ONLINE MAGAZIN

Bezdotykové meranie teploty predmetov živej a neživej prírody

Termokamery si získali obľubu vďaka možnosti ich použitia vo všetkých odvetviach ľudskej činnosti. Najpopulárnejšie aplikácie sú stavebníctvo, poľovníctvo, medicína a priemysel. Termokamery sa čoraz častejšie používajú aj v každodennom živote na skúmanie bytov a súkromných domov, čo vám umožní nájsť miesta úniku tepla a problémov s elektrickou energiou.

Ako si ale zvoliť správnu termokameru a aké vlastnosti treba pri jej kúpe hľadať?

Čo je to termokamera?

Termokamera je meracie zariadenie, ktoré umožňuje vidieť tepelné (infračervené) žiarenie okolitých objektov kedykoľvek počas dňa a merať teplotu v ktoromkoľvek bode povrchu s presnosťou na 0,1 ° C a vyššiu.

Hlavným účelom profesionálnej termovízie je bezdotykové meranie teploty predmetov živej a neživej prírody, odstraňovanie porúch zariadení a elektrických zariadení, či odhalenie konštrukčných chýb.

Termokamery vytvárajú jasný tepelný obraz na základe teplotných rozdielov. A zložité algoritmy jednoducho vyzerajúcich kamier čítajú hodnoty teplôt z týchto obrázkov. Najteplejšie miesta sú sfarbené červenou, žltou a oranžovou farbou, najchladnejšie modrou a čiernou.

Ako si vybrať najlepší model?

Základom dokonalého využitia tohto zariadenia v domácnosti alebo v teréne, je správny výber, založený na poznaní dôležitých vlastností a faktorov.

V prvom rade je dôležitý účel. Termovízia Pulsar Thermion sa viac hodí pre poľovníkov. Na trhu však nájdete aj modely, ktoré využijete v náročných podmienkach terénu. Rovnako kvalitná  termovízia sa musí používať aj na odhalenie spomínaných teplotných únikov domu.

K základným vlastnostiam takejto termovízie patria:

  • vysoké rozlíšenie infračerveného detektora;
  • veľký rozsah teploty;
  • vysoká citlivosť;
  • spoľahlivá presnosť merania;
  • široký spektrálny rozsah;
  • dostatočná veľkosť obrazovky termokamery.

Čím viac si na poznaní týchto detailov dáte záležať, tým lepšie vám bude termovízia slúžiť. Avšak, pretože je termovízia univerzálnym prístrojom na meranie teploty a analýzu tepelných polí, môžete byť v pokušení použiť ju na čo najviac meracích a diagnostických úloh. Toto je ale prvá myšlienka, na ktorú by ste sa mali pri výbere zariadenia zabudnúť. Pri kúpe termokamery je potrebné jednoznačne pochopiť hlavné oblasti jej ďalšieho použitia a druhou je rozhodnúť sa pri výbere na základe rozpočtu.

Zdroj obrázka:rdonar/Shutterstock.com

Mohlo by vás zaujímať:

Náš tip Nezaradené Technika Technológie

Mercusys: Moderné technológie za rozumnú cenu

Máte doma internet, ktorého kvalita je skôr k hnevu než k úžitku? Notebook alebo stolový PC vyčkáva pri odosielaní pošty a videa z YouTube sa zasekávajú alebo prehrávajú len na nízku kvalitu? Hľadáte informácie na Google a na každé vyhľadávanie čakáte desiatky sekúnd? A pri hovoroch s rodinou či priateľmi cez rôzne chatovacie platformy chytáte vždy iba pár slov? […]

Čítať ďalej
Cestovanie Novinky outdoor Radíme Vám Technika Technológie

Canon rozširuje rad instantných fotoaparátov o nový model 2-v-1 – Canon Zoemini S2

Spája zábavné fotenie, inovatívne možnosti úpravy fotografií a okamžitú tlač Spoločnosť Canon Europe dnes predstavila Canon Zoemini S2 – najnovší prírastok do rodiny instantných fotoaparátov pre tých, ktorí chcú fotografovať, upravovať a tlačiť snímky nech sú kdekoľvek. Nový inovatívny fotoaparát s tlačiarňou nadväzuje na svojho predchodcu Canon Zoemini S. Umožňuje pridávať okraje a upravovať snímky […]

Čítať ďalej
Náš tip Technika Technológie

Čo sa deje doma, keď tam nie som? V tom pomôže inteligentná bezpečnostná kamera TP-Link Tapo C210. Jej hlavnou výhodou je, že má detekciu pohybu. Inými slovami, ak sa v zábere objaví nejaký votrelec, ste na to okamžite upozornení – a môžete si určiť, čo sa má stať. Či budete kontaktovať políciu alebo len prehovoríte […]

Čítať ďalej