ONLINE MAGAZIN

Čo by ste mali v Korutánsku vyskúšať, aby ste zažili zimu plnú zážitkov

Lyžovanie na slnečnej strane Álp
Nezáleží na tom, či ste začiatočníci alebo skúsení lyžiari – ten, kto si chce v Korutánsku zalyžovať, si príde na svoje. 31 lyžiarskych stredísk v Korutánsku a východnom Tirolsku a viac ako 800 km dobre upravených zjazdoviek s istotou snehu. To všetko získate pomocou jediného skipasu „TopSkiPass“. O nezabudnuteľné chvíle na snehu sa – podľa vašej chuti, nálady a nárokov – postarajú  vysokohorské zjazdovky uprostred mohutných trojtisícoviek, široké a pohodlné svahy pre rodiny či bubnové trate a U-rampy.

Foto © Franz Gerdl

Netreba zabúdať ani na nedotknuté svahy pre milovníkov hlbokého snehu a freeriderov. Okrem skipasu „TopSkiPass“ sú v jednotlivých strediskách k dispozícii regionálne skipasy s atraktívnymi ponukami: napríklad skipas pre deti zdarma, ski for free pre všetkých, termálne kúpele takisto so zľavami a pod.

Služby na zjazdovke

Služobníci na zjazdovkách, „Pistenbutleri“ ktorí dennodenne zabezpečujú výnimočné služby na zjazdovkách strediska Turracher Höhe, oslavujú tento rok už svoje 20. výročie. Starajú sa o pohodlie na najvyššej úrovni a spríjemňujú čas strávený na zjazdovkách veľkým aj malým lyžiarom. Aj v ostatných korutánskych lyžiarskych strediskách ponúkajú služby, ktoré spríjemňujú lyžovačku. Napr. úschovne lyží (o. i. Heiligenblut, Nassfeld, Mölltaler Gletscher), preprava z parkoviska k vleku (Nassfeld), preprava na koči z hotela k detskému lyžiarskemu kurzu (Katschberg), servis lyží na zjazdovke (Nassfeld), aplikácia na parkovanie a online informácie o vyťaženosti parkovacích miest (Gerlitzen, Turracher Höhe), papierové vreckovky na staniciach lanovky (napr. Turrach a Nassfeld) alebo takmer vo všetkých korutánskych lyžiarskych strediskách možnosť dobiť si kartu Keycard už doma a dostať sa tak na zjazdovku ešte rýchlejšie a bez starostí – aj pokiaľ ide o opatrenia v súvislosti s Covid 19.

Stále viac hostí si užíva skialpinizmus

Foto ©Tine Steinthaler Kaernten Werbung

Trasa Nockberge-Trail, ktorá vzájomne prepája až päť lyžiarskych stredísk: Katschberg, Innerkrems, Turrach, Falkert a Bad Kleinkirchheim/St. Oswald, je vhodná pre pohodlnejších skialpinistov, ktorí majú dobré znalosti o skialpinizme a sú v dobrej fyzickej kondícii, nechcú však zdolávať žiadne vysokohorské pasáže. Na jednu etapu si musíte naplánovať približne šesť hodín. Vďaka tomu, že sa na trase nachádzajú vleky a lanovky, si možno v každej etape ušetriť namáhavý výstup o niekoľko výškových metrov. Ďalšia zaujímavosť: Na trase Nockberge-Trail možno na rozdiel od iných viacdenných skialpinistických túr prenocovať nie na matraci v chatách, ale v kvalitnom (wellness) hoteli s vynikajúcou alpsko-jadranskou kuchyňou.

Korčuľovanie na zamrznutých jazerách

Foto © Peter Burgstallter Oesterreich Werbung

Niektoré z korutánskych jazier v zime na povrchu zamŕzajú, vďaka čomu sa z nich stávajú zrkadlovo hladké korčuliarske plochy pod šírim nebom, na ktorých sa môžu vyblázniť tak korčuliari, ako aj hráči hokeja a milovníci curlingu. V najjužnejšej spolkovej krajine Rakúska sa nachádza aj najväčšia zamrznutá prírodná plocha Európy – jazero Weissensee.

Zimný wellness v kúpeľoch a pri jazerách

Foto: © Gert Perauer

Zimný wellness má v Korutánsku množstvo podôb. Jednu z najkrajších zažijete počas návštevy kúpeľov Kärnten Badehaus pri jazere Millstätter See, kde budete mať jedinečnú, slnkom zaliatu jazernú atmosféru takmer na dosah aj v zime, a to vďaka krásnemu panoramatickému výhľadu.
Po rozsiahlej renovácii boli znovu otvorené aj termálne kúpele Therme St. Kathrein v obci Bad Kleinkirchheim. Zo všetkých korutánskych kúpeľov ponúkajú najväčšiu vodnú plochu a najdlhšiu
zábavnú šmýkačku, rozsiahly saunový svet, ako aj masážnu a skrášľovaciu zónu. Mimochodom, za návštevu stojí plávanie morských panien v zážitkovom svete KärntenTherme či vyhrievané
bazény v jazerách Wörthersee, Millstätter See či na Turracher Höhe, patriace k hotelom.
Tajný tip pre milovníkov prírody: Termálny prameň Maibachl vo Warmbad Villach, ktorý vyviera iba po dlhotrvajúcich dažďoch a po roztopení snehu.
Otváracie hodiny a informácie týkajúce sa epidemiologických opatrení v súvislosti s ochorením na Covid-19 nájdete na webových stránkach jednotlivých zariadení.

