ONLINE MAGAZIN

Bieloruský gigant BELAZ.

Najväčšia nákladiak sveta uvezie 330 osobných automobilov strednej triedy

Najväčší sklápačky na svete nájdete v baniach, nazývajú sa  dampre. Najväčší z najväčších predstavil bieloruský Belaz, a vyrobil  si ho k šesdesiatpiatemu výročiu ich založenia. Tento obor uvezie až 350 ton, je vyššia ako dvojpodlažný dom a na ceste zaberie tri jazdné pruhy. Na širku o dva metre presahuje kĺbový autobus.

Obor z Bieloruska o sebe dáva sebavedome najavo, že je najväčší vo svojej kategórii. Belaz 75710 pri úžitkovej hmotnosti 450 ton uvezie na korbe 350 ton. Rovnakú hmotnosť má približne 330 škodoviek s motorom 1.4 s pohotovostnou hmotnosťou 1 060 kg.

Najväčší nákladiak na svete má na výšku 8,1 metra a od konca korby až po predné svetlá merajú viac ako 20,6 metra. Rázvor má úctyhodných osem metrov. Asi už vás neprekvapí, že šírka vozidla dosahuje takmer 10 metrov. Až na výnimky by ste Belaz 75710 na slovenských diaľniciach určite nepredbehli.

Kolos poháňajú dva šestnácť válcové priamo vstrekovacie  turbodiesle, každý s výkonom 1 715 kW. Objem každého šestnácťválca je 65 litrov, inak povedané každý z valcov má objem niečo málo cez 4 litre. Motor poháňajú kolesá oboch náprav. Všetky kolesá sa tiež natáčajú, čo zmenšuje polomer otáčania na 20 metrov.

Maximálny výkon 1 715 kW majú motory pri 1 900 otáčok za minútu. Maximum krútiaceho momentu je 9 313 Nm. Maximálka je 64 km / h a pri plnom zaťažení sa tento kolos valí štyridsiatkou.

Štartovanie motora umožňuje pneumatický štartér a kompresor vyvíja tlak vzduchu štartovacieho systému niečo medzi 0,6 a 0,8 MPa.

Pohon vozidla je dieselelektrické. Spaľovacie motory poháňajú dva generátory, ktoré dodávajú energiu štyrom trakčným motorom. Nafta je v dvoch nádržiach, každá má objem 2 800 litrov.

Rešpekt budia kolesá na 63palcových diskoch. Obutie tvoria bezdušové radiálne pneumatiky 59 / 80R63 s dezénom určeným na použitie v lome. Gigantický BELAZ má dvojmontáž na oboch nápravách. Tým konštruktéri BELAZ obišli najväčšiu prekážku vo zväčšovaní damprov: rast týchto gigantov totiž sprevádza zvyšovanie hmotnosti a nosnosti, výrobcovia pneumatík ale nedokážu vyrobiť gumu, ktorá by tak ťažké auto bezpečne uniesla.

Zdroj: https://www.idnes.cz/

Viac informácií nájdete tu: https://bit.ly/3mYfqEt

Fotografie: belaz

 

 

Mohlo by vás zaujímať:

Architektúra Automobily Cestovanie Lines Novinky

Fakty o novej autobusovej stanici Nivy

Nová autobusová stanica Nivy Rozloha autobusovej stanice 30315m2 (z toho čakáreň 2945m2, priestor nástupísk a výstupísk 4788m2 a dopravný priestor 22582m2). Prevádzková doba 24/7, pričom v čase mimo otváracích hodín Nivy centra je k dispozícii vchod pri Nivy Tower. Denná kapacita stanice: očakávaná: 9500 cestujúcich (nástup aj výstup, 6700 prímestská / 1000 diaľková / 1800 medzinárodná doprava), 1100 spojov […]

Čítať ďalej
Automobily Cestovanie Lines Náš tip Nezaradené

Chceme pomôcť zvrátiť kolaps regionálnej autobusovej dopravy

Slovak Lines opäť ponúka pomocnú ruku obyvateľom  Bratislavského kraja Do dnešného dňa sme nevstupovali do vyjadrení k výmene dopravcu v našom kraji, nakoľko sme sa sústredili na spustenie čo najlepších služieb na novej autobusovej stanici Nivy a ukončeniu prevádzky prímestskej autobusovej dopravy. Aktuálne však sledujeme a zdieľame obavy tisícov obyvateľov, ktorí sú na regionálnu dopravu […]

Čítať ďalej
Automobily outdoor Príroda Radíme Vám

Pripravte sa na cestovanie a dovolenku kompletnou kontrolou auta

Pohodlná cesta autom je na nezaplatenie. A v súčasnej dobe, kedy práve vozidlo využívame na bezpečné dovolenky, to platí dvojnásobne. Avšak, iba do momentu, než sa na aute nevyskytne prvá porucha, ktorá môže celý výlet poriadne pokaziť. Aby ste sa tomu vyhli, odporúčame vám myslieť na kontrolu. Ktorých častí sa to týka a sú pri […]

Čítať ďalej