ONLINE MAGAZIN

Otvorili Via ferratový svet s najťažšou ferratovou cestou F-úha  na Slovensku

Návštevníci Kremnických vrchov sa môžu tešiť na nové adrenalínové zážitky. Od minulej soboty 15.08. sa už môžu prejsť Via ferratovým svetom s najťažšou ferratovou cestou F-úha s obtiažnosťou “F“. Via ferratový svet sa tak rozšíril a v súčasnosti ponúka lezecké cesty obtiažnosti B, C, E a F.

Projekt Via ferratového sveta organizačne zastrešilo Mesto Kremnica a podarilo sa ho realizovať vďaka finančným prostriedkom poskytnutým Banskobystrickým samosprávnym krajom, Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Stredné Slovensko, Nadáciou EPH a samozrejme Mestom Kremnica.

V sobotu 15. 08. 2020 sa o 9.30 hod. uskutočnilo otvorenie Via ferratového sveta s najťažšou via ferratovou cestou na Slovensku F-úha s obtiažnosťou “F“.

,,Pre návštevníkov sme vybudovali Via ferratový svet so zaistenými lezeckými cestami s obtiažnosťou “B, C, E“ a najťažšou  via ferratovou cestou s obtiažnosťou “F“.  Lezecké cesty sú prepojené aj rôznymi technickými prvkami ako vtáčie hniezda, kyvadlo, kladina, lanové mosty. Cesta Via Commo s obtiažnosťou “C“ končí na vrchole skalného masívu, odkiaľ lanovým mostom s dĺžkou  32 m vo výške 35 m prejdete na skalný hrebeň, z ktorého sú nádherné pohľady na Skalku, Krížnu a Turiec. Nezabudli sme ani na najmenších návštevníkov, ktorí so svojimi rodičmi prichádzajú na Skalku a pri vstupe do Via ferratového sveta sa môžu vyzabávať  v Detskom raji.  O tom, čo ich tam čaká nebudem hovoriť, ale pozývam – príďte sa pozrieť“, uviedol Alexander Ferenčík, primátor Mesta Kremnica.

Zároveň sa poďakoval za spoluprácu všetkým partnerom a realizátorom: „Som rád že opäť môžeme prezentovať niečo jedinečné a to vďaka ľuďom nielen s výbornými nápadmi, ale tiež s chuťou a ochotou robiť v prospech verejnosti často aj bez nároku za odmenu a v čase svojho osobného voľna. Menovite chcem poďakovať statikovi Paľovi Kohutiarovi a realizátorom Paľovi Rajčanovi, Tomášovi Hulinovi, Patrikovi Rajčanovi, Danovi Dobrotkovi, Paľovi Štrofekovi, Zdenovi Balážovi a jeho kolegom, Olovi Přibylovi, Norovi Švandovi, ktorí nové prvky vo Via ferratovom svete budovali, ale aj všetkým tým, ktorých okolo seba dokázali sústrediť a ktorí im ochotne pomáhali. Nemôžem nespomenúť, že bez finančného prispenia Banskobystrického samosprávneho kraja, Oblastnej organizácie cestovného ruchu Stredné Slovensko, Nadácie EPH a podpory kolegov poslancov, ktorí projekt podporili financiami z rozpočtu mesta, by nebolo možné vybudovanie týchto atraktívnych adrenalínových prvkov“.

Za Oblastnú organizáciu cestovného ruchu Stredné Slovensko, ktorá finančne prispela na dobudovanie ferratovej cesty, uviedol jej výkonný riaditeľ Jiří Pěč: „Kremnicu návštevníci objavujú stále viac a stáva sa obľúbeným cieľom výletov a dovoleniek nielen Slovákov, ale aj zahraničných hostí. Popri banskej minulosti a krásnom historickom námestí je atraktívnym bodom v zime i v lete rekreačné stredisko Skalka. Nachádza sa tu pôvodná ferrata s najdlhším visutým mostom na Slovensku. V sezóne ju vyhľadáva naozaj obrovské množstvo návštevníkov a som preto rád, že novootvorený via ferratový svet rozširuje možnosti pre skúsených lezcov, ale aj začiatočníkov a návštevnosť sa prirodzene rozloží do viacerých bodov.“

Táto fáza Via ferratových  trás doplnila už existujúcu Via ferratovú infraštruktúru. Rozpočet na novovybudované časti bol 40 700 Eur. Banskobystrický samosprávny kraj podporil tento projekt simou 10 000 eur cez Rozvojovú agentúru BBSK.

