Písací stôl najmocnejšieho muža planéty: Pochádza z lodného vraku

Slávny pracovný stôl amerických prezidentov je vyrobený z vraku lode z 19. storočia. Sedávali za ním Jimmy Carter, Ronald Reagan, Bill Clinton, George W. Bush, Barack Obama – a dodnes za ním úraduje Donald Trump.
V Oválnej pracovni Bieleho domu stojí od roku 1977 písací stôl z dubového dreva. Volá sa Resolute Desk, čo by na prvý pohľad mohlo mať akýsi skrytý význam…V skutočnosti je ale názov odvodený od britskej lode HMS Resolute. Tá pri jednej polárnej expedícii v Arktíde uviazla v ľade a v roku 1854 ju posádka opustila. O rok neskôr loď pri Baffinovho ostrova objavili americkí veľrybári. Spojené štáty ju následne opravili a poslali späť do Anglicka.

Loď potom fungovala do roku 1879. Po jej likvidácii nechala britská kráľovná Viktória vyrobiť z vraku plavidla v lodeniciach v Chathamu tri písacie stoly a jeden jedálenský stôl. V roku 1880 jeden z nich na znamenie priateľstva darovala vtedajšiemu  americkému prezidentovi Rutherfordovi Birchardu Hayesoví. Stôl bol umiestnený na rôznych miestach Bieleho domu. Po atentáte na prezidenta Kennedyho v roku 1963 budovu opustil a jazdil po putovných výstavách.

V Oválnej pracovni sa vystriedalo šesť rôznych stolov: okrem vyššie spomínaného ešte Theodore Roosevelt desk, Hoover desk, Wilson desk, Johnson desk and C & O desk. Bezmála poltonový Resolute Desk sa sem nasťahoval v roku 1977 za Jimmyho Cartera a odvtedy za ním sedávajú všetci prezidenti – až na George H. W. Busha, ktorý používal C & O desk.

Resolute desk je ale zrejme najznámejší, a tak neprekvapí, že sa dodnes vyrábajú jeho repliky, ktoré si záujemcovia môžu za nemalý peniaz zaobstarať.

A asi neprekvapí, že pokiaľ ide o histórii tohto unikátneho kusu nábytku, prezident Trump v tom trochu pláva. Pri návšteve francúzskeho kolegu Emmanuela Macrona v apríli 2018 mu napríklad nakukal, že stôl pochádza z roku 1814 a že si prezidenti môžu vyberať z ôsmich stolov. Oboje tesne vedľa, pán prezident.

 

Viac informácií: https://bit.ly/3l2kNkY
Zdroj: https://zpravy.tiscali.cz/
Foto: Depositphotos, archív