Naozajstný Divoký západ

Kalifornskej mesto duchov sa zaseklo v čase zlatej horúčky

Po Spojených štátoch amerických je roztrúsené opustených oblastí a  miest duchov. Máloktoré však vyzerá tak zachovalo ako kalifornskej Bodie, ktoré bolo postavené v čase zlatej horúčky, teda v druhej polovici 19. storočia. Jeho návšteva je ako návrat do obdobia Divokého západu a pôsobí dojmom, že odtiaľto obyvatelia odišli len nedávno.

Vzhľadom k svojej hodnote je Bodie zaradené ako národná historická pamiatka o ktorú sa od roku 1962 stará organizácia spravujúca kalifornské štátne parky. Hoci leží pomerne vzdialeno od okolitej civilizácie, navyše v pásme pohorí Sierra Nevada, medzi turistami je obľúbené práve pre svoju zachovalosť, ktorá im umožňuje preskočiť zo súčasnosti do roku 1861, kedy bolo mestečko založené.

Pôvodné banícke mestečko bolo domovom približne 20 zlatokopov. Jeho populácia sa nakoniec vyhupla na 10 000 obyvateľov a to počas približne 19 rokov. Ako v pravom americkom westerne tu žili obchodníci a ich rodiny, nechýbala väznica, kostolík či  salóny, ktorých malo byť v Bodie neuveriteľných 65. Nešlo však len o klasické krčmy v podobe dnešných barov, ale  o nevestince či ďalšie podniky s pochybnou povesťou.  Jednoducho raj gamblerov a ópiových brlohov.

Bane sa uzavreli pri vojne

S vyťažením zlata v oblasti  pomaly končila aj prosperita tohto mesta zasadeného do vyprahnutej prérie. Ľudia sa odsťahovali do väčších miest alebo oblastí, ktoré sa zdali byť perspektívnejšie. Začiatkom 20. storočia sa populácia znížila na nejakých 700 obyvateľov a jednalo sa predovšetkým o staro usadlé rodiny. A to malo Bodie aj železnicu, ktorá ho spájala mesto so zvyškom sveta. Keď sa však v roku 1917 prestala používať, bola rozobraná a nezostalo z nej vôbec nič.

K uzavretiu poslednej  zlatej bane došlo v priebehu druhej svetovej vojny  a po jej skončení sa ťažba už nikdy neobnovila. Bodie bolo mestom duchov označené však oveľa skôr a to napriek faktu, že v ňom pár rodín  ešte žilo.

Po vojne sa mesto dokonale vyľudnilo a v roku 1961 sa stalo národnou historickou pamiatkou. Zostalo tu 170 autentických budov. Niektoré s s celým zariadením, či to boli stoly, stoličky, skrine, či krbové kachle . Hoci sa pred niekoľkými rokmi hovorilo o uzavretí priestoru pre verejnosť, orgány štátu Kalifornia nakoniec vyhradili časť rozpočtu na údržbu mestečka, vďaka čomu je aj dnes návštevníkom prístupné. Okrem turistov je populárny aj medzi fotografmi, ktorí sem často mieria za zotmení, aby zachytili kontrast medzi starými budovami a okolitou drsnou prírodou.

 

Viac informácií najdete tu: https://bit.ly/32cP1du

Zdroj: https://www.novinky.cz/

Foto: Depositphotos