre a najhlbšie voda v jazere dosahuje 11 m (medzi Siófokom […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Radíme Vám

Srdečné pozdravy zo Sicílie

POZDRAVY ZO SICÍLIE ZASIELA MAFIA Keď 11. augusta 2005 zatýkala zásahová jednotka v Krásnem Březně pri Ústí nad Labem Umberta Bonfiglia, nemohli prizerajúci tušiť, že Umberto Bonfiglio nebol v skutočnosti žiadny taliansky podnikateľ, dokonca sa ani nemenoval Umberto Bonfiglio. Jeho pravé meno bolo Luigi Putrone a jeho vlasťou Sicília. Niežeby tento fakt vylučoval taliansku národnosť, […]

Čítať ďalej
Architektúra Cestovanie outdoor

Ako na štadióne: Maročania majú mešitu s otváracou strechou

Na začiatku tejto rozprávkovo nádherne ručne zdobenej sakrálnej stavby bol verejný príhovor a citát z Koránu. Príhovor zaznel v spoločenskom ovzduší Maroka (v roku 1980) – šesť rokov pred prvým zaborením pracovnej lopaty do zeme na skalnatom pobreží Atlantiku. „Chcem túto mešitu postaviť na vode, pretože aj Boží trón bol na vode“, povedal vtedy pevným […]

Čítať ďalej