ONLINE MAGAZIN

Dovolenka u susedov – Náš tip

Niekoľko dovolenkových tipov a nápadov na aktívnu dovolenku v Korutánsku na slnečnom juhu Rakúska.

Príroda bola ku Korutánsku, slnečnému juhu Rakúska, veľmi štedrá. Nachádza sa tu more čistých teplých jazier uprostred Álp. A hory, siahajúce od majestátnych trojtisícoviek až po mierne kopce. Korutánsko je spolková krajina s najväčším vodným bohatstvom v Rakúsku – na jeho území sa nachádza nie menej ako 200 jazier, 8000 kilometrov riek, 60 liečivých prameňov a 43 ľadovcov.

 

Weissensee © Edward Groeger_Kaernten Werbung

1.Desať jazier naraz? Cyklistická trasa „Veľký korutánsky jazerný okruh“ vám to umožní. Tento okruh v tvare ležatej osmičky s celkovou dĺžkou 340 km vznikol ako spoločný projekt piatich korutánskych destinácií: Millstätter See, Villach – Faaker See – Ossiacher See, Wörthersee, Klopeiner See – Südkärnten a regiónu Nassfeld – Pressegger See – Lesachtal – Weißensee. Tvar ležatej osmičky umožňuje ľubovoľné kombinácie jednotlivých úsekov trasy.

Millstätter See © Uwe Geissler

2. Putovanie cez 3 krajiny – Rakúsko, Slovinsko, Taliansko. Nie je nutné prejsť hneď všetkých 43 etáp trasy Alpe Adria Trail od ľadovca Großglockner až  po severný Jadran (750 km). 21 korutánskych etáp vedúcich od úpätia Großglokneru pozdĺž ľadovcov, riek a teplých jazier Vám poskytne nezabudnuteľné zážitky na slnečnej strane Álp.

Kaiser Franz Jozefshöhe © Franz Gerdl KW

 

3. Každá zákruta je zážitok – korutánske panoramatické cesty. Rozmanité pohoria Korutánska sa dajú dobre preskúmať aj autom. Milovníkom prírody a turistom sa vždy oplatí navštíviť oblasti okolo vysokohorských alpských ciest Großglockner Hochalpenstraße, Nockalmstraße, Villacher Alpenstraße a Goldeck Panoramastraße. Vysokohorská cesta Großglockner Hochalpenstraße je jednou z najkrajších panoramatických ciest v Európe a dokonca patrí k najnavštevovanejším pamätihodnostiam v Rakúsku. Na južnom začiatku sa nachádza známa horolezecká obec Heiligenblut a o 16 kilometrov ďalej je dostupná časť cesty s názvom Kaiser-Franz-Josefs-Höhe. Dajú sa tu podnikať pešie túry, napríklad na Großglockner ľadovec Pasterzengletscher alebo cez „Panoramatický chodník Klarstein“ k Swarovského pozorovacej vyhliadke.

© Koenigshofer Grossglockner.at

 

4. Navštívte 100 zaujímavostí zdarma: múzeá, lanovky, vodné parky, plavba loďou, panoramatické cesty, voľnočasové a zážitkové aktivity. Umožňuje to karta Kärnten Card. Platí od apríla do októbra a stojí          od 43 eur (dospelí), resp. od 22 eur (deti) na týždeň. Presný prehľad výletných cieľov nájdete na www.kaerntencard.at. Okrem toho v Korutánsku platí aj množstvo regionálnych bonusových kariet.

Pyramidenkogel © Tine Steinthaler KW

 

5. Vyskúšajte v obci Bad Kleinkirchheim najdlhšiu trasu na horskú cyklistiku v Európe, otvorenú v roku 2019. Zjazd vedie z vrchu Kaiserburg vo výške 1800 metrov približne 15 km až k údolnej stanici lanovky v blízkosti termálnych kúpeľov v centre Bad Kleinkirchheimu.

6. Vlastnoručne upečený chlieb. V Korutánsku, vôbec prvej cestovateľskej destinácii s prívlastkom Slow Food na svete, má regionálna, sezónna a tradičná kuchyňa zvláštny význam. Preto sú miestni obyvatelia a hostia pozvaní, aby sa majstrom kulinárskeho remesla pozerali pri ich práci cez plece, alebo – kto má chuť – môže dokonca priložiť ruku k dielu. Spektrum ponuky zahŕňa kurzy pečenia chleba  a spracovania mlieka až po varenie piva a ochutnávky byliniek.

