ONLINE MAGAZIN

Art deco spod Tatier

Aj budovy môžu mať dušu a charakter, dôkazom toho je napríklad hotel Europa v Poprade.

Mesto Poprad svojou výhodnou polohou pod Vysokými Tatrami priťahuje pozornosť návštevníkov v priebehu celého roka. Možností ubytovania je tu neúrekom. Od bežných motelov, penziónov či chát bližšie k prírode až po výnimočné hotely pre ľudí, ktorí vyhľadávajú vyšší štandard, komfort a kvalitné služby. K jedným z najväčších unikátov v meste patrí historická budova hotela Europa. Jeho poloha je priam taktická. Stojí v blízkosti železničnej a autobusovej stanice a cestujúci tak majú do jeho útulných priestorov len pár krokov. Napriek blízkosti železnice však počas oddychu hoteloví hostia nepocítia diskomfort v podobe hluku. Budova hotela stojí takmer v centre mesta a svoj účel spĺňa od počiatku existencie. Od roku 1898 je hotelom a od tohto roku až dodnes hosťom poskytuje ubytovacie služby. Slúži prevažne ľuďom cestujúcim za obchodom ako biznis hotel. Vyžaruje z neho však pokoj starého elegána s rokmi skúseností a charizmou.


Hotel Europa**** Poprad

Centrum diania

Služby, ktoré v ňom možno nájsť dnes, sú veľmi podobné tým spred desiatok rokov. Okrem ubytovania ľudia v hoteli vyhľadávali aj spoločenské vyžitie. V jeho priestoroch sa totiž skrýva aj hotelová kaviareň alebo kedysi v meste preslávený tanečný klub Beat Club, kde sa ľudia chodili zabávať za sprievodu živej kapely. V súčasnosti je klub zariadený v retro štýle k dispozícii príležitostne na firemné alebo narodeninové oslavy, aj svadby. Ľudia sa však radi schádzali aj v kaviarni na dobrej káve a koláči, ktoré tu hostia nájdu aj dnes. Cappucino vám tu pripravia doslova na mieru a na napenenom mlieku môžete rozpoznať vlastnú tvár. Takýto jedlý obrázok vám na nej vyrobia z vašej fotografie. Ku káve nechýbajú starosvetské obľúbené koláče ako špic, štrúdľa, ale aj cheesecake či tiramisu. V lete zdobí vonkajšiu časť hotela terasa v stredomorskom štýle.

Bývanie à la art deco

Z interiéru hotela sála duša zlatých tridsiatych rokov. A nestratil ju ani po rekonštrukcii v roku 2008, ktorá trvala päť rokov. Práve naopak. Jeho majitelia sa rozhodli vyzdvihnúť jeho jedinečnosť, najmä zvýraznením štýlu art deco, v ktorom je hotel zariadený. Tento dekoratívny štýl sa rozšíril predovšetkým v USA v 20. a 30. rokoch minulého storočia. Art deco však možno deliť na americké a francúzske. Z priestorov hotela cítiť najmä francúzsku elegantnú a luxusnú odnnož. Tento štýl je ovplyvnený množstvom iných umeleckých smerov a etnických vplyvov – secesiou, kubizmom, funkcionalizmom, ale aj umením Afriky, Egypta a Orientu. V hoteli Europa ho reprezentujú vysoké stropy, ozdobné štuky, zhotovený masívny nábytok na mieru, kožené sedačky a kreslá, povrchy z mramoru a nábytok z lakovaného dreva. Evokujú ho klasické aj orientálne tvary, farby sú tlmené, no napriek tomu výrazné, odvážne a provokatívne. Povrchy a predmety kombinujú rôzne materiály – drevo, sklo aj kovy. Nachádzajú sa vo vstupnej hale, no aj v jednotlivých izbách, ktoré sú v prvom rade zariadené jednoducho, zároveň aj komfortne a luxusne. Luxus v jednotlivých izbách reprezentuje aj prítomnosť krbu alebo kúpeľňa s vírivou vaňou. Jedinečnosťou hotela je hotelová hala, ktorej steny zdobí polodrahokam – zlatý onyx, zlatý brokát aj unikátne maľby. Atmosféru dokresľuje aj osvetlenie. Pre hotel sú typické lustre, stojace lampy alebo veľkolepé krištáľové lustre v hale.

Protiklad moderny

Štýlom art deco je význačná aj samotná kaviareň, ktorej dekoratívnosť vytvára príjemný priestor na oddych. Zachovali sa v nej historické skvosty a dekorácie ako podlaha z ružového mramoru, kazetový drevený obklad steny s typickými slovenskými tradičnými výjavmi, zrkadlá s vnútorným výbrusom alebo klavír Bösendorfer. Ticho a pokoj nájdu hostia vo fajčiarskom salóniku, kde je možné posedieť si pri dobrom koňaku či rume a vychutnať si napríklad cigaru z hotelovej ponuky. Hosťom je zas v čase raňajok k dispozícii hotelová reštaurácia a na prezentácie, školenia a pracovné rokovania slúži Modrý salónik so strešným presklením v tiffany štýle. Jeho názov je odvodený od výrazného modrého krbu s pôvodnými reštaurovanými kachľami, ktorý na seba púta všetku pozornosť. Ubytovanie je možné v 39 exkluzívne zariadených izbách, jedno-, dvoj- aj trojlôžkových.

Viacej informácií nájdete aj tu:

 

 

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Tlačová správa

V Brezne otvorili novú vláčikovú expozíciu s názvom „Malá stanička s vlakovou históriou“

Pri príležitosti prvej tohtoročnej jazdy historického Horehronského expresu, ktorý vyrazil na trať v piatok 1.júla 2022, sa na vlakovej stanici „Brezno – mesto“ alebo ako ju miestni nazývajú „malá stanička“ otvorila nová historická vlaková expozícia – „Malá stanička s vlakovou históriou. Pamätáte si ešte na lepenkové cestovné lístky, kliešte na ich označovanie, ktoré nosil sprievodca vo vlaku, […]

Čítať ďalej
Film Náš tip Novinky

Kto boli v skutočnosti križiaci?

História križiackých výprav trvala približne 200 rokov a bolo to fasciknujúce obdobie stredoveku, ktoré si veľmi často idealizujeme a vyvoláva v nás určitý nádych romantiky. Svetlo do tejto problematiky sa snaží vniesť nový dokumentárny seriál Križiaci na Viasat History.

Čítať ďalej
Cestovanie Lines Náš tip Novinky Radíme Vám

Z Hlavnej stanice priamo na letisko Schwechat so Slovak Lines

Odteraz sa dostanete na medzinárodné letisko Schwechat ešte pohodlnejšie a rýchlejšie. Spoločnosť Slovak Lines rozširuje svoju vlajkovú autobusovú linku na Schwechat o novú nástupnú zastávku priamo pred Hlavnou železničnou stanicou v Bratislave s medzizastávkou na Einsteinovej ulici.

Čítať ďalej