ONLINE MAGAZIN

Letné kúpanie bez rizika ?

Dermatologička radí, ako správne čistiť bazén

Základné čistenie všetkých bazénov by malo byť mechanickou cestou, kedy sa odstránia nečistoty. Ale čo s mikroorganizmami? Veď vo vode ich je viac než dosť.
Najviac o tom vie dermatologička MUDr. Petra Petrovská

Čo všetko môžeme nájsť v bazénoch a na kúpaliskách? Nič pekného. Chemická úprava vody je nutná. To potvrdzuje aj MUDr. Petra Petrovská. „Z kože a slizníc osôb využívajúcich umelá kúpalisko a bazény sa zmývajú do vody najrôznejšie sekréty, pot, maz, moč alebo zvyšky kozmetických prostriedkov, opaľovacích krémov a mydiel, ktoré môžu zhoršiť kvalitu vody a podporovať množenie najrôznejších mikroorganizmov – ako sú baktérie, vírusy, plesne a kvasinky, popr. i prvoky a helmu, mykobaktérie.

V určitých prípadoch pri vonkajších bazénoch nemožno vylúčiť tiež kontaminácii vody trusom vtákov a hlodavcov. Množenie mikroorganizmov podporuje tiež zvýšenie teploty kúpacie vody. „Takže vo verejných bazénoch nie je z biologického hľadiska nič vábneho. Vodu teda nestačí len mechanicky vyčistiť, ale aj poriadne chemicky ošetriť.

Ako na vlastný bazén

„Odporúčam použitie takejto technológie úpravy vody, ktorá zodpovedá kvalite surovej vody a býva nejefektnějším dezinfekčným prostriedkom v priebehu úpravy, pretože zachytí nielen väčšinu baktérií a vírusov, ale aj prvokov a ich odolná štádia,“ dodáva Petra Petrovská a pokračuje. „Môže sa jednať o rôzne chemické látky, ako je plynný chlór, chlórnan (napr. Savo Original), ozón, oxid chloričitý, peroxid vodíka, chloramín ai. Teda predovšetkým zlúčeniny chlóru. Taktiež ich kombinácie alebo UV žiareniu či mikrofiltráciu. “

Sú ale chemické prípravky bezpečné?

Najtradičnejšie chemické prípravky na čistenie sú teda na báze chlóru. Lenže chlór nie je úplne k ľudskému telu ústretový. Je teda bezpečné pre človeka so zdravou pokožkou vstúpiť do bazéna, v ktorom čistíme vodu Savom alebo občas aj inými chlórovými prípravkami?

„Ak v domácich podmienkach riešite dezinfekciu vody v bazéne, je potrebné vždy používať ľudskému zdraviu neškodné prípravky a ich nízke koncentrácie. Vždy vychádzajte z presných a prísnych technologických postupov, ktoré sú popísané na obaloch prípravkov. Napríklad prípravok Savo Original je po zhruba 30 minútach úplne rozložiteľný, čím je vhodný práve na dezinfekciu pitnej vody. Vo vode pritom hubí viac ako 99,9% mikroorganizmov, ktoré tak nemôžu spôsobiť kožné či iné ochorenia, „prezrádza Petrovská.

Poznámka redakcie:

Počas horúceho leta je každý rodinný bazén v plnej permanencii. Do vody sa však logicky dostáva aj veľa nežiadúcich nečistôt, ako sú napríklad zvyšky opaľovacích krémov, trávy, utopený hmyz atď. Aby voda v bazéne zostávala neustále krištáľovo čistá aj od väčších znečisťovateľov, je treba ju nielen pravidelne dezinfikovať a chrániť napríklad pred baktériami a riasami. Na túto činnosť a prácu sa využíva bazénový vysávač.
Všeobecne je u prípravkov na čistenie vody v bazéne ideálnej vykonávať dezinfekciu navečer, kedy sa už do bazéna nechystáte, a druhý deň sa tak bez obáv môžete kúpať. Ak si nie ste istí obsahom chlóru vo svojom bazéne, použite testovacie sady, ktoré meria množstvo voľného a viazaného chlóru vo vode a tiež pH, ktoré má veľký vplyv na kvalitu vody a zdravie.

Viacej zaujímavých informácií nájdete aj TU

 

Autor: Připravila redakce měsíčníku DŮM&ZAHRADA

Zdroj: článok bol prevzatý a preložený z: https://www.denik.cz/

 

 

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie outdoor Príroda Radíme Vám

BALATON

Balaton – najväčšie jazero v strednej Európe, sa nachádza len necelé dve hodiny (80 km) od maďarského hlavného mesta, Budapešti, odkiaľ k nemu vedie diaľnica. Jednoznačne najpopulárnejší letný rezort našich južných susedov sa zvykne nazývať aj maďarským morom. Na začiatok si predstavíme jazero v číslach… Priemerná hĺbka sú 3-4 metre a najhlbšie voda v jazere dosahuje 11 m (medzi Siófokom […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Radíme Vám

Srdečné pozdravy zo Sicílie

POZDRAVY ZO SICÍLIE ZASIELA MAFIA Keď 11. augusta 2005 zatýkala zásahová jednotka v Krásnem Březně pri Ústí nad Labem Umberta Bonfiglia, nemohli prizerajúci tušiť, že Umberto Bonfiglio nebol v skutočnosti žiadny taliansky podnikateľ, dokonca sa ani nemenoval Umberto Bonfiglio. Jeho pravé meno bolo Luigi Putrone a jeho vlasťou Sicília. Niežeby tento fakt vylučoval taliansku národnosť, […]

Čítať ďalej
Architektúra Cestovanie outdoor

Ako na štadióne: Maročania majú mešitu s otváracou strechou

Na začiatku tejto rozprávkovo nádherne ručne zdobenej sakrálnej stavby bol verejný príhovor a citát z Koránu. Príhovor zaznel v spoločenskom ovzduší Maroka (v roku 1980) – šesť rokov pred prvým zaborením pracovnej lopaty do zeme na skalnatom pobreží Atlantiku. „Chcem túto mešitu postaviť na vode, pretože aj Boží trón bol na vode“, povedal vtedy pevným […]

Čítať ďalej