ONLINE MAGAZIN

Tipy a triky, ktoré využijete pri oživovaní dreveného nábytku

Starý drevený nábytok rozhodne nevyhadzujte!  Jeho čaro a umenie starých stolárov môžu ešte dlho zdobiť váš interiér či záhradu. Stačí mu len dať  nový kabátik, teda citlivo a s vkusom ho reštaurovať.

Pokiaľ ide o nábytok s hodnotou skôr citovou ako historickou, asi si na renováciu trúfnete sami, starožitnosti predsa len zverte odborníkom. Bolo by obrovskou chybou opravou celý historický kúsok, či drahý zhotovený nábytok na mieru znehodnotiť. Na bežné opravy dreveného nábytku, vám ponúkame zopar tipov a trikov.

Najprv odstrániť špinu a zvyšky starých farieb
Vyčistiť drevený nábytok nie je až tak zložité. Treba ho umyť a obrúsiť, prípadne vykúpať v lúhové kúpeli. Staré farby sa môžete zbaviť aj opaľovaním, teda nahrievaním a následným odstránením špachtľou.

Ako na červotoča
Ak zistíte, že nábytok je napadnutý červotočom, môžete použiť niektorý z voľnopredajných prípravkov, takto sa ho ale asi bezo zvyšku nezbavíte. Oveľa lepšie bude nájsť najbližší reštaurátorskú ožarovňu a odviesť napadnutý kúsok tam. Ožiarený nábytok ešte ošetríme Lignostopom alebo niečím podobným.

Drobné prasklinky
Drobné šrámy zahojí stolársky tmel či vosk, ak je povrch len ľahko poškodený, postačí zmes olivového oleja, červeného vína a octu. Ak je drevo viac zničené, pomôže kolofónia rozpustená v liehu. Niekedy je nutné aj dotvorenie drobných poškodených alebo chýbajúcich častí, či farebným zjednotením nového dielu so starým.

Povrchová úprava
Nakoniec opravený nábytok ešte ošetríme po celom povrchu. V prípade, že chceme ponechať nábytok prírodný, napustíme ho farebným vodným moridlom a potom voskom alebo tvrdým olejom. Na leštený nábytok použite šelakovom politúru, pre prilepenie dyhy je vhodný kostný glej. Samozrejme je možné nábytok natrieť akúkoľvek bežnou farbou na drevo. To už záleží na hodnote renovovaného kúsku a na spôsobe ďalšieho využitia.

Zdroj článku: https://bit.ly/3ilufxz

Viacej informácií nájdete tu: http://www.suprbydleni.cz/

Zdroj fotografií: depositphotos

Fotografie sú ilustračné

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie outdoor Radíme Vám

VEĽKÁ PRÁZDNINOVÁ ZÁBAVA NA ZÁMKU SCHLOSS HOF

Od 6. augusta do 4. septembra sa dianie na zámku Schloss Hof nesie v znamení letných prázdnin. Počas celého jedného mesiaca je k dispozícii pestrý program s kreatívnymi workshopmi, divadelnými i hudobnými vystúpeniami. Na návštevu príde gašparko aj kúzelník.   Schloss Hof Kinder springen vor Schloss(c)SKB Foto: Astrid Knie Ak sa rozhodnete pre návštevu zámku […]

Čítať ďalej
Automobily Cestovanie Radíme Vám

Ako je to s parkovaním a nocovaním mimo kempingov v Nemecku

Ako je známe, Nemecko veľmi radi navštevujeme. Je to dané tým, že Nemecko má veľmi dobre rozvinutú turistickú ponuku, a to ako v oblasti historických pamiatok, tak napríklad aj v oblasti wellness, či spoznávania jeho prírodných krás. A preto si treba aj u neho vyjasniť „ako je to teda s tým parkovaním a nocovaním mimo […]

Čítať ďalej
Architektúra Automobily Cestovanie outdoor Príroda Radíme Vám

Lahodný rum, salsa, cigara? To všetko a ešte viac je Kuba

Zaujímavá, unikátna, veselá, živá, chudobná, krásna, nekomplikovaná. Ku Kube pasuje veľa prívlastkov, rozhodne však nie je jednotvárna! Kuba je ostrov mnohých kontrastov s jedinečným kúzlom a originalitou v podobe dobrosrdečných ľudí, rytmu salsy, amerických veteránov, nádherného mora a ešte krajších západov slnka, úžasnej architektúry. Dovolenka na Kube sľubuje bezpochyby špeciálny zážitok. Kuba, jedna z posledných […]

Čítať ďalej