ONLINE MAGAZIN

Čo by ste mali v Korutánsku vyskúšať, aby ste zažili zimu plnú zážitkov

Lyžovanie na slnečnej strane Álp
Nezáleží na tom, či ste začiatočníci alebo skúsení lyžiari – ten, kto si chce v Korutánsku zalyžovať, si príde na svoje. 31 lyžiarskych stredísk v Korutánsku a východnom Tirolsku a viac ako 800 km dobre upravených zjazdoviek s istotou snehu. To všetko získate pomocou jediného skipasu „TopSkiPass“. O nezabudnuteľné chvíle na snehu sa – podľa vašej chuti, nálady a nárokov – postarajú  vysokohorské zjazdovky uprostred mohutných trojtisícoviek, široké a pohodlné svahy pre rodiny či bubnové trate a U-rampy.

Foto © Franz Gerdl

Netreba zabúdať ani na nedotknuté svahy pre milovníkov hlbokého snehu a freeriderov. Okrem skipasu „TopSkiPass“ sú v jednotlivých strediskách k dispozícii regionálne skipasy s atraktívnymi ponukami: napríklad skipas pre deti zdarma, ski for free pre všetkých, termálne kúpele takisto so zľavami a pod.

Služby na zjazdovke

Služobníci na zjazdovkách, „Pistenbutleri“ ktorí dennodenne zabezpečujú výnimočné služby na zjazdovkách strediska Turracher Höhe, oslavujú tento rok už svoje 20. výročie. Starajú sa o pohodlie na najvyššej úrovni a spríjemňujú čas strávený na zjazdovkách veľkým aj malým lyžiarom. Aj v ostatných korutánskych lyžiarskych strediskách ponúkajú služby, ktoré spríjemňujú lyžovačku. Napr. úschovne lyží (o. i. Heiligenblut, Nassfeld, Mölltaler Gletscher), preprava z parkoviska k vleku (Nassfeld), preprava na koči z hotela k detskému lyžiarskemu kurzu (Katschberg), servis lyží na zjazdovke (Nassfeld), aplikácia na parkovanie a online informácie o vyťaženosti parkovacích miest (Gerlitzen, Turracher Höhe), papierové vreckovky na staniciach lanovky (napr. Turrach a Nassfeld) alebo takmer vo všetkých korutánskych lyžiarskych strediskách možnosť dobiť si kartu Keycard už doma a dostať sa tak na zjazdovku ešte rýchlejšie a bez starostí – aj pokiaľ ide o opatrenia v súvislosti s Covid 19.

Stále viac hostí si užíva skialpinizmus

Foto ©Tine Steinthaler Kaernten Werbung

Trasa Nockberge-Trail, ktorá vzájomne prepája až päť lyžiarskych stredísk: Katschberg, Innerkrems, Turrach, Falkert a Bad Kleinkirchheim/St. Oswald, je vhodná pre pohodlnejších skialpinistov, ktorí majú dobré znalosti o skialpinizme a sú v dobrej fyzickej kondícii, nechcú však zdolávať žiadne vysokohorské pasáže. Na jednu etapu si musíte naplánovať približne šesť hodín. Vďaka tomu, že sa na trase nachádzajú vleky a lanovky, si možno v každej etape ušetriť namáhavý výstup o niekoľko výškových metrov. Ďalšia zaujímavosť: Na trase Nockberge-Trail možno na rozdiel od iných viacdenných skialpinistických túr prenocovať nie na matraci v chatách, ale v kvalitnom (wellness) hoteli s vynikajúcou alpsko-jadranskou kuchyňou.

Korčuľovanie na zamrznutých jazerách

Foto © Peter Burgstallter Oesterreich Werbung

Niektoré z korutánskych jazier v zime na povrchu zamŕzajú, vďaka čomu sa z nich stávajú zrkadlovo hladké korčuliarske plochy pod šírim nebom, na ktorých sa môžu vyblázniť tak korčuliari, ako aj hráči hokeja a milovníci curlingu. V najjužnejšej spolkovej krajine Rakúska sa nachádza aj najväčšia zamrznutá prírodná plocha Európy – jazero Weissensee.

Zimný wellness v kúpeľoch a pri jazerách

Foto: © Gert Perauer

Zimný wellness má v Korutánsku množstvo podôb. Jednu z najkrajších zažijete počas návštevy kúpeľov Kärnten Badehaus pri jazere Millstätter See, kde budete mať jedinečnú, slnkom zaliatu jazernú atmosféru takmer na dosah aj v zime, a to vďaka krásnemu panoramatickému výhľadu.
Po rozsiahlej renovácii boli znovu otvorené aj termálne kúpele Therme St. Kathrein v obci Bad Kleinkirchheim. Zo všetkých korutánskych kúpeľov ponúkajú najväčšiu vodnú plochu a najdlhšiu
zábavnú šmýkačku, rozsiahly saunový svet, ako aj masážnu a skrášľovaciu zónu. Mimochodom, za návštevu stojí plávanie morských panien v zážitkovom svete KärntenTherme či vyhrievané
bazény v jazerách Wörthersee, Millstätter See či na Turracher Höhe, patriace k hotelom.
Tajný tip pre milovníkov prírody: Termálny prameň Maibachl vo Warmbad Villach, ktorý vyviera iba po dlhotrvajúcich dažďoch a po roztopení snehu.
Otváracie hodiny a informácie týkajúce sa epidemiologických opatrení v súvislosti s ochorením na Covid-19 nájdete na webových stránkach jednotlivých zariadení.

