Desivo rýchle vymieranie. Kedy zo Zeme zmiznú lamantíni?

V davnejšej minulosti boli premnožené a nikto nevedel, čo s nimi. Dnes vymierajú – a opäť nikto netuší, čo s tým … Toxické riasy, ktoré pohlcujú kyslík vo vode: to je príčina nečakane rýchleho vymieranie mrožov na Floride.

Len počas tohto roka ich umrelo 769 !

Ide o najhorší rok v dejinách. Doteraz držal „rekord“ rok 2010, kedy kvôli chladnej vode zomrelo na stres 766 týchto nádherných zvierat.
„Nikdy by sme neverili, že to číslo bude prekonané – a rozhodne nie tak skoro,“ uviedol Patrick Rose, šéf organizácie, ktorá sa snaží mrožov zachrániť.

„Kvôli posledným dvom rokom a rýchlosti, ako vymieranie nabralo spád, už netušíme, či je vôbec ich populácia schopná ďalej prežívať,“ dodal. V roku 2010 ešte žilo u Floridy 5077 lamantínov a teraz je ich skoro o tretinu menej. Najviac takýchto mierumilovných tvorov zomrelo kvôli „krvavému prílivu“ – čiže premnoženiu istého typu toxických rias. Ale najmenej stovka zahynula z neznámeho dôvodu; podľa všetkého na doposiaľ neznámy druh baktérie alebo vírusu.

Epidémia je síce nepríjemná, ale populácia lamantínov sa z nej môže spamätať. Oveľa horšie je, že premnožené riasy ničia ich prirodzené prostredie oveľa rýchlejšie, než sa príroda stačí spamätať. Ekosystém pri pobreží Floridy sa mení rýchlejšie než očakávali aj tí najskeptickejších ekológovia …

Zdá sa, že lamantíni reagujú na zhoršujúce sa podmienky podobne ako zvieratá v praveku. Čím menej potravy, tým menšie mláďatá sa im rodia … A čím menšie mláďatá, tým menšia je ich šanca na prežitie …

Čo je to lamantín ?

Lamantín  je jediný rod z čeľade lamantínovitých. Sú to veľké vodné cicavce známe tiež ako morské kravy. Lamantínovité sa líšia od dugongovitých v tvare lebky a chvosta. Chvost lamantína má pádlovitý tvar, zatiaľ čo chvost dugonga má tvar vidlicovitý. Sú to bylinožravce tráviaci väčšinu času v plytkých vodách.

Pri zháňaní potravy sa doslova správajú ako priemyselný vysávač, keď z hlavou zaborenou na dne, snoria po svojej potrave

Existujú tri druhy lamantínov: Lamantín  senegalský – obýva západné pobrežie Afriky, Lamantín juhoamerický – východné pobrežie Južnej Ameriky a Lamantín širokonosý čiže lamantin žije v plytkých, bahnitých pobrežných oblastiach Severnej, Strednej a Južnej Ameriky a Karibského mora. Na ostrove Portoriko sa v domorodom jazyku lamantínom hovorilo „Manatí“. Toto meno sa odrazilo aj v latinskom názve (Trichechus manatus) a prešlo aj do niektorých ďalších jazykov, napríklad do angličtiny.

Lamantín floridský bol po nejakú dobu považovaný za samostatný druh, ale ITIS (Integrovaný taxonomický informačný systém) ho preklasifikoval ako poddruh Lamantína širokonosého. Dosahuje dĺžku  viac ako 4,5 m a žije ako v sladkej, tak i  v slanej vode. Predtým bol lovený pre olej a mäso, ale teraz je chránený zákonom.

Lamantíni spolu s lenochodmi sú medzi cicavcami jedinými výnimkami u ktorých nie je krčná chrbtica tvorená 7 stavcami. (Wikipedia)

 

Viac informácií: https://bit.ly/366jhIj

Zdroj: https://zoommagazin.iprima.cz/

Fotografie: Depositphotos