ONLINE MAGAZIN

Tipy a triky, ktoré využijete pri oživovaní dreveného nábytku

Starý drevený nábytok rozhodne nevyhadzujte!  Jeho čaro a umenie starých stolárov môžu ešte dlho zdobiť váš interiér či záhradu. Stačí mu len dať  nový kabátik, teda citlivo a s vkusom ho reštaurovať.

Pokiaľ ide o nábytok s hodnotou skôr citovou ako historickou, asi si na renováciu trúfnete sami, starožitnosti predsa len zverte odborníkom. Bolo by obrovskou chybou opravou celý historický kúsok, či drahý zhotovený nábytok na mieru znehodnotiť. Na bežné opravy dreveného nábytku, vám ponúkame zopar tipov a trikov.

Najprv odstrániť špinu a zvyšky starých farieb
Vyčistiť drevený nábytok nie je až tak zložité. Treba ho umyť a obrúsiť, prípadne vykúpať v lúhové kúpeli. Staré farby sa môžete zbaviť aj opaľovaním, teda nahrievaním a následným odstránením špachtľou.

Ako na červotoča
Ak zistíte, že nábytok je napadnutý červotočom, môžete použiť niektorý z voľnopredajných prípravkov, takto sa ho ale asi bezo zvyšku nezbavíte. Oveľa lepšie bude nájsť najbližší reštaurátorskú ožarovňu a odviesť napadnutý kúsok tam. Ožiarený nábytok ešte ošetríme Lignostopom alebo niečím podobným.

Drobné prasklinky
Drobné šrámy zahojí stolársky tmel či vosk, ak je povrch len ľahko poškodený, postačí zmes olivového oleja, červeného vína a octu. Ak je drevo viac zničené, pomôže kolofónia rozpustená v liehu. Niekedy je nutné aj dotvorenie drobných poškodených alebo chýbajúcich častí, či farebným zjednotením nového dielu so starým.

Povrchová úprava
Nakoniec opravený nábytok ešte ošetríme po celom povrchu. V prípade, že chceme ponechať nábytok prírodný, napustíme ho farebným vodným moridlom a potom voskom alebo tvrdým olejom. Na leštený nábytok použite šelakovom politúru, pre prilepenie dyhy je vhodný kostný glej. Samozrejme je možné nábytok natrieť akúkoľvek bežnou farbou na drevo. To už záleží na hodnote renovovaného kúsku a na spôsobe ďalšieho využitia.

Zdroj článku: https://bit.ly/3ilufxz

Viacej informácií nájdete tu: http://www.suprbydleni.cz/

Zdroj fotografií: depositphotos

Fotografie sú ilustračné

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Radíme Vám

Hviezda kúpeľnej scény: Hotel Park Piešťany

Aj na vás doľahla zo všetkého, čo sa naokolo deje, nepríjemná únava? Komplikuje vám život neustály pracovný stres a náročná starostlivosť o domácnosť? Využite čas dovoleniek na relax v prekrásnom prostredí jedného z najkrajších kúpeľných miest na Slovensku. Užite si plnými dúškami nádherný wellness pobyt v Piešťanoch a uvidíte, že energie budete mať na rozdávanie. […]

Čítať ďalej
Cestovanie Gastronómia outdoor Príroda Radíme Vám Zdravie

Zdravá energia na dlhé cestovanie

Energia je pre náš život veľmi dôležitá. Potrebujete ju v škole, v práci a vo voľnom čase s rodinou. Veľmi veľa jej ale určite spotrebuje vaše telo pri dlhých cestách v aute. A ak ste sa toto leto rozhodli vozidlom cestovať na dovolenku, je dobré, ak sa zoznámite s niektorými spôsobmi jej doplnenia. Poistiť sa […]

Čítať ďalej
Cestovanie Health Náš tip outdoor Príroda Radíme Vám Šport Zdravie

Obuv, v ktorej bude dovolenka ešte príjemnejšia

Leto je čas horúcich slnečných dní, aktívnej zábavy, odpočinku, práce, času na slnenie a naplnenie túžob. Takéto významné obdobie roka si vyžaduje aj špeciálne „vybavenie“. A topánky sú jedným z nich. Ako si ich vybrať, aby boli relax a užívanie leta bezstarostné? Poďte sa spoločne s nami pozrieť na faktory, od ktorých závisí ich plnohodnotné […]

Čítať ďalej