ONLINE MAGAZIN

Bezdotykové meranie teploty predmetov živej a neživej prírody

Termokamery si získali obľubu vďaka možnosti ich použitia vo všetkých odvetviach ľudskej činnosti. Najpopulárnejšie aplikácie sú stavebníctvo, poľovníctvo, medicína a priemysel. Termokamery sa čoraz častejšie používajú aj v každodennom živote na skúmanie bytov a súkromných domov, čo vám umožní nájsť miesta úniku tepla a problémov s elektrickou energiou.

Ako si ale zvoliť správnu termokameru a aké vlastnosti treba pri jej kúpe hľadať?

Čo je to termokamera?

Termokamera je meracie zariadenie, ktoré umožňuje vidieť tepelné (infračervené) žiarenie okolitých objektov kedykoľvek počas dňa a merať teplotu v ktoromkoľvek bode povrchu s presnosťou na 0,1 ° C a vyššiu.

Hlavným účelom profesionálnej termovízie je bezdotykové meranie teploty predmetov živej a neživej prírody, odstraňovanie porúch zariadení a elektrických zariadení, či odhalenie konštrukčných chýb.

Termokamery vytvárajú jasný tepelný obraz na základe teplotných rozdielov. A zložité algoritmy jednoducho vyzerajúcich kamier čítajú hodnoty teplôt z týchto obrázkov. Najteplejšie miesta sú sfarbené červenou, žltou a oranžovou farbou, najchladnejšie modrou a čiernou.

Ako si vybrať najlepší model?

Základom dokonalého využitia tohto zariadenia v domácnosti alebo v teréne, je správny výber, založený na poznaní dôležitých vlastností a faktorov.

V prvom rade je dôležitý účel. Termovízia Pulsar Thermion sa viac hodí pre poľovníkov. Na trhu však nájdete aj modely, ktoré využijete v náročných podmienkach terénu. Rovnako kvalitná  termovízia sa musí používať aj na odhalenie spomínaných teplotných únikov domu.

K základným vlastnostiam takejto termovízie patria:

  • vysoké rozlíšenie infračerveného detektora;
  • veľký rozsah teploty;
  • vysoká citlivosť;
  • spoľahlivá presnosť merania;
  • široký spektrálny rozsah;
  • dostatočná veľkosť obrazovky termokamery.

Čím viac si na poznaní týchto detailov dáte záležať, tým lepšie vám bude termovízia slúžiť. Avšak, pretože je termovízia univerzálnym prístrojom na meranie teploty a analýzu tepelných polí, môžete byť v pokušení použiť ju na čo najviac meracích a diagnostických úloh. Toto je ale prvá myšlienka, na ktorú by ste sa mali pri výbere zariadenia zabudnúť. Pri kúpe termokamery je potrebné jednoznačne pochopiť hlavné oblasti jej ďalšieho použitia a druhou je rozhodnúť sa pri výbere na základe rozpočtu.

Zdroj obrázka:rdonar/Shutterstock.com

Mohlo by vás zaujímať:

outdoor Radíme Vám Šport Technika

Pre Slovákov a Slovenky stále rozhoduje cena oproti kvalite, platí to aj pri výbere bicykla a elektrobicykla

Viac než 16 % opýtaných Slovákov a Sloveniek zvažuje v roku 2024 kúpiť bicykel alebo elektrobicykel sebe alebo rodinnému príslušníkovi. Najdôležitejšie kritéria pri výbere predajcu bicyklov sú pre zákazníkov ceny bicyklov a elektrobicyklov, kvalita servisu a opráv a tiež odbornosť a ochota personálu. Vyplýva to z prieskumu, ktorý Neuropea realizovala v spolupráci s CreditCall pre spoločnosť Kaktus Bike. Prieskum bol realizovaný v dňoch od 9.2.2024 […]

Čítať ďalej
Technika

Nositeľná kamera Axis W120 prináša funkciu živého streamovania

Spoločnosť Axis Communications uvádza na trh novú kameru nositeľnú na tele AXIS W120. Kamera nájde svoje využitie primárne v bezpečnostnom sektore a má zabudované LTE/4G, Wi-Fi a Bluetooth moduly, ktoré umožňujú priame streamovanie cez AXIS Body Worn Live službu. Svojim používateľom tak dáva pocit, že v tom nie sú sami. Vďaka video streamu na vyžiadanie a sledovaniu […]

Čítať ďalej
Business Technika Technológie Tlačová správa

Rebríček dodávateľov SSD v roku 2022

Spoločnosť Kingston Digital Europe Co LLP, ktorá je výrobcom flash pamäťových zariadení a pobočkou Kingston Technology Company, svetového lídra v oblasti pamäťových produktov a technologických riešení, dnes oznámila, že ju spoločnosť TrendForce označila na prvej pozícii na trhu ako najväčšieho dodávateľa SSD diskov pre tretie strany za celý rok 2022. Podľa TrendForce pripadá na spoločnosť […]

Čítať ďalej