ONLINE MAGAZIN

Domy v zemi

Dom „zakopaný“ pod zemou je jednou z možností, ako využiť darov Zeme pre úsporné bývanie, ktoré je zároveň šetrné k prírode a životnému prostrediu. Zemina tu plní funkciu najprirodzenejšej tepelnej izolácie domu.
V zahraničí sú často pre takúto výstavbu využívané napríklad piesočné duny na morských plážach. U nás bohužiaľ tieto možnosti nie sú.

Domy v krajine okrem značných úspor energií znižujú aj náklady na údržbu, izolujú pred hlukom, zaisťujú veľké súkromie a bezpečnosť svojim užívateľom. Dá sa hovoriť aj o ochrane samotnej krajiny, vzhľadom k tomu, že zelené strechy týchto domov prirodzene nadväzujú na krajinu a vegetáciu vo svojom okolí.

Výhodou je samozrejme vlastná úprava interiéru, tak aby vyhovovala vaši predstavám, či  je obývacia miestnosť, toalety, alebo kuchyne na mieru

Vzhľadom na skúsenosti našich predkov, z ktorých čerpáme, sa ukázalo ako najvýhodnejšie orientovať tieto stavby tak, aby zadná stena, najviac ochladzovaná, bola skrytá pod zemou rovnako ako bočné steny a strecha. Južná strana by naproti tomu mala byť práve čo najviac odkrytá a presklená, aby pomáhala čerpať slnečnú energiu, dom presvetľovalo a pomáhala s jeho vetraním. Takto orientovaný dom môže ušetriť až 80% nákladov na vykurovanie v priebehu zimy a v lete zase rovnaké percento nákladov na klimatizáciu.

S existenciou podzemných stavieb sú vždy spojené určité riziká. K jedným z najdôležitejších vplyvov pôsobiacich na podzemné stavby je vplyv podzemných vôd. Taktiež horninu obklopujúce dom ovplyvňuje jej chemické zloženie, pH, teplota a rýchlosť prúdenia. Ďalšími faktory ovplyvňujúce existenciu stavby v podzemí môžu byť seizmické účinky, podzemné plyny, podzemné teploty a vlastná váha ostenia, alebo zaťaženia vyvolaná prevádzkou na povrchu.

Detailom, ktorý spôsobuje veľké množstvo porúch, je nadväznosť zvislých izoláciou na izolácie vodorovné. Zvislé izolácie sú chránené pred poškodením izolačnými prímurovky. Tie sú namáhané vlhkosťou, postupne sa rozpadajú a umožní tak vtekaniu voľnej vody priamo k izoláciám. Následne môže dochádzať k poruchám, ak tieto izolácie nie sú vhodne prepojené s horizontálnymi tak, že vznikne dokonalá izolačný vaňa.

Spodná stavbu možno ochrániť aj pomocou drenážneho systému. V takom prípade sa odvádza pomocou priekope časť zrážkovej vody prúdiacej zo svahu. Priekopa musí mať patričný prierez. Vždy je vhodné odviesť čo najviac zrážkovej vody povrchovo. Pri murive vykazujúceho známky nadmerného zavlhčenia je potrebné urobiť sanačný zásah. Ten sa navrhuje na základe hmotnostnej vlhkosti muriva. Je tiež závislý na hydrofyzikálním namáhanie spodnej stavby a na spôsobe budúceho užívania suteréne.

Konštrukcia domov chránených zemou vlastne už z podstaty vylučuje vlhkosť vo vnútri stavby. Samozrejmosťou je tu obvykle dvojvrstvová hydroizolácia a tepelná izolácia, ktorej základom je extrudovaný polystyrén medzi stenou a zeminou obklopujúce múr. To všetko bráni prechladnutiu stien, takže vzdušná vlhkosť tu nemá dôvod kondenzovať. Steny, strop a podlahy sú pri dome chráneného krajín obvykle zhodné teploty so vzduchom v miestnosti.

Zásadnou chybou pri stavbe domov v krajine je umiestnenie izolácie na vnútorné steny. Dochádza tak k strate veľkej kapacity obvodových múrov a navyše hrozí riziko premŕzanie pôdy pri styku so studeným múrom. To následne vedie k štrukturálnemu poškodeniu stene.

 

Zdroj: https://www.svepomoci.cz/

Viac informácií: https://bit.ly/3lNTz0X

Foto: Depositphotos

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Príroda Radíme Vám

Chorvátske turistické združenie spustilo novú zimnú kampaň „Chorvátsko – zimná ríša divov“

Chorvátske turistické združenie spustilo novú zimnú propagačnú kampaň „Chorvátsko – zimná ríša divov“, ktorá pobeží do 10. januára naprieč kľúčovými trhmi, teda trhmi Nemecka, Slovinska, Rakúska, Poľska, Českej republiky, Slovenska, Maďarska, Talianska, Holandska, Francúzska, Veľkej Británia, Belgicka, Švédska a Nórska. Kampaň pobeží na sociálnych sieťach vrátane Facebooku, Instagramu, Twitteru, TikToku a Pinterestu s použitím značiek […]

Čítať ďalej
Architektúra Cestovanie Health outdoor Príroda Radíme Vám Zdravie

Voda a čerstvý vzduch – jedinečná ordinácia v Jesnníkoch

Redakcia In Drive magazínu sa pred časom vybrala do regiónu, ktorý preslávil zakladateľ prvých vodoliečebných kúpeľov na svete, Vincenz Priessnitz. Po príjemnej a bezproblémovej ceste od  Bratislavy, smerom na Brno, Olomouc a Šumperk sa dostanete do obce Jeseník, ktorá je len 300 kilometrov vzdialená od Bratislavy. Nad obcou Jeseník sa v pôvodne malej osade Gräfenberg […]

Čítať ďalej
Architektúra Automobily Cestovanie Lines Novinky

Fakty o novej autobusovej stanici Nivy

Nová autobusová stanica Nivy Rozloha autobusovej stanice 30315m2 (z toho čakáreň 2945m2, priestor nástupísk a výstupísk 4788m2 a dopravný priestor 22582m2). Prevádzková doba 24/7, pričom v čase mimo otváracích hodín Nivy centra je k dispozícii vchod pri Nivy Tower. Denná kapacita stanice: očakávaná: 9500 cestujúcich (nástup aj výstup, 6700 prímestská / 1000 diaľková / 1800 medzinárodná doprava), 1100 spojov […]

Čítať ďalej