ONLINE MAGAZIN

Bezdotykové meranie teploty predmetov živej a neživej prírody

Termokamery si získali obľubu vďaka možnosti ich použitia vo všetkých odvetviach ľudskej činnosti. Najpopulárnejšie aplikácie sú stavebníctvo, poľovníctvo, medicína a priemysel. Termokamery sa čoraz častejšie používajú aj v každodennom živote na skúmanie bytov a súkromných domov, čo vám umožní nájsť miesta úniku tepla a problémov s elektrickou energiou.

Ako si ale zvoliť správnu termokameru a aké vlastnosti treba pri jej kúpe hľadať?

Čo je to termokamera?

Termokamera je meracie zariadenie, ktoré umožňuje vidieť tepelné (infračervené) žiarenie okolitých objektov kedykoľvek počas dňa a merať teplotu v ktoromkoľvek bode povrchu s presnosťou na 0,1 ° C a vyššiu.

Hlavným účelom profesionálnej termovízie je bezdotykové meranie teploty predmetov živej a neživej prírody, odstraňovanie porúch zariadení a elektrických zariadení, či odhalenie konštrukčných chýb.

Termokamery vytvárajú jasný tepelný obraz na základe teplotných rozdielov. A zložité algoritmy jednoducho vyzerajúcich kamier čítajú hodnoty teplôt z týchto obrázkov. Najteplejšie miesta sú sfarbené červenou, žltou a oranžovou farbou, najchladnejšie modrou a čiernou.

Ako si vybrať najlepší model?

Základom dokonalého využitia tohto zariadenia v domácnosti alebo v teréne, je správny výber, založený na poznaní dôležitých vlastností a faktorov.

V prvom rade je dôležitý účel. Termovízia Pulsar Thermion sa viac hodí pre poľovníkov. Na trhu však nájdete aj modely, ktoré využijete v náročných podmienkach terénu. Rovnako kvalitná  termovízia sa musí používať aj na odhalenie spomínaných teplotných únikov domu.

K základným vlastnostiam takejto termovízie patria:

  • vysoké rozlíšenie infračerveného detektora;
  • veľký rozsah teploty;
  • vysoká citlivosť;
  • spoľahlivá presnosť merania;
  • široký spektrálny rozsah;
  • dostatočná veľkosť obrazovky termokamery.

Čím viac si na poznaní týchto detailov dáte záležať, tým lepšie vám bude termovízia slúžiť. Avšak, pretože je termovízia univerzálnym prístrojom na meranie teploty a analýzu tepelných polí, môžete byť v pokušení použiť ju na čo najviac meracích a diagnostických úloh. Toto je ale prvá myšlienka, na ktorú by ste sa mali pri výbere zariadenia zabudnúť. Pri kúpe termokamery je potrebné jednoznačne pochopiť hlavné oblasti jej ďalšieho použitia a druhou je rozhodnúť sa pri výbere na základe rozpočtu.

Zdroj obrázka:rdonar/Shutterstock.com

Mohlo by vás zaujímať:

Náš tip Príroda Technika

2023 – Investujme do našej planéty

Počuli ste už o dôležitom sviatku, ktorý sa každoročne koná 22. apríla na celom svete, aby upozornil na potrebu chrániť našu planétu pred znečistením, klimatickou zmenou a stratou biodiverzity? Je najväčším environmentálnym podujatím, do ktorého sa každoročne zapojí viac ako miliarda ľudí.

Čítať ďalej
Radíme Vám Šport Technika

Ako si vybrať kolieskové korčule

Rozhodli ste sa, že budete tento rok viac športovať a premýšľate o in-line? Že by ste radi vyskúšali nielen escape room, ale aj jazdi na onlajnoch. Kolieskové korčule sú skvelou voľbou, ako si na čerstvom vzduchu pretiahnuť celé telo. A pokiaľ viete korčuľovať na ľade, nebudú pre vás kolieska žiadnym neprekonateľným problémom. Väčšina začiatočníkov však […]

Čítať ďalej
Technika Technológie

Pretaktovateľné serverové pamäte DDR5

Kingston FURY, divízia spoločnosti Kingston Technology Company, svetového lídra v oblasti pamäťových produktov a technologických riešení, rozširuje svoj rad pamätí DDR5 uvedením Kingston FURY Renegade Pro DDR5 RDIMM, nového radu pretaktovateľných serverových pamätí navrhnutých tak, aby spĺňali výkonnostné požiadavky novej generácie pracovných staníc a stolových počítačov.

Čítať ďalej