© Johannes Puch_Kaernten Werbung

 

7. Privítajte leto s lyžami na ľadovci Mölltaler Gletscher. Od júna otvára letnú sezónu stredisko Mölltaler Gletscher. Na svoje si prídu nielen peší turisti hľadajúci relax a pohodu na nádherných túrach v okolí, ale aj lyžiari, ktorí dostanú chuť dopriať si pravú letnú lyžovačku.

© Mölltaler Gletscher

 

8.Celoročná turistická trasa Nockberge Trail je prvou celoročnou trasou v Rakúsku, ktorú si môžete rezervovať online. V lete máte možnosť užiť si ju krok za krokom ako turistickú trasu, v zime sa z nej stáva viacdenná skialpová trasa. Zavedie vás na nádhernú vysokohorskú túru po hrebeňoch a vrcholkoch pohoria Nockberge –    v lete na päť etáp, v zime na štyri.

Heiko MANDL KaerntenWerbung Nockberge

 

9. Drávska cyklotrasa (R1) spája štyri krajiny – Taliansko, Rakúsko, Slovinsko a Chorvátsko. Trasa s celkovou dĺžkou 510 kilometrov – z toho 222 je v Korutánsku – sa vinie od Toblašského poľa  v Južnom Tirolsku až k chorvátsko-slovinskej hranici pri Varaždine. Je dôsledne značená, dokonale prispôsobená (asfalt, jemná štrková vrstva) a veľká časť vedie popri najdôležitejšej korutánskej rieke

Gert STEINTHALER Kaernten Werbung Drauradweg

Dráva uprostred prekrásnej krajiny medzi horami a jazerami vhodnými na kúpanie. Najjužnejšiu rakúsku spolkovú republiku by ste zvládli prejsť za štyri dni, ale potom by vám už nezostal čas na návštevu zaujímavostí v blízkosti trasy. Nielenže tu na vás čaká nesmierne veľa možností spoznať Korutánsko a jeho obyvateľov, ale nájdete tu aj viac než 50 certifikovaných drávskych hostincov. Samozrejme, okrem občerstvenia ponúkajú aj možnosť nocľahu, aj keď len na jednu noc. Sú takisto vybavené nabíjacími stanicami pre elektrobicykle, bezpečnými parkoviskami pre bicykle a sušiarňami vlhkého oblečenia.

 

Viac informácií nájdete na www.visitcarinthia.at alebo na www.korutany.com

 

Fotografia na titulke: Sam STRAUSS KaerntenWerbung Brotbacken

 

 

 

 

 

 

Mohlo by vás zaujímať:

Náš tip Príroda

Rok v Škótsku, to je iná divočina!

Prímorské podnebie predurčuje Škótsko k tomu, aby bola tamojšia príroda rozmanitá  a krásna, ale zároveň drsná. Ak vás vždy priťahovala táto destinácia, kvôli histórii, ručíme vám za to, že jej príroda tiež stojí za to. Pripravte si však pršiplášte a dáždniky, pretože ako vám prezradia jej zvierací obyvatelia, život v tamojšej divočine nie je vôbec jednoduchý. Krásna príroda, ktorá […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Príroda Tlačová správa

Obce Šumiac a Telgárt spojila nová bezpečná cyklistická trasa

Banskobystrický samosprávny kraj spojil rázovité obce Šumiac a Telgárt zrekonštruovanou viacúčelovou cestou určenou najmä pre cyklistov. „Zelená stuha Horehronia“ je najdlhšou značenou cyklotrasou v regióne Horehronie. Tiahne sa od obce Telgárt údolím Hrona až po Bystrú a meria spolu takmer 90km. Trasa je vhodná najmä pre horské bicykle. Rekonštrukcia úseku Telgárt a Šumiac výrazne prispela k bezpečnosti a zatraktívneniu tejto […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Radíme Vám

VEĽKÁ PRÁZDNINOVÁ ZÁBAVA NA ZÁMKU SCHLOSS HOF

Od 6. augusta do 4. septembra sa dianie na zámku Schloss Hof nesie v znamení letných prázdnin. Počas celého jedného mesiaca je k dispozícii pestrý program s kreatívnymi workshopmi, divadelnými i hudobnými vystúpeniami. Na návštevu príde gašparko aj kúzelník.   Schloss Hof Kinder springen vor Schloss(c)SKB Foto: Astrid Knie Ak sa rozhodnete pre návštevu zámku […]

Čítať ďalej