AKO VYBRAŤ ZDRAVÚ A VHODNÚ OBUV PRE DETI?

V prvom rade zvážte, či dieťa potrebuje topánky.
Vo vykúrenom byte stačia ponožky, ktoré sa roztiahnu podľa detskej nôžky. V lete nechajte deti chodiť bosé, ak chcú.
Na záhrade alebo na pláži či pri rybníku si nemôže nijako uškodiť. Do mesta to bez topánok samozrejme nepôjde. Zdravotné riziko je príliš vysoké. Podľa akých kritérií teda topánky vybrať?

1) PLACATÉ TOPÁNKY SO ŠIROKOU ŠPIČKOU
Detské topánky sú často zmenšenou verziou dospeláckých topánok, teda predovšetkým odrážajú módne trendy – čo je chyba.
Ľudské chodilo a chodidlá detí obzvlášť potrebujú veľa miesta. Je nutné, aby prsty mali možnosť sa roztiahnúť. V špicatých módnych topánkach sa noha deformuje. Schválne…Koľko poznáte dospelých žien s vybočenými palcom z lodičiek ?!

Palec pomáha udržiavať deťom pri chôdzi rovnováhu. Pre malé deti je to nepostrádateľná funkcia. Práve dostatok priestoru pre chodilo v špičke topánky, je prvý signál, že topánky nebudú deformovať  zdravé detské chodidlá.

2) OHYBNÁ PODRÁŽKA
Od prvých krôčkov sa dieťa učí rovnováhe a učia sa techniku ​​chôdze. Neohybné topánky s tvrdou podrážkou tento proces zbytočne naruší.
Uvážte, akú silu má dieťa v chodidle? To, že vám topánočka pripadá ohybná, ešte neznamená, že ju zvládne ohnúť detské chodidlo, ktoré je v počiatkoch veľmi slabé.
Dôležitá je teda flexibilita podrážky. Detské nožičky ocenia tenkú a poddajnú podrážku.

3) BEZ PODPÄTKU
Návrhári topánok kopírujú trendy od dospelých. Päta detské topánky môže byť o 0,5 -1 cm vyššia než je špička. Čo je síce trendy, ale pre dieťa to predstavuje významný rozdiel a ovplyvnenie prirodzeného postavenia nohy. Deti by v žiadnom prípade nemali nosiť podpätky. Zdravé detské topánky sú ploché alebo len s minimálnym rozdielom medzi špičkou a pätou.

4) BEZ PODORY KLENBY
Ľudské chodidlo sa vyvíjalo desaťtisíce rokov. Pripusťme si, že ako také je chodidlo dokonalé a nepotrebuje vylepšovať. Stielka topánky, ktorá podopiera nožnú klenbu zospodu, je nezmyselná. Úplne sa vyhnite topánkam s podporou klenby a neforemnej, hrubej podráže.

U detí je od narodenia chrupavkovitý oblúk nohy vyplnený tukovým tkanivom, ktorý prirodzene nôžku chráni.
Vyklenutá stielka topánok pre deti do 2-3 rokov je zbytočná a často je úplne mimo prirodzenej anatómii chodidla.
Najprirodzenejšie je často najzdravšie. To platí aj o topánkach. Prirodzené je chodiť naboso alebo v barefoot topánkach.
Barefoot topánky majú široké špičky, sú dostatočne ohybné a úplne placaté.
Treba podotknúť, že existujú deti so špecifickými potrebami. V takom prípade sa opýtajte svojho lekára či fyzioterapeuta, či sú barefoot topánočky to pravé.

Zdroj článku: https://bit.ly/30C6JXh

Viac informácií nájdete tu: https://bit.ly/2ELQ2Rf

Zdroj foto: Depositphotos

Fotografie sú ilustračné