ONLINE MAGAZIN

Zažite tak trochu inú kultúru v Prahe

Navštívte multifunkčné priestory a industriálne haly, ktoré dnes slúžia kultúre a umeniu.

Premena industriálnych budov na kultúrne strediská je v poslednom čase veľmi populárna. A nie je tomu inak ani v Prahe. Na jednom mieste nájdete kluby, bary, koncertné haly, divadelné sály, galérie či originálne výstavné priestory. Prinášame vám niekoľko tipov na miesta, ktoré sú veľakrát mimo mainstreamového záujmu.

Medzinárodné centrum súčasného umenia – MeetFactory – nájdete na pražskom Smíchove neďaleko Vltavy a ostrova Cisárska lúka. V roku 2001 ho založil renomovaný český umelec David Černý s cieľom zapojiť Prahu do diania na svetovej scéne súčasného umenia a prevádzkovať nezávislé medzinárodné kultúrne centrum. MeetFactory je miestom stretávania a prelínania rozličných umeleckých žánrov (výtvarné umenie, hudba, divadlo, film, fotografia, literatúra), tvorivých skupín a generácií.

Forum Karlín – miesto, kde sa stretáva kultúra, médiá i spoločenský život. Od roku 1908 tu boli vyrábané moderné parné kotly pre celé Rakúsko-Uhorsko, dnes tu nájdete nielen multifunkčný priestor s kapacitou 3 000 miest určený pre organizovanie kultúrnych a spoločenských podujatí, ale aj moderný mediálny newsroom a kancelárske priestory.

Praha DOX
Foto: David Marvan, CzechTourism

Podobnú históriu má aj relatívne nový koncept Pragovka Art District, ktorý vznikol na jar 2016. Jeho cieľom je znovu vzkriesiť k životu túto legendárnu prvorepublikovú továreň nachádzajúcu sa v pražských Vysočanoch. Umelecké centrum sa totiž nachádza v areáli bývalej továrenskej haly svetoznámej firmy Praga, ktorá vyrábala automobily, nákladné automobily a lietadlá. Dnes je Pragovka živým multikultúrnym centrom a umeleckou štvrťou, ktorá poskytuje inšpiratívne prostredie pre spoluprácu aj priestor medzi rôznymi umeleckými zoskupeniami.

Praha DOX
Foto:  UPVISION

Ďalším z pražských multifunkčných priestorov je Centrum súčasného umenia DOX, ktoré vzniklo prestavbou bývalej továrne v pražskej štvrti Holešovice. Programové zameranie DOXu sa od výstavných inštitúcií podobného formátu odlišuje predovšetkým umeleckými projektmi, ktorých súčasťou je kritická reflexia aktuálnych spoločenských tém a otázok. Budova Centra DOX je ukážkou špičkovej súčasnej svetovej architektúry. Výstavnú plochu viac ako 3000 m2 dopĺňa kaviareň, kníhkupectvo a dizajnový obchod. Po novom možno tiež na streche DOXu vplávať do netradičnej drevenej vzducholode Gulliver, ktorá je primárne miestom pre stretávanie súčasného umenia a literatúry.

Multifunkčná divadelná sála, Malá scéna, tréningová hala, skúšobňa, galéria a bar & bistro – to sú „Jatka 78„, miesto ako stvorené pre nový cirkus, tanec, neverbálne, alternatívne a bábkové divadlo. Vidieť tu môžete české i zahraničné súbory a užiť si tu môžete predstavenia, workshopy, výstavy aj happeningy.

Pražské Holešovice ponúkajú kultúrne centrum s názvom La Fabrika, ktoré sa zameriava navyše na divadelné a tanečné formy vyžadujúce netradičné priestorové riešenie. Samozrejme tu ale môžete vzhliadnuť aj výstavy, koncerty či divadelné predstavenia klasického typu. Komplex vznikol prepojením niekoľkých továrenských objektov z počiatku dvadsiateho storočia.
Niečo úplne výnimočné je počin s názvom Vnitroblock. Tento projekt si vzal za cieľ oživiť celú jednu ulicu! Ako sa to darí, sa presvedčíte medzi Tusarovou 31 a Dělnickou 32 v pražských Holešoviciach. Môžete si tu zájsť na kávu, nakúpiť produkty popredných dizajnérov, zatancovať, zájsť si do kina a oveľa viac, a to všetko v úplne unikátnych industriálnych priestoroch.

Vrtbovská zahrada, Malá Strana
Foto: coex.cz, CzechTourism

Viac tipov nájdete na www.kudyznudy.cz

Fotografia na titulke: Pražské věže, fotografia od Dagmar Veselkovej, CzechTourism

 

Mohlo by vás zaujímať:

Architektúra Cestovanie Náš tip Radíme Vám

Brno – v tomto meste žiadna nuda neexistuje

Nuda v Brne – názov českého filmu, ktorý sa vžiadnom pripade nedá spájať s týmto mestom. Práve naopak. Je zábavne, kultúrne, moderné a je vždy pripravené ponúknuť svojim návštevníkom niečo zaujímavé a nevšedné. Aj preto sme pripravení vám sprostredkovať informácie a ponuky, ktoré toto mesto svojím návštevníkom ponúka. Počas troch dní sme návštivili s redakciou […]

Čítať ďalej
Cestovanie Tlačová správa

Na World Travel Market 2022 nechýbala Česká republika. Ocenenie Traverse creator awards získala agentúra CzechTourism.

5 000 svetových destinácií a značiek, 100 odborných prezentácií vrátane Českej národnej expozície či workshopu zameraného na MICE sektor. Tak vyzeral tohtoročný World Travel Market (WTM), ktorý sa uskutočnil v Londýne. Trojdňová akcia patrí medzi najväčšie na poli európskych B2B stretnutí týkajúcich sa turizmu. Česká republika sa jej tento rok prvýkrát zúčastnila s ocenením Traverse […]

Čítať ďalej
Film Náš tip Radíme Vám

Poznáte príbeh Čiernych panterov, prvej afroamerickej jednotky?

Druhá svetová vojna je v plnom prúde a 761. tankový prápor, známy ako Black Panthers, chce odvážne čeliť nepriateľovi. Ten však nečíha len v zahraničí, ale aj doma v Spojených štátoch. Rasová segregácia, rasistické zákony Jima Crowa aj opovrhovanie od bielych generálov postavili tento afroamerický prápor do nezávideniahodnej situácie. Aj nacistickí zajatci mali viac práv ako oni.  Aj napriek […]

Čítať ďalej