ONLINE MAGAZIN

Aké kritéria zohľadniť pri výbere trekovej obuvi?

Mnohí z nás pred exotickou krajinou uprednostňujú vysokohorské prostredie, pretože čistý vzduch a jeho krása je jednoducho na nezaplatenie. Menšou nevýhodou sú možno podmienky, pre ktoré je vhodné vsadiť na správny výber oblečenia a inej dôležitej výbavy.

K tej najpodstatnejšej môžeme zradiť aj správne topánky, ktoré musia spĺňať všetky dôležité požiadavky. Tak sa poďte spolu s nami na ne pozrieť, aby ste sa mohli krásou našich pohorí čím skôr „kochať“.

Vyberte si podľa podmienok túry

Po prvé, obuv na turistiku musí byť vybavená tými najlepšími vlastnosťami. Mestské topánky, bežecká obuv alebo členkové modely sú tie najhoršie možnosti, ktoré by mohli ohroziť nielen vaše pohodlie, ale aj bezpečnosť. Tak, ako vám v práci zaistí komfort a ochranu chodidla správna pracovná obuv, tak musí fungovať aj tá turistická. Aby vám v špecifickom a náročnom teréne poskytovala dostatočnú oporu, pohodlie a komfort.

Nárazy, vlhkosť, prítomnosť ostrých hrán a nerovných povrchov sa predsa môže o poškodenie a nepohodlie chodidla postarať veľmi rýchlo. Pred výberom vhodnej turistickej obuvi, preto myslite aj na podmienky, ktoré v danom regióne alebo oblasti na výlet máte.

Začiatočníci by si mali vziať pevnejšiu a zároveň ľahkú obuv, pretože kvôli nedostatočným skúsenostiam a slabej príprave svalov na hornatý terén, si nohy vyžadujú lepšiu ochranu. Okrem toho by ste si mali uvedomiť, že aj dĺžka trasy a čas záťaže pôsobiacej na chodidlo budú väčšie. Všetko preto dobre zvážte.

Čo definuje pohodlie trekovej obuvi?

Napriek tomu, že dobrá treková obuv musí byť z pevných materiálov, nesmie byť nimi ovplyvnené pohodlie chodidla a voľnosť chôdze. Čo presne to znamená?

Takéto topánky by mali byť svojou „konštrukciou“, tvarom a vlastnosťami použitých materiálov pri ich výrobe určené na chôdzu po nekomplikovaných lesných alebo horských cestách.

Ideálne sú stredne vysoké modely, keď je obuv pevne previazaná a poskytuje strednú podporu členku, ktorá znižuje pravdepodobnosť jeho zalomenia pri chôdzi po nerovnom teréne. Zároveň by mala byť takáto obuv stále pomerne ľahká a jej podrážka dostatočne flexibilná, takže dlhá prechádzka je vždy veľmi pohodlná.

Okrem toho takéto topánky, na rozdiel od iných modelov, oveľa lepšie chránia chodidlo pred znečistením a preniknutím všetkých druhov lesných zvyškov. Cení sa aj odolnosť proti vode, priedušnosť a možnosť jednoduchej údržby.

Preto, než sa vyberiete na túru, nezabudnite si vybrať správnu obuv, v ktorej bude spoznávanie prírody príjemným spestrením dňa, dovolenky alebo rodinného výletu.

Mohlo by vás zaujímať:

Náš tip Príroda

Rok v Škótsku, to je iná divočina!

Prímorské podnebie predurčuje Škótsko k tomu, aby bola tamojšia príroda rozmanitá  a krásna, ale zároveň drsná. Ak vás vždy priťahovala táto destinácia, kvôli histórii, ručíme vám za to, že jej príroda tiež stojí za to. Pripravte si však pršiplášte a dáždniky, pretože ako vám prezradia jej zvierací obyvatelia, život v tamojšej divočine nie je vôbec jednoduchý. Krásna príroda, ktorá […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Príroda Tlačová správa

Obce Šumiac a Telgárt spojila nová bezpečná cyklistická trasa

Banskobystrický samosprávny kraj spojil rázovité obce Šumiac a Telgárt zrekonštruovanou viacúčelovou cestou určenou najmä pre cyklistov. „Zelená stuha Horehronia“ je najdlhšou značenou cyklotrasou v regióne Horehronie. Tiahne sa od obce Telgárt údolím Hrona až po Bystrú a meria spolu takmer 90km. Trasa je vhodná najmä pre horské bicykle. Rekonštrukcia úseku Telgárt a Šumiac výrazne prispela k bezpečnosti a zatraktívneniu tejto […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Radíme Vám

VEĽKÁ PRÁZDNINOVÁ ZÁBAVA NA ZÁMKU SCHLOSS HOF

Od 6. augusta do 4. septembra sa dianie na zámku Schloss Hof nesie v znamení letných prázdnin. Počas celého jedného mesiaca je k dispozícii pestrý program s kreatívnymi workshopmi, divadelnými i hudobnými vystúpeniami. Na návštevu príde gašparko aj kúzelník.   Schloss Hof Kinder springen vor Schloss(c)SKB Foto: Astrid Knie Ak sa rozhodnete pre návštevu zámku […]

Čítať ďalej