Otvorenia sa zúčastnil aj krajský poslanec a člen správnej rady Rozvojovej agentúry BBSK Ján Beljak: „Som rád, že členom OOCR Stredné Slovensko sa stalo aj mesto Kremnica a spolupráca sa rozbehla aj s Krupinou. Takéto aktivity vnímam ako dobrý nástroj pre dynamickejší rozvoj cestovného ruchu v regióne. Teší ma, že do týchto oblastí aj s prispením Banskobystrického samosprávneho kraja vieme prilákať širokú škálu turistov – nielen milovníkov prírody a histórie, ale aj aktívnych športovcov a fanúšikov adrenalínu.“

Zaistené cesty (via ferraty) Via ferratový svet sa nachádzajú v Kremnických vrchoch v starej časti Skalky. Vstup do Via ferratového sveta je pri starých vlekoch na Skalke.

Via ferratový svet má viacero ciest :

  1. Cvičná via ferrata  – obtiažnosť „B“ , dĺžka 15 m.

Cvičná ferrata je určená na nácvik a zaobchádzanie s via ferratovým výstrojom. Končí pri ikonickom strome, ktorý sa nevzdal ani v ťažkých podmienkach na Skalke.

  1. Via ferrata traverz – obtiažnosť „B“ , dĺžka 100 m. Je to hlavná jednosmerná via ferrata, ktorá traverzuje skalný masív medzi zjazdovkami. Via ferrata traverz je poprepájaná viacerými zážitkovými prvkami  ako sú vtáčie hniezda, kladina, kyvadlo, mosty a rebrík DNA. Návštevník môže traverz opustiť na viacerých únikových  miestach.
  2. Hrebeňová via ferrata – obtiažnosť „B“, dĺžka 30 m.  Via ferrata vedie výrazným hrebeňom a v jej strede sa križuje s Via ferratou traverz.
  3. Via Commo – obtiažnosť „C“ , dĺžka 110 m.

Via ferrata traverzuje pás skál v ľavej časti vedie dreveným mostom popri javore v záreze skál, ďalej cez vrcholovú skalnú stienku a vystupuje na skalnej veži pri lanovom moste s dĺžkou 32 m a maximálnou výškou 35 m, ktorý končí na skalnom masíve s výhľadmi do širokého okolia.

5.Via ferrata F-úha  – obtiažnosť „F“, dĺžka 45 m, previs 11 m.  Najťažšia ferratová cesta na Slovensku, ktorú odporúčame skúseným lezcom. Pozor je extrémne náročná!

V pravom slova zmysle je to horolezecká cesta obtiažnosti 7+ UIAA istená via ferratovým lanom. Je určená pre lezcov, ktorí povinne zvládajú uvedený stupeň obtiažnosti.

  1. Via ferrata Malá výzva E-jha – obtiažnosť „E“ , dĺžka 16 m, previs 3 m.

Via ferratový svet sa nachádza v exponovanom teréne s nutnosťou použitia špeciálnych ferratových setov. Tie sú k dispozícii na zapožičanie v Relax centre na Skalke. Viac informácií nájdete na webovej stránke www.visitkremnica.sk, www.kremnica.sk

Zahájenie – ferrata je otvorená.

 

 

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie outdoor Príroda Radíme Vám

BALATON

Balaton – najväčšie jazero v strednej Európe, sa nachádza len necelé dve hodiny (80 km) od maďarského hlavného mesta, Budapešti, odkiaľ k nemu vedie diaľnica. Jednoznačne najpopulárnejší letný rezort našich južných susedov sa zvykne nazývať aj maďarským morom. Na začiatok si predstavíme jazero v číslach… Priemerná hĺbka sú 3-4 metre a najhlbšie voda v jazere dosahuje 11 m (medzi Siófokom […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Radíme Vám

Srdečné pozdravy zo Sicílie

POZDRAVY ZO SICÍLIE ZASIELA MAFIA Keď 11. augusta 2005 zatýkala zásahová jednotka v Krásnem Březně pri Ústí nad Labem Umberta Bonfiglia, nemohli prizerajúci tušiť, že Umberto Bonfiglio nebol v skutočnosti žiadny taliansky podnikateľ, dokonca sa ani nemenoval Umberto Bonfiglio. Jeho pravé meno bolo Luigi Putrone a jeho vlasťou Sicília. Niežeby tento fakt vylučoval taliansku národnosť, […]

Čítať ďalej
Architektúra Cestovanie outdoor

Ako na štadióne: Maročania majú mešitu s otváracou strechou

Na začiatku tejto rozprávkovo nádherne ručne zdobenej sakrálnej stavby bol verejný príhovor a citát z Koránu. Príhovor zaznel v spoločenskom ovzduší Maroka (v roku 1980) – šesť rokov pred prvým zaborením pracovnej lopaty do zeme na skalnatom pobreží Atlantiku. „Chcem túto mešitu postaviť na vode, pretože aj Boží trón bol na vode“, povedal vtedy pevným […]

Čítať ďalej