ONLINE MAGAZIN

7 najdrahších káv sveta – koľko stojí a prečo?

Prečo za šálku určité kávy zaplatíte 10 × viac, než za iné šálky kávy a čo ovplyvňuje cenu? Ponúkame vám rebríček 7 najdrahších káv, v ktorom sa môžete pozrieť, na koľko by vás šálka z jednotlivých druhov kávy vyšla.

Pre „vstup“ do nášho zoznamu sa musí cena za 250 gramov dostať aspoň na 11 Euro. Ceny sú prepočítané na euro a jednu šálku, čo znamená, že bola pripravená zo 7 gramov tejto kávy. Takmer každú je možné si objednať zo zahraničia, niektoré dokonca cez tuzemského dodávateľa.

 

  1. Yauco Selecto AA

Táto káva nesie meno mesta v Puerto Ricu, kde sa usídlili Korzičania v 19. storočí. Mesto Yauco bolo totiž geograficky najpodobnejšie ich domovine. Korzičania sa čoskoro začali zaujímať o pestovanie kávy, za čo si mesto  Yauco vyslúžilo prezývku El Pueblo del Café – Mesto kávy. Kávy Yauco Selecto AA sa ročne vyprodukuje obmedzené množstvo, čo samozrejme zvyšuje jej cenu. Je popisovaná ako vyvážená, s krémovou chuťou a čokoládovými tónmi. Táto káva je hojne ponúkaná pri jednaniach na najvyšších úrovniach a nezaobíde sa bez nej žiaden konferenčný stolík v krajine

  1. El Injerto

Poklad z Guatemaly, víťaz hlavnej ceny v súťaži Cup of Excellence z roku 2006 a držiteľ niekoľkých ďalších ocenení a certifikácií. El Injerto je kvalitná organická káva, ktorá okrem svojej kvality zaujala aj prístupom k životnému prostrediu pri jej pestovaní.

  1. Hacienda La Esmeralda

Významná priečka v hodnotení patrí panamskej legende. Kávové zrná sú pestované výhradne v tieni stromov guava a v sopečnej pôde vysočiny Boquete. Veľmi aromatická káva s ľahkým ovocným buketom.

  1. Hawaiian Kona Coffee

Táto káva sa pestuje iba v okrese Kona, a to na Big Islande na Havaji. Od 18. storočia patrí medzi najkvalitnejšie kávy sveta. Chuť je ovplyvňovaná špecifickými podmienkami jej pestovanie – slnko, prehánky takmer každý deň, mierny vietor a teplé noci. To všetko v kombinácii s výživnou pôdou vulkanického typu. Chuť kávy Hawaii Kona je popisovaná slabším buketom, strednou kyslosťou a príjemnou sladkou chuťou.

  1. Jamaica Blue Mountain

Územie okolo Modrých hôr sa, podobne ako u kávy Hawaiian Kona Coffee, vyznačuje úrodnou vulkanickú pôdou. Zrnká tejto kávy sú trochu väčšie a chuťovo káva dosahuje vysokú kvalitu. Má silnú arómu, bohatú chuť a plné telo so strednou kyslosťou. Vôňa čerstvých zŕn môže pripomínať vôňu vetou a chuť kávy kakaové bôby.

  1. St. helena Coffee

Káva z ostrova Sv. Helena v južnom Atlantiku má svoje korene až u Napoleona Bonaparte, ktorý sa o kultiváciu kávy na ostrove zasadil. Mierne podnebie ostrova a úrodná pôda dali vzniknúť výnimočnéj káve. Kávu spoznáte podľa jedinečnej kvetinovej vôni s tónmi citrusov.

  1. Kopi Luwak

Suverénny víťaz – filipínske národné bohatstvo. Káva, ktorá prešla tráviacim traktom kunovitej šelmičky menom Cibetka. Cibetková káva má chuť po slivkách, niektorí cítia karamel a orechy.

Cibetka

Viac informácií nájdete tu : https://bit.ly/3mVFJun
Zdroj: https://www.vybornakava.cz/
Fotografie: Depositphotos

Mohlo by vás zaujímať:

Nezaradené outdoor Príroda

Islandskí obri, ktorých veľkosť vás ohromí

Island, ostrov ľadovcov. Island, ostrov sopiek. A v neposlednom rade Island, ostrov vodopádov. Milovníci vody rútiace sa z vysokých skalísk tu zažijú skutočnú nirvánu. Foss. Tak sa v islandčine povie vodopád a je to jedno zo slovíčok, ktoré si zo zájazdu na Island zapamätáte. Podľa triezvych odhadov je na ostrove 10 000 vodopádov, od malých […]

Čítať ďalej
Náš tip Nezaradené

Slovak Lines Magazín 7/2022

Najnovšie vydanie In Drive magazínu Slovak Lines je opať distribúcii

Čítať ďalej
Nezaradené Príroda Radíme Vám Šport Technika Technológie

Smart hodinky Huawei Watch GT 3 Pro sú dokonalým spoločníkom na cesty

Huawei Watch GT 3 Pro sú absolútnou novinkou medzi smart hodinkami, pričom rozširujú už veľmi dobre známu a v našich končinách populárnu sériu Watch GT. Okrem špičkového dizajnu, luxusných materiálov a množstva ciferníkov sa pýšia aj skvelou výdržou batérie. Na jedno nabitie totiž vydržia až 14 dní. A práve výnimočná výdrž – okrem ďalších vychytávok […]

Čítať ďalej