ONLINE MAGAZIN

Na Horehroní vznikla regionálna značka – Regionálny produkt HOREHRONIE!

Rozmanitosť regiónu Horehronie, stále živé tradície, jedinečnosť ľudových zvykov, zlaté ruky remeselníkov. Horehronie je plné zachovalých tradícií, ktoré vďaka remeselníkom, producentom, či poskytovateľom kvalitných služieb môžu spoznávať ďalšie generácie domácich obyvateľov a návštevníkov regiónu. Hlbokú úctu im zložili na slávnostnom odovzdávaní prvých certifikátov regionálneho produktu Horehronie, ktorý zároveň uviedli po prvý raz do života.

V utorok 4. júna si slávnostne prevzali certifikáty regionálneho produktu HOREHRONIE prví záujemcovia, ktorí o značku regionálneho produktu požiadali. Certifikačnou komisiou bolo hodnotených celkom 17 žiadostí. Na základe splnených kritérií bola udelená regionálna značka pre 16 produktov či služieb, ktoré sa budú môcť prezentovať značkou regionálny produkt Horehronie. REGIÓN HOREHRONIE, je vôbec prvou oblastnou organizáciou na Slovensku, ktorá sa stala koordinátorom regionálnej značky. Na jej tvorbe pracovala spolu s Rozvojovou agentúrou Banskobystrického kraja, miestnymi akčnými skupinami a mestom Breznom.

 

Slávnostné odovzdávanie certifikátov prebehlo v priestoroch synagógy v Brezne, kde sa predstavili okrem prvých držiteľov regionálneho produktu HOREHRONIE aj nový pripravovaný projekt Horehronská kuchárka, publikácia, v ktorej sa objavia známe ale aj menej známe tradičné recepty pravých gazdín z regiónu Horehronie, ktoré sa kedysi varili. Vybrané recepty z Horehronskej kuchárky z viacerých obcí regiónu mohli hostia ochutnať i počas slávnostného odovzdávania certifikátov. Nechýbali jedlá ako Bôb s kapustou z Lomu nad Rimavicou, Čipkárskô z Brusna, Bryndzová polievka z Beňuša, Guľky s mäsom z Heľpy, Valaštianske krumple z Valaskej či Legendárne buchty zo Zbojskej. Aj takouto formou predstavili organizátori ako to na Horehroní v minulosti vyzeralo a hlavne chutilo. Atmosféru počas celého večera dotvorili silné  hlasy horehronských žien a mužov, či originálna hra na zvoncoch, fujare a iných ľudových nástrojoch.

„Sme veľmi radi, že aj v regióne Horehronie vzniklo označenie regionálny produkt, ktorým sa naši remeselníci, výrobcovia, hoteliéri či podnikatelia môžu prezentovať a tým zaručovať kvalitu nielen predávaných remeselných či potravinových výrobkov ale aj poskytovaných ubytovacích, stravovacích či doplnkových služieb v cestovnom ruchu,“ povedal Ing. Ľuboš Ďurinďák,  predseda Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE.

Značka Regionálny produkt Horehronie  je značka kvality, ktorá  sa bude používať na  označenie výrobkov, produktov a služieb s pôvodom  v regióne Horehronie. O regionálnu značku môžu záujemcovia žiadať v štyroch rôznych skupinách ubytovacie a stravovacie služby, poľnohospodárske a potravinárske produkty, remeselné výrobky a doplnkové služby v stanovených termínoch na základe výzvy koordinátora regionálneho produktu HOREHRONIE, ktorým je oblastná organizácia cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE.

,,Cieľom značky je podporiť kvalitné regionálne produkty a služby, ktoré reprezentujú región Horehronie, tradície, ľudí, kultúrne a prírodné dedičstvo a tiež produkty a služby, ktoré dotvárajú zážitok návštevníka a prehlbujú jeho záujem o región.“ doplnila Ing. Petra Ridzoňová Hlásniková, výkonná riaditeľka oblastnej organizácie cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE.

Značku regionálneho produktu Horehronie symbolizuje zvonček. Predstavuje tradície ovčiarstva a ešte stále živú valašskú kultúru i bohatstvo remesiel na Horehroní. Zvonček tancuje…tak ako ľud na Horehroní, ktorý svojim silným hlasom na známosť o sebe dáva. Folklórna čipka zdobí stenu zvončeka ako kroje či kožúšky svojho pána a keramika chyžu svojej gazdinej. Tradíciami živé Horehronie chráni naše kultúrne dedičstvo tak ako aj naše zelené lúky, pasienky, chotáre a majestátne hory.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Architektúra Automobily Cestovanie Lines Novinky

Fakty o novej autobusovej stanici Nivy

Nová autobusová stanica Nivy Rozloha autobusovej stanice 30315m2 (z toho čakáreň 2945m2, priestor nástupísk a výstupísk 4788m2 a dopravný priestor 22582m2). Prevádzková doba 24/7, pričom v čase mimo otváracích hodín Nivy centra je k dispozícii vchod pri Nivy Tower. Denná kapacita stanice: očakávaná: 9500 cestujúcich (nástup aj výstup, 6700 prímestská / 1000 diaľková / 1800 medzinárodná doprava), 1100 spojov […]

Čítať ďalej
Náš tip Nezaradené Novinky Technika Technológie

Stabilná wi-fi pre celú rodinu

Homeschooling a homeoffice sú pojmy, s ktorými sa väčšina z nás v minulosti mohla stretnúť len zriedka. Dnes ide naopak o každodennú realitu veľkej časti rodín, ktoré mnohokrát s prekvapením zistili, že internetové pripojenie v domácnosti nemajú len pre zábavu. Zábavná funkcia domáceho internetu samozrejme stále zostáva, ale stále viacero z nás potrebuje stabilnú bezdrôtovú sieť nielen […]

Čítať ďalej
Cestovanie Novinky outdoor Tlačová správa

Jesennou ponukou pre cyklistov a bajkerov konkuruje Česko európskym cyklo veľmociam

V Českej republike je asi štyridsať tisíc vyznačených cyklotrás s celkovou dĺžkou približne 8800 km a 55 bike alebo trail parkov, z ktorých zhruba tretina spĺňa požiadavky aj tej najnáročnejšej zahraničnej klientely. Ak k tomu prirátame mierny ráz českých pohorí a príjemné teploty, Česko konkuruje ako jesenná cyklistická destinácia aj takým cyklo veľmociam, ako je […]

Čítať ďalej