Keď sa v Korutánsku zotmie


Zimné dni v Korutánsku sú plné pôžitkov, dobrodružstiev a napínavých, často nových skúseností. Keď sa slnko schová za hory až do najbližšieho rána, neznamená to koniec týmto pekným pocitom.
Práve naopak! Na juhu Rakúska si na svoje prídu aj dobrodružné „nočné sovy“. Napríklad počas večerného lyžovania (okrem iného v Bad Kleinkirchheim a Nassfelde) alebo počas skialpinistických túr s čelovkou na Dreiländereck. Na viacerých miestach sa tiež možno zúčastniť snežnicových túr za splnu mesiaca (napr. v prírodnom parku Dobratsch) alebo nočnej sánkovačky (napríklad v strediskách Katschberg, Turrach alebo Innerkrems). Úplne nové dojmy zase získate počas „Hviezdnej noci“ alebo ľadolezectva pri umelom osvetlení v stredisku Heiligenblut. A na trati Sonnblickloipe v Heiligenblut sa bežkári môžu zo svojho hobby tešiť aj v noci.

Máte chuť na niečo nové? Možno bežkovanie?
Bežkovanie trénuje výdrž, silu a koordináciu. Navyše podporuje metabolizmus, posilňuje imunitný systém a aktivuje spaľovanie tukov. Nehovoriac o tom, že pohyb na čerstvom vzduchu je balzamom na dušu. Máte chuť vyskúšať niečo nové? Korutánske bežkárske trate sú rozdelené po celej krajine, po všetkých údoliach aj náhorných plošinách, pričom ponúkajú optimálne rámcové podmienky pre začiatočníkov aj pokročilých. Je jedno, či si vyberiete Národný park Hohe Tauern, Weissensee, Bad Kleinkirchheim, Rosental alebo Katschberg. Niekoľko bežkárskych centier sa nachádza aj v športovom komplexe Villacher Alpenarena, v obci St. Jakob im Rosental, lyžiarskom stredisku Nassfeld-Pressegger See či pri jazere Pirkdorfer See.

Máte chuť na niečo nové? Možno bežkovanie?
Bežkovanie trénuje výdrž, silu a koordináciu. Navyše podporuje metabolizmus, posilňuje imunitný systém a aktivuje spaľovanie tukov. Nehovoriac o tom, že pohyb na čerstvom vzduchu je balzamom na dušu. Máte chuť vyskúšať niečo nové? Korutánske bežkárske trate sú rozdelené po celej krajine, po všetkých údoliach aj náhorných plošinách, pričom ponúkajú optimálne rámcové podmienky pre začiatočníkov aj pokročilých. Je jedno, či si vyberiete Národný park Hohe Tauern, Weissensee, Bad Kleinkirchheim, Rosental alebo Katschberg. Niekoľko bežkárskych centier sa nachádza aj v športovom komplexe Villacher Alpenarena, v obci St. Jakob im Rosental, lyžiarskom stredisku Nassfeld-Pressegger See či pri jazere Pirkdorfer See.

Pripravujeme sa na zimnú sezónu

Gert STEINTHALER Kaernten Werbung Bad Kleinkirchheim

Korutánski hostitelia sa aj v tomto mimoriadnom období snažia umožniť návštevníkom bezpečný pobyt plný oddychu. Z dôvodu opatrení súvisiacich s ochorením na Covid-19 sa môžu meniť
plánované programy a akcie v jednotlivých strediskách ako aj otváracie hodiny infraštruktúrnych zariadení. Detailné informácie o všetkých zmenách a nariadeniach a o dodržiavaní predpisov
nájdu hostia na webových stránkach jednotlivých korutánskych stredísk a na stránke:

www.visitcarinthia.at/information

Foto na titulke: © Franz Gerdl

Mohlo by vás zaujímať:

Náš tip Šport Technika Technológie

Kolobežkári budú v Bratislave jazdiť stovkou !

Kolobežkári budú v Bratislave jazdiť stovkou: Z prvých pretekov vzídu najlepší borci na elektrinu Bratislava, 28. júla 2021 – Preteky elektrických kolobežiek už onedlho odskúšajú schopnosti a zručnosť prvých odvážnych jazdcov. Tí budú stáť pri zrode novej motoristickej disciplíny, pri ktorej budú atakovať rýchlosť až 100 km/h na kolobežkách. Úplne prvý seriál takýchto pretekov v […]

Čítať ďalej
Cestovanie Radíme Vám

Hviezda kúpeľnej scény: Hotel Park Piešťany

Aj na vás doľahla zo všetkého, čo sa naokolo deje, nepríjemná únava? Komplikuje vám život neustály pracovný stres a náročná starostlivosť o domácnosť? Využite čas dovoleniek na relax v prekrásnom prostredí jedného z najkrajších kúpeľných miest na Slovensku. Užite si plnými dúškami nádherný wellness pobyt v Piešťanoch a uvidíte, že energie budete mať na rozdávanie. […]

Čítať ďalej
Cestovanie Gastronómia outdoor Príroda Radíme Vám Zdravie

Zdravá energia na dlhé cestovanie

Energia je pre náš život veľmi dôležitá. Potrebujete ju v škole, v práci a vo voľnom čase s rodinou. Veľmi veľa jej ale určite spotrebuje vaše telo pri dlhých cestách v aute. A ak ste sa toto leto rozhodli vozidlom cestovať na dovolenku, je dobré, ak sa zoznámite s niektorými spôsobmi jej doplnenia. Poistiť sa […]

Čítať ďalej