ONLINE MAGAZIN

Bezdotykové meranie teploty predmetov živej a neživej prírody

Termokamery si získali obľubu vďaka možnosti ich použitia vo všetkých odvetviach ľudskej činnosti. Najpopulárnejšie aplikácie sú stavebníctvo, poľovníctvo, medicína a priemysel. Termokamery sa čoraz častejšie používajú aj v každodennom živote na skúmanie bytov a súkromných domov, čo vám umožní nájsť miesta úniku tepla a problémov s elektrickou energiou.

Ako si ale zvoliť správnu termokameru a aké vlastnosti treba pri jej kúpe hľadať?

Čo je to termokamera?

Termokamera je meracie zariadenie, ktoré umožňuje vidieť tepelné (infračervené) žiarenie okolitých objektov kedykoľvek počas dňa a merať teplotu v ktoromkoľvek bode povrchu s presnosťou na 0,1 ° C a vyššiu.

Hlavným účelom profesionálnej termovízie je bezdotykové meranie teploty predmetov živej a neživej prírody, odstraňovanie porúch zariadení a elektrických zariadení, či odhalenie konštrukčných chýb.

Termokamery vytvárajú jasný tepelný obraz na základe teplotných rozdielov. A zložité algoritmy jednoducho vyzerajúcich kamier čítajú hodnoty teplôt z týchto obrázkov. Najteplejšie miesta sú sfarbené červenou, žltou a oranžovou farbou, najchladnejšie modrou a čiernou.

Ako si vybrať najlepší model?

Základom dokonalého využitia tohto zariadenia v domácnosti alebo v teréne, je správny výber, založený na poznaní dôležitých vlastností a faktorov.

V prvom rade je dôležitý účel. Termovízia Pulsar Thermion sa viac hodí pre poľovníkov. Na trhu však nájdete aj modely, ktoré využijete v náročných podmienkach terénu. Rovnako kvalitná  termovízia sa musí používať aj na odhalenie spomínaných teplotných únikov domu.

K základným vlastnostiam takejto termovízie patria:

  • vysoké rozlíšenie infračerveného detektora;
  • veľký rozsah teploty;
  • vysoká citlivosť;
  • spoľahlivá presnosť merania;
  • široký spektrálny rozsah;
  • dostatočná veľkosť obrazovky termokamery.

Čím viac si na poznaní týchto detailov dáte záležať, tým lepšie vám bude termovízia slúžiť. Avšak, pretože je termovízia univerzálnym prístrojom na meranie teploty a analýzu tepelných polí, môžete byť v pokušení použiť ju na čo najviac meracích a diagnostických úloh. Toto je ale prvá myšlienka, na ktorú by ste sa mali pri výbere zariadenia zabudnúť. Pri kúpe termokamery je potrebné jednoznačne pochopiť hlavné oblasti jej ďalšieho použitia a druhou je rozhodnúť sa pri výbere na základe rozpočtu.

Zdroj obrázka:rdonar/Shutterstock.com

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Technika

V Trnave postavia osemmetrovú repliku stredovekého katapultu  

Novú mestskú atrakciu, ktorou bude replika obliehacieho zariadenia v životnej veľkosti, začnú stavať už začiatkom septembra v blízkosti trnavských hradieb. Jej slávnostné odhalenie bude počas jarmočného víkendu.   Projekt historickej rekonštrukcie obliehacieho zariadenia má za cieľ popularizovať a zatraktívniť turistom a obyvateľom Trnavy mestské opevnenie, ktoré patrí medzi najzachovalejšie v strednej Európe. „Týmto projektom by sme chceli […]

Čítať ďalej
Technika Tlačová správa

Kam ukladať dáta z IP kamier?

Spoločnosť Axis Communications predstavuje nový kompaktný rekordér AXIS S3008 pre správu až 8 kamier so softvérom AXIS Companion a štvoricu vysoko výkonných záznamových serverov radu AXIS S12, ktoré sú súčasťou kompletného end-to-end riešenia Axis pre náročnejšie aplikácie a dodávajú sa s predinštalovanými licenciami AXIS Camera Station a predkonfigurovaným softvérom.

Čítať ďalej
outdoor Radíme Vám Šport Technika

Jazda na bicykli. Rady, triky a tipy pre začiatočníkov aj pokročilých

Ako spoznám, že je čas vymeniť reťaz? Všetko čo máte na bicykli vydrží určitú dobu, ovplyvnenú hlavne tým, ako veľa na bicykli jazdíte, ako niektoré súčasti udržujete. Reťaz je jedna z veľmi namáhaných súčastí a jeho životnosť teda ovplyvní aj to ako silne šliapete, aj v akom teréne jazdíte. Opotrebováva sa sústavne tretím na predných […]

Čítať ďalej