ONLINE MAGAZIN

7 najdrahších káv sveta – koľko stojí a prečo?

Prečo za šálku určité kávy zaplatíte 10 × viac, než za iné šálky kávy a čo ovplyvňuje cenu? Ponúkame vám rebríček 7 najdrahších káv, v ktorom sa môžete pozrieť, na koľko by vás šálka z jednotlivých druhov kávy vyšla.

Pre „vstup“ do nášho zoznamu sa musí cena za 250 gramov dostať aspoň na 11 Euro. Ceny sú prepočítané na euro a jednu šálku, čo znamená, že bola pripravená zo 7 gramov tejto kávy. Takmer každú je možné si objednať zo zahraničia, niektoré dokonca cez tuzemského dodávateľa.

 

  1. Yauco Selecto AA

Táto káva nesie meno mesta v Puerto Ricu, kde sa usídlili Korzičania v 19. storočí. Mesto Yauco bolo totiž geograficky najpodobnejšie ich domovine. Korzičania sa čoskoro začali zaujímať o pestovanie kávy, za čo si mesto  Yauco vyslúžilo prezývku El Pueblo del Café – Mesto kávy. Kávy Yauco Selecto AA sa ročne vyprodukuje obmedzené množstvo, čo samozrejme zvyšuje jej cenu. Je popisovaná ako vyvážená, s krémovou chuťou a čokoládovými tónmi. Táto káva je hojne ponúkaná pri jednaniach na najvyšších úrovniach a nezaobíde sa bez nej žiaden konferenčný stolík v krajine

  1. El Injerto

Poklad z Guatemaly, víťaz hlavnej ceny v súťaži Cup of Excellence z roku 2006 a držiteľ niekoľkých ďalších ocenení a certifikácií. El Injerto je kvalitná organická káva, ktorá okrem svojej kvality zaujala aj prístupom k životnému prostrediu pri jej pestovaní.

  1. Hacienda La Esmeralda

Významná priečka v hodnotení patrí panamskej legende. Kávové zrná sú pestované výhradne v tieni stromov guava a v sopečnej pôde vysočiny Boquete. Veľmi aromatická káva s ľahkým ovocným buketom.

  1. Hawaiian Kona Coffee

Táto káva sa pestuje iba v okrese Kona, a to na Big Islande na Havaji. Od 18. storočia patrí medzi najkvalitnejšie kávy sveta. Chuť je ovplyvňovaná špecifickými podmienkami jej pestovanie – slnko, prehánky takmer každý deň, mierny vietor a teplé noci. To všetko v kombinácii s výživnou pôdou vulkanického typu. Chuť kávy Hawaii Kona je popisovaná slabším buketom, strednou kyslosťou a príjemnou sladkou chuťou.

  1. Jamaica Blue Mountain

Územie okolo Modrých hôr sa, podobne ako u kávy Hawaiian Kona Coffee, vyznačuje úrodnou vulkanickú pôdou. Zrnká tejto kávy sú trochu väčšie a chuťovo káva dosahuje vysokú kvalitu. Má silnú arómu, bohatú chuť a plné telo so strednou kyslosťou. Vôňa čerstvých zŕn môže pripomínať vôňu vetou a chuť kávy kakaové bôby.

  1. St. helena Coffee

Káva z ostrova Sv. Helena v južnom Atlantiku má svoje korene až u Napoleona Bonaparte, ktorý sa o kultiváciu kávy na ostrove zasadil. Mierne podnebie ostrova a úrodná pôda dali vzniknúť výnimočnéj káve. Kávu spoznáte podľa jedinečnej kvetinovej vôni s tónmi citrusov.

  1. Kopi Luwak

Suverénny víťaz – filipínske národné bohatstvo. Káva, ktorá prešla tráviacim traktom kunovitej šelmičky menom Cibetka. Cibetková káva má chuť po slivkách, niektorí cítia karamel a orechy.

Cibetka

Viac informácií nájdete tu : https://bit.ly/3mVFJun
Zdroj: https://www.vybornakava.cz/
Fotografie: Depositphotos

Mohlo by vás zaujímať:

Náš tip Nezaradené Technika Technológie

Mercusys: Moderné technológie za rozumnú cenu

Máte doma internet, ktorého kvalita je skôr k hnevu než k úžitku? Notebook alebo stolový PC vyčkáva pri odosielaní pošty a videa z YouTube sa zasekávajú alebo prehrávajú len na nízku kvalitu? Hľadáte informácie na Google a na každé vyhľadávanie čakáte desiatky sekúnd? A pri hovoroch s rodinou či priateľmi cez rôzne chatovacie platformy chytáte vždy iba pár slov? […]

Čítať ďalej
Cestovanie Nezaradené Radíme Vám

Múzeum historických kočov Čechy pod Kosířem

Vážení čitatelia, cestovatelia, milovníci histórie i obdivovatelia technických skvostov minulosti. V rámci našich výjazdov vám radi ponúkame tip na výlet do Českej republiky. Konkrétne sa jedná o relatívne malú obec Čechy pod Kosířem, kde sa nachádza miesto, ktoré ulahodí oku i uchu každého milovníka technológií a technických vychytávok dávnej minulosti – Múzeum kočiarov. Je to […]

Čítať ďalej
Magazín online Nezaradené

In Drive magazín Slovak Lines 9 2021

In Drive magazín Slovak Lines je opäť v distribúcii    

Čítať ďalej