Slovenský film Pura Vida bude súťažiť na Festivale v Cannes

Festival v Cannes je pravdepodobne najprestížnejším filmovým podujatím súčasnosti. Každoročne sa v jeho programe stretávajú najkvalitnejšie snímky z celého sveta, stovky filmových hviezd, tvorcov a tvorkýň. Tento rok bude v jednej zo súťažných sekcií zastúpené aj Slovensko. Študentský film Pura Vida režiséra Martina Gondu festival vybral do sekcie Cinéfondation.

Krátkometrážna snímka, nakrútená v rusínskom dialekte, rozpráva príbeh dvojice dospievajúcich bratov. Ekonomická kríza prekračuje prahy domácností v hladovej doline, kde žijú, a ich otec sa ako predák továrne stáva terčom hnevu frustrovanej komunity. Hnev okolia sa však prenáša aj na chlapcov a je len otázkou času, kým si vyberie svoju daň.

 „Proces vzniku filmu bol naozaj náročný a dlhý. O to viac sa tešíme, že sme po toľkej práci dostali možnosť odpremiérovať náš film práve v Cannes. Je to pre nás všetkých pocta a hlavne silná motivácia pokračovať ďalej,“ hovorí režisér Martin Gonda, absolvent Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave, v ktorej produkcii film vznikol. Gonda sa medzinárodnej premiéry svojej absolventskej snímky v Cannes zúčastní spolu s ďalšími piatimi členmi štábu.

  1. ročník Festivalu v Cannes sa bude v meste na Francúzskej riviére konať v dňoch 14. – 25. mája 2019. Premietne stovky filmov z celého sveta, v sekcii Cinéfondation bude súťažiť 17 študentských snímok. Víťaznú spomedzi nich vyberie päťčlenná porota, na čele s filmárkou Claire Denis.

Slovensko bude v Cannes zastupovať aj ďalší absolvent Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení. Michal Blaško, ktorý pred dvomi rokmi so študentským filmom Atlantída, 2003 rovnako súťažil v sekcii Cinéfondation, príde tentoraz v rámci vývojovej platformy L´Atelier prezentovať svoj pripravovaný celovečerný debut Obeť.

Oficiálny zoznam filmov sekcie Cinéfondation na webstránke festivalu: www.cinefondation.com/en/actualites/article/-4

Pura Vida

Trailer: vimeo.com/315683663

Réžia: Martin Gonda
Scenár: Dominika Udvorková, Martin Šuster, Martin Gonda
Kamera: Oliver Záhlava
Strih: Dominik Reisel
Zvuk: Barbara Horváthová
Mix zvuku: Natália Jancová
Hudba: Denisa Uherová
Výkonný producent: Tomáš Gič
Obsadenie: Martin Piško, Adam Voloch, Jozef Pantlikáš, Lukáš Hamarič, Tomáš Baláž, Dana Košická

© VŠMU 2018

Realizáciu filmu finančne podporil:

 

Martin Gonda

Martin Gonda je absolventom  Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave, magisterský titul získal v odbore filmovej a televíznej réžie. Niekoľko mesiacov strávil stážou v produkčnej spoločnosti Atelier de Film v kooperácii s Caragialovou akadémiou divadelných a filmových umení v Bukurešti. Pracoval ako asistent producenta rôznorodých komerčných projektov, ale aj ako vedúci programového oddelenia festivalu krátkometrážnej tvorby Arcadia Short Film Fest. V súčasnosti pracuje na televíznej dokumentárnej sérii a pripravuje svoj celovečerný debut.