ONLINE MAGAZIN

AKO VYBRAŤ ZDRAVÚ A VHODNÚ OBUV PRE DETI?

V prvom rade zvážte, či dieťa potrebuje topánky.
Vo vykúrenom byte stačia ponožky, ktoré sa roztiahnu podľa detskej nôžky. V lete nechajte deti chodiť bosé, ak chcú.
Na záhrade alebo na pláži či pri rybníku si nemôže nijako uškodiť. Do mesta to bez topánok samozrejme nepôjde. Zdravotné riziko je príliš vysoké. Podľa akých kritérií teda topánky vybrať?

1) PLACATÉ TOPÁNKY SO ŠIROKOU ŠPIČKOU
Detské topánky sú často zmenšenou verziou dospeláckých topánok, teda predovšetkým odrážajú módne trendy – čo je chyba.
Ľudské chodilo a chodidlá detí obzvlášť potrebujú veľa miesta. Je nutné, aby prsty mali možnosť sa roztiahnúť. V špicatých módnych topánkach sa noha deformuje. Schválne…Koľko poznáte dospelých žien s vybočenými palcom z lodičiek ?!

Palec pomáha udržiavať deťom pri chôdzi rovnováhu. Pre malé deti je to nepostrádateľná funkcia. Práve dostatok priestoru pre chodilo v špičke topánky, je prvý signál, že topánky nebudú deformovať  zdravé detské chodidlá.

2) OHYBNÁ PODRÁŽKA
Od prvých krôčkov sa dieťa učí rovnováhe a učia sa techniku ​​chôdze. Neohybné topánky s tvrdou podrážkou tento proces zbytočne naruší.
Uvážte, akú silu má dieťa v chodidle? To, že vám topánočka pripadá ohybná, ešte neznamená, že ju zvládne ohnúť detské chodidlo, ktoré je v počiatkoch veľmi slabé.
Dôležitá je teda flexibilita podrážky. Detské nožičky ocenia tenkú a poddajnú podrážku.

3) BEZ PODPÄTKU
Návrhári topánok kopírujú trendy od dospelých. Päta detské topánky môže byť o 0,5 -1 cm vyššia než je špička. Čo je síce trendy, ale pre dieťa to predstavuje významný rozdiel a ovplyvnenie prirodzeného postavenia nohy. Deti by v žiadnom prípade nemali nosiť podpätky. Zdravé detské topánky sú ploché alebo len s minimálnym rozdielom medzi špičkou a pätou.

4) BEZ PODORY KLENBY
Ľudské chodidlo sa vyvíjalo desaťtisíce rokov. Pripusťme si, že ako také je chodidlo dokonalé a nepotrebuje vylepšovať. Stielka topánky, ktorá podopiera nožnú klenbu zospodu, je nezmyselná. Úplne sa vyhnite topánkam s podporou klenby a neforemnej, hrubej podráže.

U detí je od narodenia chrupavkovitý oblúk nohy vyplnený tukovým tkanivom, ktorý prirodzene nôžku chráni.
Vyklenutá stielka topánok pre deti do 2-3 rokov je zbytočná a často je úplne mimo prirodzenej anatómii chodidla.
Najprirodzenejšie je často najzdravšie. To platí aj o topánkach. Prirodzené je chodiť naboso alebo v barefoot topánkach.
Barefoot topánky majú široké špičky, sú dostatočne ohybné a úplne placaté.
Treba podotknúť, že existujú deti so špecifickými potrebami. V takom prípade sa opýtajte svojho lekára či fyzioterapeuta, či sú barefoot topánočky to pravé.

Zdroj článku: https://bit.ly/30C6JXh

Viac informácií nájdete tu: https://bit.ly/2ELQ2Rf

Zdroj foto: Depositphotos

Fotografie sú ilustračné

 

Mohlo by vás zaujímať:

Health Novinky Radíme Vám Zdravie

Fokus otvoril v Bratislave nové Detské zrakové centrum.

V rámci siete zároveň preškolil personál a posilňuje v oblasti detského sortimentu Bratislava, 6. novembra 2024 – Očná optika Fokus dnes otvorila nové Detské zrakové centrum v Bratislave vo svojich priestoroch na Benediktiho ulici. Toto unikátne centrum je navrhnuté špeciálne pre deti, aby im poskytlo nielen komplexné zrakové poradenstvo so širokým sortimentom, ale aj príjemné prostredie […]

Čítať ďalej
Cestovanie Novinky outdoor Radíme Vám

Čedok spúšťa novú éru cestovania: Priamo z Bratislavy na Maurícius

Perla indického oceánu na dosah ruky priamo z Bratislavy. Dnešok sa zapísal do histórie slovenského letectva a cestovného ruchu novým míľnikom. Cestovná kancelária Čedok v spolupráci s prestížnou leteckou spoločnosťou Neos totiž uskutočnila vôbec prvý let Dreamlinerom z Bratislavy na exotický ostrov Maurícius. Tento významný krok prináša slovenským turistom jedinečnú možnosť objavovať vzdialené destinácie priamo z […]

Čítať ďalej
Cestovanie Film Náš tip Príroda Radíme Vám

Predstavujeme turistickú oblasť Znojemsko a Podyjí

Juhomoravská turistická oblasť Znojemsko a Podyjí kopíruje územie celého Znojemského okresu. Jeho južná hranica je zároveň štátnou hranicou s Rakúskom, ktorá v dobách minulého režimu patrila k najprísnejšie stráženým a uzavretým za tzv. železnou oponou. Aj preto sa práve tu dochovala civilizáciou neponičená príroda – tá najvzácnejšia pozdĺž rieky Dyje bola roku 1991 vyhlásená za […]

Čítať ďalej