ONLINE MAGAZIN

Tip na výlet

OBJAVTE KRÁSY ŽIDOVSKÝCH SYNAGÓG V TRNAVE

Trnava skrýva viacero unikátov. Nielenže je známa svojimi kostolmi a vežami, vďaka čomu získala prezývku Malý Rím, karnerom, mestskými hradbami, ale aj dvomi synagógami postavenými takmer vedľa seba. Sú krásne zrekonštruované a opäť v nich pulzuje život. V jednej môžete obdivovať umenie a v druhej si môžete posedieť pri dobrej káve.

 Trnava má bohatú históriu, ktorú môžete spoznať vďaka prehliadkam či rôznym publikáciám. Len málokto si však uvedomí, že neďaleko Baziliky sv. Mikuláša sú hneď dve synagógy z konca 19. storočia, čo je unikátom na Slovensku. Práve v tejto časti žili Židia, kde mali svoje domovy, školy i obchody.

Synagoga Cafe, foto: Synagoga Cafe

Trnava bola už v stredoveku významným centrom židovského života. Po vykonštruovanom obvinení z vraždy však boli z mesta vykázaní a prechod cez mesto si museli zaplatiť. Presťahovali sa do okolitých obcí a až za cisára Jozefa II. a v zmysle tolerančného paktu z roku 1781 sa opäť mohli vrátiť do Trnavy. V priebehu storočia tu našli svoje miesto dve židovské obce, z ktorých každá mala svoju synagógu.

Od synagógy cez sklad až po galériu

Synagóga obce status quo ante bola postavená v rokoch 1891 – 1897 v historizujúcom byzantsko-románskom slohu s orientálnymi prvkami. Autorom návrhu bol viedenský židovský architekt Jakob Gartner a charakteristické sú pre ňu dve veže v maorskom štýle a tehlové murivo. Nájdete ju na Halenárskej 2 a dnes je z nej Centrum súčasného umenia, ktoré je súčasťou Galérie Jána Koniarka. Od 28. mája je opäť otvorená pre verejnosť a navštíviť tam môžete výstavu Vlasty Žákovej „Nostalgie zajtrajších rán“.

Synagoga Cafe, foto: Synagoga Cafe

Do súčasnej podoby bola upravená v rokoch 2015-2016, keďže po II. svetovej vojne už neslúžila svojmu účelu. Bol v nej zriadený sklad s domácimi potrebami, kde vybudovali aj nákladný výťah. Okrem toho ju v roku 1986 vážne poškodil požiar a v 90. rokoch ju trnavskí aktivisti prihlásili do zoznamu národných kultúrnych pamiatok, vďaka čomu sa ju podarilo zachrániť. Dnes v nej môžete obdivovať zakonzervované maľby v interiéri, výmaľbu stropu vo vchode do synagógy či rôzne štukové prvky. Súčasťou je modlitebňa s galériou pre ženy, v ktorej sú vystavené židovské artefakty judaík. Pred budovou si zároveň môžete pripomenúť obete holokaustu, na pamiatku ktorých bol postavený pamätník.

Kaviareň s výnimočnou atmosférou

Len pár metrov od synagógy nájdete druhú, ortodoxnú synagógu na Haulíkovej ulici. „Síce pôsobí na prvý pohľad nenápadne, svojím interiérom vás však ohúri. Maľby boli kompletne zrekonštruované a v roku 2010 získala ocenenie Najkrajšia zrekonštruovaná sakrálna stavba na Slovensku. Má neuveriteľnú atmosféru, v ktorej si môžete pochutiť na výbornej káve, raňajkách, koláčoch a vychutnať si rôzne kultúrne podujatia. Sídli v nej totiž turistami vyhľadávaná kaviareň Synagóga Café,“ dodáva Alexander Prostinák, zastupujúci výkonný riaditeľ Trnava Tourism.

Synagoga –  Centrum súčasného umenia, foto: GJK


Synagoga – Centrum súčasného umenia, foto: GJK

Obe synagógy patria medzi významné pamiatky mesta, ktoré by ste pri návšteve Trnavy nemali vynechať. Nabudúce, keď sa sem vyberiete, skúste sa na ne pozrieť inými očami. Skrývajú v sebe príbehy a sú to tiež poslední svedkovia doby, ktorých sa podarilo zachrániť.

Zdroj foto: Galéria Jána Koniarka, Synagóga Café

Foto na titulke: Synagoga Centrum sucasneho umenia

Viac informácií na stránke www.regiontrnava.sk, emailom info@trnavatourism.sk alebo priamo v Turistickom informačnom centre – Región Trnava. Otváracie hodiny TIC nájdete na http://bit.ly/TuristickeInformacneCentrum

 

Nájdete nás aj na Facebooku www.facebook.com/RegionTrnava a na Instagrame www.instagram.com/regiontrnava.

 

Tešíme sa na vás v Regióne Trnava!

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Gastronómia outdoor

Objavujte krásy Dolného Rakúska na jeseň

Lány dozrievajúceho viniča, sladučké strapce hrozna, vôňa babieho leta, marhúľ, vína… Také je Dolné Rakúsko na jeseň. Požičajte si bicykel a vybehnite obdivovať prírodu, užite si prechádzky pri Dunaji či v lužných lesoch, dobré jedlo v „Heuriger“ alebo zájdite na prehliadku viníc a vínnych pivníc. A určite nevynechajte ani vinobranie a jesenné festivaly. Región hrozna a vína Dolné […]

Čítať ďalej
Náš tip Nezaradené Technika Technológie

Mercusys: Moderné technológie za rozumnú cenu

Máte doma internet, ktorého kvalita je skôr k hnevu než k úžitku? Notebook alebo stolový PC vyčkáva pri odosielaní pošty a videa z YouTube sa zasekávajú alebo prehrávajú len na nízku kvalitu? Hľadáte informácie na Google a na každé vyhľadávanie čakáte desiatky sekúnd? A pri hovoroch s rodinou či priateľmi cez rôzne chatovacie platformy chytáte vždy iba pár slov? […]

Čítať ďalej
Architektúra Cestovanie Náš tip

Hrad Helfštýn

Monumentálna hradná architektúra Helfštýna sa týči nad údolím Moravskej brány. Celý komplex tvorí rad stavieb úžitkových i fortifikačných. V súčasnej dobe sú na hrade sprístupnené štyri nádvoria. Má päticu brán, množstvo bášt, veží a rozsiahly systém vnútorného i vonkajšieho opevnenia. Svojou rozlohou patrí k najrozsiahlejším hradným komplexom v Európe. História hradu Rozsiahla zrúcanina hradu Helfštýna, […]

Čítať ďalej