ONLINE MAGAZIN

Chilkoot trail, zlatokopecký trek severoamerickou divočinou

Americké národné parky ponúkajú milovníkom aktívnej dovolenky veľa možností – od nenáročných prechádzok až po niekoľkodenné túry.
Chilkoot trail je menej známy zlatokopecký trek na pomedzí Yukonu a Aljašky. Hoci zlatá horúčka má svoj najväčší boom už dávno za sebou, na 53 km dlhom Chilkoot trailu je stále dosť rušno.
Aj keď sa tento trek chodí prevažne v letných mesiacoch – hlavná sezóna trvá až do začiatku septembra, stále sa jedná o pomerne náročný, potenciálne nebezpečný, až päťdňový pochod severoamerickou divočinou a prípravu naň by ste preto nemali podceniť a začať s ňou čo najskôr.

Terén je často skalnatý, strmý a pohyb na ňom komplikujú bahnitej úseky, voda, padajúce kamene a vystúpené korene.

Chilkootský trek sa rozkladá na území dvoch národných parkov a spája prístav Dyea v zálive Lynn Canal s Bennettovým jazerom v povodí Yukonu. Vedie cez Chilkootský priesmyk, ktorý sa nachádza v nadmorskej výške 1146 m. ​​Chilkoot sa preslávil v čase zlatej horúčky na Klondiku, kedy bol používaný ako jedna z dvoch najfrekventovanejších ciest do Dawson City.
Jeho najnebezpečnejšej časti sa hovorí „golden steps“, zlaté schody.
Chodník prechádza niekoľkými vegetačnými pásmi, od prímorského veterného, ​​cez močiare a vlhký severský prales, až po vysokohorské suťoviská. Terén je často skalnatý, strmý a pohyb na ňom komplikujú bahnitej úseky, voda, padajúce kamene a vystúpené korene. Trek je súčasťou americkej historickej pamiatky –  Klondike Gold Rush National Historical Park, takže turisti potrebujú pre vstup okrem platného cestovného pasu aj víz (na území USA i Kanady) aj tzv. permit.

Bennett Lake, Yukon, Kanada – cieľ Chilkoot trailu

Prostredníctvom permitov sa v severoamerických parkoch reguluje počet turistov a ich pohyb. Správe parku musíte vopred nahlásiť, koľko dní plánujete na treku stráviť a kde budete stanovať. Miesta nocľahov sú totiž pevne stanovené. Permit na Chilkoot trail stojí okolo 50 kanadských dolárov a kvôli veľkému záujmu sa odporúča vybaviť si povolenie pre vstup čo najskôr pred odchodom.
Cesta začína v malom prístavnom mestečku Skagway. Ideálne je dopraviť sa na trek po vlastnej osi, ale do Skagway sa dostanete aj loďou alebo autobusom, ktorý vychádza z kanadského Whitehorse.
Vo Skagwayi je tiež možné pred cestou nakúpiť akejkoľvek chýbajúce vybavenie a jedlo. Na treku totiž možnosť dokúpiť zásoby nie je. Vodné zdroje sa nachádzajú po celej dĺžke trasy. Väčšina turistov strávi na trailu tri až päť dní. Cesta končí na severe v mestečku Bennett.
Nezabudnite si naplánovať tiež dosť času na odpočinok a riešenie prípadných problémov.
Ak sa vydáte na trek v opačnom smere zo severu na juh, je potrebné počítať so strmými zostupy a väčším rizikom možného pádu alebo zranením dolných končatín.
Pokiaľ ide o vybavenie, nezabudnite na kvalitnú obuv, trekové palice alebo filter na vodu. Hoci sú táboriská na traily často vybavené špeciálnymi kontajnermi na skladovanie jedla proti medveďom, odporúčame zakúpiť si bear sprej alebo bear canister.
Aj v letných mesiacoch sa vybavte teplým a náhradným oblečením. Horské počasie je nevyspytateľné a môže sa rýchlo meniť. Aj uprostred leta sa môžu objaviť búrky s dažďom alebo snehom. Dôležité je vždy zostať v teple a suchu. Lavínové nebezpečenstvo pretrváva až do polovice júla.
Ak máte obavy z príliš ťažkého batožinu, pozrite si ponuku obchodov špecializovaných na ultralight cestovanie, ktoré ponúkajú široký sortiment od funkčného oblečenia až po potreby na varenie. Vaša výbava by nemala vážiť viac ako 30% vašej telesnej hmotnosti.

Veža viktoriánskeho dreveného kostola, postaveného v ére zlatej horúčky v Bennetta.
Jediná stavba, ktorá v tomto meste duchov ešte stále stojí.

Trek možno odporučiť každému v dobrej fyzickej kondícii, kto už má nejakú skúsenosť s viacdennom prechodom v prírode. Rozhodne odporúčame nepodceniť prípravu a plánovanie, tiež s ohľadom na predpoveď počasia. Detailnejšie informácie možno nájsť na špecializovaných weboch alebo v pdf. sprievodcovia:
http://parkscanadahistory.com/brochures/chilkoot/hiker-guide-e-c2010s.pdf.
Ak by ste chceli ešte pred cestou nasať atmosféru zlatokopeckej horúčky, odporúčame k zhliadnutiu tretí rad reality show Zlatá horúčka: Divoká voda (Gold Rush: White Watter), ktorú môžete sledovať od 19. novembra od 20 hodín na Discovery Channel.

Zdroj fotografií: depositphotos.com, shutterstock,Discovery Channel.

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Gastronómia outdoor

Objavujte krásy Dolného Rakúska na jeseň

Lány dozrievajúceho viniča, sladučké strapce hrozna, vôňa babieho leta, marhúľ, vína… Také je Dolné Rakúsko na jeseň. Požičajte si bicykel a vybehnite obdivovať prírodu, užite si prechádzky pri Dunaji či v lužných lesoch, dobré jedlo v „Heuriger“ alebo zájdite na prehliadku viníc a vínnych pivníc. A určite nevynechajte ani vinobranie a jesenné festivaly. Región hrozna a vína Dolné […]

Čítať ďalej
Architektúra Cestovanie Náš tip

Hrad Helfštýn

Monumentálna hradná architektúra Helfštýna sa týči nad údolím Moravskej brány. Celý komplex tvorí rad stavieb úžitkových i fortifikačných. V súčasnej dobe sú na hrade sprístupnené štyri nádvoria. Má päticu brán, množstvo bášt, veží a rozsiahly systém vnútorného i vonkajšieho opevnenia. Svojou rozlohou patrí k najrozsiahlejším hradným komplexom v Európe. História hradu Rozsiahla zrúcanina hradu Helfštýna, […]

Čítať ďalej
Cestovanie

Predstavujeme vám najkrajšie zámky a hrady na južnej Morave

Hoci v posledných dňoch zavládlo v našej republike sychravé počasie, predpoveď na nasledujúce týždne je značne pozitívna; babie leto! A viete, ako si babie leto užijete najviac? Predsa sa pohárikom burčiaku v ruke. Ako je známe, najlepšie burčiak nájdete na južnej Morave, rovnako ako niektoré z najkúzelnejších hradov a zámkov. Využite prílev posledných slnečných lúčov […]

Čítať ďalej