Ako si vybrať lyžiarske topánky

Pri kúpe topánok je potrebné si zohľadniť celý rad parametrov. Každá noha je iná, rovnako i výber lyžiarok je individuálna záležitosť. Aby ste si kúpili tie najvhodnejšie, spýtajte sa na 3 základné parametre – flex index, šírka, účel a úroveň lyžovanie.
Existujú rôzne typy topánok. Záleží na tom, či ich chcete používať pre alpské lyžovanie, freeride, skákanie v parku, skialpinizmus atď.

Šírka

Každé chodidlo má inú šírku, preto je nutné zohľadniť pri kúpe topánok výšku priehlavku a šírku chodidla. Niektoré značky lyžiarok vyrábajú užšie aj širšie lyžiarky. Označenie pre užšiu lyžiarky má skratku LA – 98 mm, naopak stredne široké lyžiarky sa označujú ako MV – 100 mm a široké lyžiarky HV – 102 mm. Výber šírky lyžiarky, má za následok správny prenos energie z lyžiarok na lyže.

Flex index

Flex index alebo tvrdosť skeletu, je parameter, ktorý určuje tvrdosť, resp. ohybnosť lyžiarok. Ide o údaj, ktorý vyjadruje aká sila je potrebná k ohnutiu komína lyžiarok o 10 ° na základe 30 000 opakovaní pri teplote 22 ° C.

Jednoducho vzaté, čím nižšia flex index lyžiarskych topánok, tým poddajnejšie sú lyžiarky a tým pohodlnejšie sa bude jazdiť začiatočníkom. Čím vyššie číslo, tým pokročilejšie lyžiar. Tieto indexy sa pohybujú od 60 do viac ako 130. Ich výber záleží na rôznych podmienkach – ako často lyžujete a ako dobrý lyžiar ste.

Detské lyžiarske topánky

Deti potrebujú najmäkšie lyžiarky, pretože na svahu môžu rýchlo stratiť nadšenie do lyžovania. Preto odporúčame flex index v rozmedzí 40 – 90, pričom 90 je pre juniorských pretekárov.

Začiatočníci – 60-80

Ak ste na svahu prvýkrát alebo ste len rekreačný lyžiar či mierne pokročilý lyžiar, zvoľte tento flex index lyžiarok. Vďaka ich ohybnosti dokážete stráviť väčšiu časť dňa na lyžiach, pretože nohy sa v nich cítia príjemne. Vyberte si tieto lyžiarky, keď si vychutnávate pomalú jazdu na svahu a radi zakončíte deň návštevou ski baru.

Pokročilí – 90-110

Tieto topánky si zvoľte vtedy, keď máte istotu, že patríte medzi pokročilých lyžiarov, ktorí si vychutnávajú jazdu a dokážu rezať oblúky. Tento flex index vám poskytuje väčšiu mieru ovládateľnosti lyží, avšak stále si držia značné pohodlie. Sú určené pre športovejší štýl jazdy.

Vynikajúca lyžiari – 120-130

Patríte medzi vynikajúcich lyžiarov? Máte tvrdé zjazdové lyže? Ak patríte medzi lyžiarov s vynikajúcou lyžiarskou technikou a silnými nohami, odporúčame lyžiarky s flex indexom 120. Tento flex vás podrží vo vysokej rýchlosti, pretože poskytuje vynikajúcu ovládateľnosť lyží. Nevýhodou však je, že chodidlá a predkolenie sú v značnom nepohodlie a nevydržíte v nich celý deň bez odopnutie klipsov. Vyvezenie lanovkou však v pohode zvládnete. Obujte si ich, ak patríte medzi pokročilých športových lyžiarov.

Tip  – Platí pravidlo, že vynikajúci lyžiar môže mať tvrdé lyžiarky a mäkké lyže, avšak nikdy nie mäkké lyžiarky a tvrdé lyže. Väčšinu energie vynaloženej do rezania oblúkov by stratil priamo v lyžiarskych topánkach. Namakali by ste sa, ale jazdu by ste si neužili.

