ONLINE MAGAZIN

Letné kúpanie bez rizika ?

Dermatologička radí, ako správne čistiť bazén

Základné čistenie všetkých bazénov by malo byť mechanickou cestou, kedy sa odstránia nečistoty. Ale čo s mikroorganizmami? Veď vo vode ich je viac než dosť.
Najviac o tom vie dermatologička MUDr. Petra Petrovská

Čo všetko môžeme nájsť v bazénoch a na kúpaliskách? Nič pekného. Chemická úprava vody je nutná. To potvrdzuje aj MUDr. Petra Petrovská. „Z kože a slizníc osôb využívajúcich umelá kúpalisko a bazény sa zmývajú do vody najrôznejšie sekréty, pot, maz, moč alebo zvyšky kozmetických prostriedkov, opaľovacích krémov a mydiel, ktoré môžu zhoršiť kvalitu vody a podporovať množenie najrôznejších mikroorganizmov – ako sú baktérie, vírusy, plesne a kvasinky, popr. i prvoky a helmu, mykobaktérie.

V určitých prípadoch pri vonkajších bazénoch nemožno vylúčiť tiež kontaminácii vody trusom vtákov a hlodavcov. Množenie mikroorganizmov podporuje tiež zvýšenie teploty kúpacie vody. „Takže vo verejných bazénoch nie je z biologického hľadiska nič vábneho. Vodu teda nestačí len mechanicky vyčistiť, ale aj poriadne chemicky ošetriť.

Ako na vlastný bazén

„Odporúčam použitie takejto technológie úpravy vody, ktorá zodpovedá kvalite surovej vody a býva nejefektnějším dezinfekčným prostriedkom v priebehu úpravy, pretože zachytí nielen väčšinu baktérií a vírusov, ale aj prvokov a ich odolná štádia,“ dodáva Petra Petrovská a pokračuje. „Môže sa jednať o rôzne chemické látky, ako je plynný chlór, chlórnan (napr. Savo Original), ozón, oxid chloričitý, peroxid vodíka, chloramín ai. Teda predovšetkým zlúčeniny chlóru. Taktiež ich kombinácie alebo UV žiareniu či mikrofiltráciu. “

Sú ale chemické prípravky bezpečné?

Najtradičnejšie chemické prípravky na čistenie sú teda na báze chlóru. Lenže chlór nie je úplne k ľudskému telu ústretový. Je teda bezpečné pre človeka so zdravou pokožkou vstúpiť do bazéna, v ktorom čistíme vodu Savom alebo občas aj inými chlórovými prípravkami?

„Ak v domácich podmienkach riešite dezinfekciu vody v bazéne, je potrebné vždy používať ľudskému zdraviu neškodné prípravky a ich nízke koncentrácie. Vždy vychádzajte z presných a prísnych technologických postupov, ktoré sú popísané na obaloch prípravkov. Napríklad prípravok Savo Original je po zhruba 30 minútach úplne rozložiteľný, čím je vhodný práve na dezinfekciu pitnej vody. Vo vode pritom hubí viac ako 99,9% mikroorganizmov, ktoré tak nemôžu spôsobiť kožné či iné ochorenia, „prezrádza Petrovská.

Poznámka redakcie:

Počas horúceho leta je každý rodinný bazén v plnej permanencii. Do vody sa však logicky dostáva aj veľa nežiadúcich nečistôt, ako sú napríklad zvyšky opaľovacích krémov, trávy, utopený hmyz atď. Aby voda v bazéne zostávala neustále krištáľovo čistá aj od väčších znečisťovateľov, je treba ju nielen pravidelne dezinfikovať a chrániť napríklad pred baktériami a riasami. Na túto činnosť a prácu sa využíva bazénový vysávač.
Všeobecne je u prípravkov na čistenie vody v bazéne ideálnej vykonávať dezinfekciu navečer, kedy sa už do bazéna nechystáte, a druhý deň sa tak bez obáv môžete kúpať. Ak si nie ste istí obsahom chlóru vo svojom bazéne, použite testovacie sady, ktoré meria množstvo voľného a viazaného chlóru vo vode a tiež pH, ktoré má veľký vplyv na kvalitu vody a zdravie.

Viacej zaujímavých informácií nájdete aj TU

 

Autor: Připravila redakce měsíčníku DŮM&ZAHRADA

Zdroj: článok bol prevzatý a preložený z: https://www.denik.cz/

 

 

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Náš tip outdoor Príroda Radíme Vám Umenie a kultúra

Zámok Eckertsau – jedinečné miesto, kde sa tvorili dejiny Európy.

V rakúskom mestečku Eckertsau, pri európskom veľtoku rieky Dunaj, je jedinečné miesto, kde sa tvorili nielen dejiny Európy, ale i dnešná realita moderného spoločenstva národov. V okolí tohto miesta sa rozprestiera prírodná oblasť Národného parku Dunajské lužné lesy – Donau – Auten. Korene zámockých dejín siahajú až do 12. storočia . V 18. storočí sa zmenil kamenný vodný hrad […]

Čítať ďalej
Náš tip Príroda

Rok v Škótsku, to je iná divočina!

Prímorské podnebie predurčuje Škótsko k tomu, aby bola tamojšia príroda rozmanitá  a krásna, ale zároveň drsná. Ak vás vždy priťahovala táto destinácia, kvôli histórii, ručíme vám za to, že jej príroda tiež stojí za to. Pripravte si však pršiplášte a dáždniky, pretože ako vám prezradia jej zvierací obyvatelia, život v tamojšej divočine nie je vôbec jednoduchý. Krásna príroda, ktorá […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Príroda Tlačová správa

Obce Šumiac a Telgárt spojila nová bezpečná cyklistická trasa

Banskobystrický samosprávny kraj spojil rázovité obce Šumiac a Telgárt zrekonštruovanou viacúčelovou cestou určenou najmä pre cyklistov. „Zelená stuha Horehronia“ je najdlhšou značenou cyklotrasou v regióne Horehronie. Tiahne sa od obce Telgárt údolím Hrona až po Bystrú a meria spolu takmer 90km. Trasa je vhodná najmä pre horské bicykle. Rekonštrukcia úseku Telgárt a Šumiac výrazne prispela k bezpečnosti a zatraktívneniu tejto […]

Čítať ďalej