Inteligentné kamery dokázali „vyplašiť“ zlodeja

Sieťové kamery s video analýza, IP reproduktory a IP radar Axis sa stali súčasťou expozície v areáli Smart City Polygon v Plzni-Bolevci, unikátneho priestoru demonštrujúceho koncept tzv. chytrého mesta. Užitočnosť inštalácie sa preukázala nečakane rýchlo, keď termálna kamera pomohla vystrašiť narušiteľa, ktorý sa pokúšal prestrihať plot.

Testovací areál Smart City Polygon je verejnosti prístupný už od roku 2017. Projekt iniciovali energetickej spoločnosti OMEXOM GA Energo a E.ON Česká republika. V súčasnosti si tu návštevníci môžu prezrieť 12 komplexných riešení pre inteligentné mesta. Technológie z niekoľkých segmentov a od rôznych výrobcov sú tu v prevádzke na jednom mieste a súčasne, aby sa s nimi a s ich funkciami mohli ľahšie návštevníci oboznámiť.

Súčasťou inštalácie sú od jesene 2018 aj sieťové zariadenia spoločnosti Axis. V systéme je inštalovaných 27 kamier, 3 sieťové reproduktory a 1 sieťový radar. Medzi inými tu nájdete aj kameru s integrovanou aplikáciou AXIS Licencia Plate Verifier, ktorá pri vjazde eviduje poznávacie značky áut, sieťové termálne kamery AXIS Q19 alebo sieťové reproduktory AXIS C3003-E, ktoré slúžia na obojsmernú zvukovú komunikáciu v stráženom priestore. Unikátnym prvkom je sieťový radarový detektor AXIS D2050, ktorý v areáli demonštruje možné stráženia vymedzených zón aj za zníženej viditeľnosti alebo pri úplnej tme. Radar je zároveň integrovaný s PTZ kamerou AXIS Q61 pre sledovanie pohybujúceho sa objektu. Kamery Axis ďalej poskytujú obraz napríklad pre umelú inteligenciu systému inteligentného parkovanie alebo detekciu správania sa davu.

Komplexný systém odradil zlodeja

Krátko po inštalácii kamier Axis došlo k nečakanému incidentu, ktorý funkciu systému dokonale preveril a jeho výhody demonštruje lepšie než všetky slová. Termálne kamera s nastavenou ochranou perimetru zachytila ​​v noci pohyb muža, ktorý si pod rúškom tmy prestrihával v plote dieru a vnikal do areálu, zrejme za účelom páchania trestnej činnosti. Systém však je pripojený k pultu centralizovanej ochrany SECURITAS, ktorý využíva obojsmernú audio komunikáciu. Bezprostredne po tom, ako operátor muža pomocou IP reproduktoru osobne oslovil a upozornil ho na príchod zásahovej jednotky, narušiteľ okamžite ušiel.

„Nečakali sme, že sa zabezpečenie areálu, vrátane kamier Axis, otestuje až takto názorným spôsobom,“ komentoval situáciu Pavel Němeček, projektový manažér Smart City Polygon zo spoločnosti OMEXOM GA Energo a dodal: „K dnešnému dňu si Smart City Polygon prišlo pozrieť celkom 184 návštevníkov z radov starostov a zástupcov municipalít, študentov, firiem i odbornej verejnosti. Záujemci o exkurziu sa môžu ľahko objednať na webových stránkach projektu http://www.smartcitypolygon.cz.“