Profesionálne lyžiari nad 130

Tento flex index platí pre profesionálnych lyžiarov a pretekárov. Títo lyžiari sú zvyknutí na istú mieru nepohodlia a v  lyžiarkach sa priamo narodili. Takéto lyžiarky patria medzi najmenej pohodlné. Ak si trúfate na tak tvrdé lyžiarske topánky, spomeňte si na zjazdové lyžovanie v televízii. Prvé, čo urobí každý lyžiar po dojazde, je odopnutie klipsov z lyžiarok.
Sú skutočne znesiteľné !!!!

Náš tip: Lyžiarky predstavujú najdôležitejšiu časť výstroja. Nevhodne zvolená lyžiarka sa môže podpísať na nesprávnom vývine detskej nohy, čo môže mať za následok problém s chodidlom a chrbticou v dospelosti. Myslite na to pri výbere topánok a deti neodbite s poznámkou „Veď za chvíľu do nich dorastieš …“.

Pre deti odporúčame siahnuť po lyžiarskych topánkach s pohodlnými vnútornými topánkami, ktoré im poskytnú dostatočný komfort, aby ich učenie lyžovanie neomrzelo.

Kedy kúpiť nové lyžiarky?

Jedny lyžiarky zvyčajne vydržia 3-5 rokov v závislosti od frekvencie lyžovania. V priemere vydržia 60 dní lyžovania. Tak ako každá iná vec, aj lyžiarky majú svoju životnosť. Topánka sa v nich postupne „výšľapne“  a noha  v nich bude plávať. Na svahu budete musieť pracovať oveľa viac než predtým. Ojazdené lyžiarky možno nebudete vnímať ako opotrebované. V takom prípade odporúčame vyskúšať v obchode úplne nové lyžiarky v rovnakej veľkosti. Pokiaľ bude rozdiel medzi vašimi pôvodnými veľký, viete, čo urobiť 🙂

Ako zmerať veľkosť chodidla?

Postavte sa na čistý papier k stene, k nábytku, k schodu. Oblečte si ponožky, ktoré nosíte na svahu. Priložte chodidlo pätou k stene.
Na najvzdialenejšie časť chodidla (palec alebo ukazovák) urobte značku a zmerajte papier od okraja po značku. Tento údaj v cm predstavuje Mondopoint. K tomuto údaju pripočítajte 5 mm.

Pozri tabuľku veľkosti topánok :

Veľkosť lyžiarskych topánok

Začiatočníci by mali voliť lyžiarky o 0,5 cm väčší od ich Mondopoint (MP), aby ich  lyžiarky netlačili.

Pokročilí by si mali vybrať veľkosť lyžiarskych topánok blízko ich nameranej hodnote alebo o niečo menšie, ale s tvrdším skeletom. Zohľadnite aj šírku lyžiarok, aby neboli príliš nepohodlné.

Experti si vyberajú často lyžiarky, ktoré sú o trochu menšie oproti ich meranému Mondopoint. Zároveň sa vyznačujú veľmi tvrdým skeletom. Lyžovanie je vďaka nim veľmi presné a citlivé. Také lyžiarky majú najlepšiu ovládateľnosť, avšak začiatočníkom alebo pokročilým jazdu skôr zhoršia.

Ako si skúšať lyžiarske topánky?

Aby ste si vybrali tie správne topánky, pred kúpou by ste si ich mali nechať na nohe aspoň 15-30 minút. Ak by ste začali pociťovať akúkoľvek bolesť, je potrebné si vyskúšať iný model. Pri skúšaní si zapínajte klipsy od horných praciek smerom nadol. Zafixujete tak pätu na svojom mieste. Keď ich zapnete, postavte sa a zatlačte kolená dopredu akoby sa už lyžovalo. Päta sa umiestni dozadu a špička by nemala tlačiť.

 

Zdroj: https://bit.ly/32cxX7C
Viac informácií na: https://www.skibikecentrum.cz/
Zdroj foto: Depositphotos