Keď sa v Korutánsku zotmie


Zimné dni v Korutánsku sú plné pôžitkov, dobrodružstiev a napínavých, často nových skúseností. Keď sa slnko schová za hory až do najbližšieho rána, neznamená to koniec týmto pekným pocitom.
Práve naopak! Na juhu Rakúska si na svoje prídu aj dobrodružné „nočné sovy“. Napríklad počas večerného lyžovania (okrem iného v Bad Kleinkirchheim a Nassfelde) alebo počas skialpinistických túr s čelovkou na Dreiländereck. Na viacerých miestach sa tiež možno zúčastniť snežnicových túr za splnu mesiaca (napr. v prírodnom parku Dobratsch) alebo nočnej sánkovačky (napríklad v strediskách Katschberg, Turrach alebo Innerkrems). Úplne nové dojmy zase získate počas „Hviezdnej noci“ alebo ľadolezectva pri umelom osvetlení v stredisku Heiligenblut. A na trati Sonnblickloipe v Heiligenblut sa bežkári môžu zo svojho hobby tešiť aj v noci.

Máte chuť na niečo nové? Možno bežkovanie?
Bežkovanie trénuje výdrž, silu a koordináciu. Navyše podporuje metabolizmus, posilňuje imunitný systém a aktivuje spaľovanie tukov. Nehovoriac o tom, že pohyb na čerstvom vzduchu je balzamom na dušu. Máte chuť vyskúšať niečo nové? Korutánske bežkárske trate sú rozdelené po celej krajine, po všetkých údoliach aj náhorných plošinách, pričom ponúkajú optimálne rámcové podmienky pre začiatočníkov aj pokročilých. Je jedno, či si vyberiete Národný park Hohe Tauern, Weissensee, Bad Kleinkirchheim, Rosental alebo Katschberg. Niekoľko bežkárskych centier sa nachádza aj v športovom komplexe Villacher Alpenarena, v obci St. Jakob im Rosental, lyžiarskom stredisku Nassfeld-Pressegger See či pri jazere Pirkdorfer See.

Máte chuť na niečo nové? Možno bežkovanie?
Bežkovanie trénuje výdrž, silu a koordináciu. Navyše podporuje metabolizmus, posilňuje imunitný systém a aktivuje spaľovanie tukov. Nehovoriac o tom, že pohyb na čerstvom vzduchu je balzamom na dušu. Máte chuť vyskúšať niečo nové? Korutánske bežkárske trate sú rozdelené po celej krajine, po všetkých údoliach aj náhorných plošinách, pričom ponúkajú optimálne rámcové podmienky pre začiatočníkov aj pokročilých. Je jedno, či si vyberiete Národný park Hohe Tauern, Weissensee, Bad Kleinkirchheim, Rosental alebo Katschberg. Niekoľko bežkárskych centier sa nachádza aj v športovom komplexe Villacher Alpenarena, v obci St. Jakob im Rosental, lyžiarskom stredisku Nassfeld-Pressegger See či pri jazere Pirkdorfer See.

Pripravujeme sa na zimnú sezónu

Gert STEINTHALER Kaernten Werbung Bad Kleinkirchheim

Korutánski hostitelia sa aj v tomto mimoriadnom období snažia umožniť návštevníkom bezpečný pobyt plný oddychu. Z dôvodu opatrení súvisiacich s ochorením na Covid-19 sa môžu meniť
plánované programy a akcie v jednotlivých strediskách ako aj otváracie hodiny infraštruktúrnych zariadení. Detailné informácie o všetkých zmenách a nariadeniach a o dodržiavaní predpisov
nájdu hostia na webových stránkach jednotlivých korutánskych stredísk a na stránke:

www.visitcarinthia.at/information

Foto na titulke: © Franz Gerdl

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Gastronómia Radíme Vám

Zážitok z adventných trhov: Vyberáme tie najkrajšie v Dolnom Rakúsku

Príroda, uličky s pivničkami, zámky, hrady, ale aj námestia v dedinkách či mestách sú súčasťou adventu v Dolnom Rakúsku. Vybrali sme pre vás tie najoriginálnejšie adventné trhy, ktoré ponúkajú jedinečné zážitky, a zároveň prinášame niekoľko skvelých tipov na ďalšie miesta, ktoré stojí za to navštíviť počas čarovného adventného obdobia.   Advent v Puchbergu sa predstaví v […]

Čítať ďalej
Gastronómia outdoor Ponuky na koncerty Radíme Vám

Objavte čaro Vianoc v Maďarsku: Komplexný sprievodca vianočnými trhmi

Zažite očarujúce vianočné trhy a hrejivé sviatky v celom Maďarsku. Od známej Adventnej baziliky v Budapešti, ktorá už trikrát získala titul „Najlepší vianočný trh v Európe“, až po Debrecín, objavujte vianočné poklady, užite si termálne kúpele a oslávte toto výnimočné obdobie. Nenechajte si ujsť sviatočné čaro Maďarska! Musíte zažiť: Adventný festival a vianočné trhy pred […]

Čítať ďalej
Lifestyle Náš tip

Ako dopadli najznámejší mafiánski bossovia a gangstri?

V televíznych seriáloch a dokumentoch o skutočných zločinoch žiari len málo mien tak jasne ako meno Colina McLarena. McLaren, bývalý detektív s vášňou pre odhaľovanie tajomstiev zločineckého podsvetia, preniesol svoje odborné znalosti na televíznu obrazovku v strhujúcom dokumentárnom seriáli Vrahovia mafie s Colinom McLarenom. Túto sériu prinesie televízna stanica Viasat Explore už 22. novembra o 21:00. V rámci […]

Čítať ďalej