Zámok Eckertsau – jedinečné miesto, kde sa tvorili dejiny Európy.

V rakúskom mestečku Eckertsau, pri európskom veľtoku rieky Dunaj, je jedinečné miesto, kde sa tvorili nielen dejiny Európy, ale i dnešná realita moderného spoločenstva národov.

V okolí tohto miesta sa rozprestiera prírodná oblasť Národného parku Dunajské lužné lesy – Donau – Auten.

Korene zámockých dejín siahajú až do 12. storočia .

V 18. storočí sa zmenil kamenný vodný hrad na elegantný barokový zámok, ktorý poskytoval majiteľom nielen luxus, ale i súkromie  a oddych uprostred nádhernej prírody.

Zámok je niekdajším miestom pobytu posledného rakúskeho cisárskeho páru Karla I. a Zity

Eckartsau obklopuje 27 hektárov idylického a dokonale udržiavaného parku, kde mnohí návštevníci nájdu pokoj a príjemný relax.

Park nebadane a zľahka prechádza do pôvodného , nedotknutého Národného parku Dunajské lužné lesy. Objavíte tu výhľady na neporušenú prírodu. Túto oblasť samozrejme môžete obdivovať aj pri svojich cyklistických výletoch. Táto oblasť je samozrejme určená pre všetky vekové kategórie turistov a cyklistov. Je nenáročná a bez prevýšení.

Návštevníkom so špecifickými požiadavkami zámok a hostitelia ponúkaju v dnešnej dobe špeciálne poradenstvo v oblasti plánovania a formy exkurzií. Vozíčkarom sú v okolí Eckartsau k dispozícii dobre značené turistické cesty.

Iba 700 metrov od zámku sa tiahne dunajská hrádza, na nej vedie európska cyklotrasa, ktorá je čoraz frekventovanejšia, nakoľko ju vo veľkej miere využívajú cyklisti z celej Bratislavy

Pre milovníkov záhad a tajomstiev, ponúka zámok nevšedné zaujímavosti. Jednou z nich je aj otázky, prečo cisár Karol schoval v knižnici svoje vrecková hodinky ? Koho kostra spočíva v sklenenej truhle ? Podobných záhad a tajomstiev je za múrmi zámku ukrytých ešte veľa.

Romantický zámok je tiež dokonalým miestom pre svadby. Jeho príjemnú atmosféru podčiarkujú autentické komnaty a príroda v jeho okolí. Vďaka tomu tento rok získal Eckertsau už druhýkrát titul najobľúbenejšieho svadobného miesta v Rakúsku. Odborná porota ocenila hlavne priestor pod starým bukom, ktorý sa často používa ako miesto pre sobáš. Páčil sa im tiež pavilón dekorovaný ružami a chválami ospevovali aj interiér zámku. Dôraz kládli tiež na kvalitné občerstvenie, pretože svadobní hostia sa môžu tešiť najmä na jedlá domácej gastronómie. Tie sa pripravujú hlavne z potravín z lokálnych zdrojov.

Zámok je  otvorený počas sezóny od 30. Marca do 1. Novembra 2019, denne od 10-17 hodiny.
V tomto čase môžete navštíviť‘ zámockú kaviareň a dve výstavy. „Wild°Wechsel“ – Výstava národného parku “Lužné Lesy”  a výstavu „Karl & Zita – v tieni minulosti“, s voľným vstupom. Zámocký park je otvorený celoročne.

Zámok je možné navštíviť‘ iba v rámci prehliadky. Od 30. Marca do 1. Novembra 2019 sa konajú prehliadky zámku vo fixných časoch o 11.00, 14.00 a 16.00, v nemčine (materiál na čítanie v slovenčine  je k dispozícii na zapožičanie na informáciách).

Počas nasledujúcich dní je prehliadka zámku aj v slovenčine:

1.Máj, 8.Máj, 5.Júl, 29.August, 1.Septembra, 15.Septembra, 1.November 2019

Vždy o 14.30.
Prihlasovanie sa v predstihu nie  je potrebné!

Ceny

Dospelí: € 10,50, seniori/študenti: € 9,50, deti 7-18 rokov: € 6,00

Deti do 6 rokov zdarma: zdarma

Voľný vstup (jednorazový) s Niederösterreich-CARD!

Pre skupiny od 6 osôb je možné túto prehliadku rezervovat‘ aj v individuálnom case. Napíšte nám mail: schlosseckartsau@bundesforste.at

Počas podujatí môže dôjsť pri prehliadkach zámku k obmedzeniam.
Ďakujeme za pochopenie a samozrejme sa tešíme sa na Vašu návštevu!
V prípade vašich otázok, nás neváhajte kontaktovať.

Tešíme sa na Váš mail: schlosseckartsau@bundesforste.at

Viacej informácií nájdete aj tu: https://www.schlosseckartsau.at/,

alebo aj tu:

Fotografia na titulke: Schloss_Eckartsau©Schiffer.jpg