12 tipov, kam sa vybrať v Česku okolo sveta

V Českej republike nájdete takmer všetko – od Sahary až po Sibír. Navštívte spolu s nami zaujímavé lokality pomenované podľa známych svetových destinácií.

 1. Národná prírodná rezervácia Soos – český Yellowstone neďaleko Františkových Lázní

Neďaleko Františkových Lázní leží národná prírodná rezervácia Soos. Ide o rozsiahle rašelinisko a slatinu, kde vyviera veľké množstvo minerálnych prameňov a čistý oxid uhličitý v tzv. mofetách – bahenných sopkách. Náučný chodník vedie po dne vyschnutého jazera, ktoré malo slanú (minerálnu) vodu.

Prírodná rezervácia Soos, Cheb, FOTO z webu www.kvpoint.cz – databanka fotografií Karlovarského kraja

 1. Zámok Nové Hrady vo východných Čechách – České Versailles

Jednou z mála rokokových stavebných pamiatok na území Čiech je zámok Nové Hrady pri Litomyšli. Rokoková stavba vybudovaná v rokoch 1774-1777 grófom Jeanom-Antoinom Harbuvalom de Chamaré v štýle francúzskych letných sídiel, často nazývaná „Malý Schönbrunn“ alebo „České Versailles“.

Nove Hrady, FOTO archiv destinačnej spoločnosti Českomoravské pomezí

 1. Národný park České Švajčiarsko patrí k najkrajším miestam v Európe

Zatiaľ najmladším národným parkom v Českej republike je Národný park České Švajčiarsko, vyhlásený dňa 1.1.2000 na celkovej rozlohe 79 km². Leží v Ústeckom kraji a prilieha k štátnej hranici, kde na neho nadväzuje Národný park Saské Švajčiarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz).

České Svajčiarsko, FOTO Václav Sojka, CzechTourism

 1. Moravské Toskánsko – najviac fotogenická krajina Česka

Dlhé pásy hnedých či zelených polí sa tiahnu až k obzoru a akoby nikde nekončia. Malebne zvlnenú krajinu južnej Moravy len sem tam dopĺňa osamelý strom, medza alebo biela kaplnka. Fotografi nazývajú krajinu v okolí Kyjova Moravským Toskánskom.

Južná Morava-Moravské Toskánsko, FOTO Robert Průcha, CzechTourism

 1. Kanál Čertovka – pražské Benátky

Pražská Čertovka predstavuje miesto, ktoré oddeľuje Kampu od ostatnej časti Malej Strany. Ide o umelo vytvorený vodný náhon, ktorý v 12. storočí vybudoval rád Maltézskych rytierov, aby slúžil ako prívod vody do pôvodných deviatich malostranských mlynov, ktoré sa okolo ostrova Kampa rozprestierali.

Praha, Čertovka, FOTO Michal Vitásek, CzechTourism

 1. Český Sibír – drsný kraj v južnej časti Miličínskej vrchoviny

Český Sibír je oblasť na rozhraní stredných a južných Čiech umiestnená zhruba medzi mestami Votice, Sedlec-Prčice a Táborom, ktorá dosahuje nadmorskej výšky aj vyše 700 metrov. Svoje pomenovanie získala oblasť vďaka drsným klimatickým podmienkam, pretože je tu zima dlhšia a tuhšia ako inde vo vnútrozemí.

Český Sibír, FOTO Shutterstock

 1. Menhiry Holašovice – juhočeský Stonehenge

Holašovice pri Českých Budějoviciach, s titulom dedinky UNESCO, ponúka návštevníkom aj inú turistickú atrakciu – megalitický kruh z obrích kameňov. Kamene tohto kruhu pri Holašoviciach disponujú najsilnejšou energiou zo všetkých tuzemských megalitov postavených človekom.

Menhiry Holašovice, FOTO Shutterstock

 1. Viate piesky pri Bzenci – moravská Sahara

Viate piesky sú jedinečným biotopom, ktorý sa rozkladá medzi železničnými stanicami Rohatec a Bzenec-Přívoz. Často je táto časť prezývaná ako moravská Sahara. Nachádza sa len pozdĺž železničnej trate v dĺžke 5,5 km a jeho najširšia časť meria okolo 60 m.

Viate piesky pri Bzenci, FOTO Shutterstock

 1. Petřínska rozhľadňa – mladšia sestra Eiffelovej veže

Petřínska rozhľadňa (378 m.n.m.) sa týči nad starým centrom Prahy. Zrejme aj preto je jedným z najobľúbenejších návštevných miest turistov i samotných Pražanov. Okolie rozhľadne je ideálnym miestom pre prechádzky a pikniky.

Praha, Petřín, FOTO Libor Sváček, CzechTourism

 1. Radnica v Liberci – atmosféra ako vo Viedni

Radnica v Liberci sa už na prvý pohľad veľmi podobá na viedenskú radnicu a rozhodne nejde o náhodu. Radnica vo Viedni bola postavená podľa návrhu architekta Friedricha von Schmidta, o plány tej v Liberci sa postaral jeho žiak, viedenský architekt F. Neumann. Obidve stavby s bohato zdobenými fasádami vychádzajú z gotickej architektúry flámsko-brabantských svetských stavieb, ktorých dokonalým vzorom je radnica v Bruseli.

Liberec, FOTO Ladislav Renner, CzechTourism

 1. Prírodný park Česká Kanada

Českou Kanadou je nazývaná prihraničná oblasť medzi mestami Slavonice, Nová Bystřice a Kunžak. Jej rozloha činí cca 250 km². Prírodný park Česká Kanada tu bol vyhlásený v roku 1994.

Česká Kanada, FOTO Libor Sváček, CzechTourism

 1. Vínne pivnice Vrbice – moravský „Hobitín“

Milovníci Pána prsteňov už nemusia jazdiť na Nový Zéland, aby si pozreli obydlia hobitov. Na južnej Morave sa nachádzajú veľmi podobné domčeky, ktoré ukrývajú výborné moravské vína. Pivnice sú vyhĺbené do kopca a to hneď v niekoľkých poschodiach nad sebou.

Vínne pivnice Vrbice

Viac tipov nájdete na www.kudyznudy.cz/sk

 

 

Fotografia na titulke: Jižní Morava, Moravské Toskánsko, FOTO Robert Průcha, CzechTourism