ONLINE MAGAZIN

Umeleckohistorické múzeum – Kunsthistorisches Museum Wien

Kunsthistorisches Museum bolo postavené cisárom Františkom Jozefom pre uchovanie prekrásnych zbierok Habsburgovcov, ktoré získavali v priebehu niekoľkých storočí.

Budova múzea na viedenskej Ringstraße je výnimočným dielom architektov Gottfried Sempera a Karla Hasenauera a  je jedným z najpôsobivejších múzeí postavených v 19. storočí. Na ploche 2700 m2 tu nájdeme vyše 2 200 svetovo jedinečných umeleckých diel.

Kunstkammer Wien: Privátna Zbierka Habsburgovcov

Od svojho znovuotvorenia v marci 2013 sa stal Kunstkammer Viedeň kultúrnou pozoruhodnosťou každej návštevy Viedne.

Na prelome stredoveku a novoveku začali cisári a arcivojvodovia z rodu Habsburgovcov zbierať doklady všetkého poznania vtedajšej doby vo forme vynikajúcich umeleckých predmetov. Ako symbol svojej moci a výraz svojich osobných záľub spájali vo svojich zbierkach prírodu a umenia, poznatky techniky a vedy, a sústreďovali tieto skvosty a kuriozity vo svojich sieňach umenia, ktoré sa tak stali kolískou múzea.

Táto zberateľská vášeň Habsburgovcov trvajúca po stáročia dala vzniknúť celému vesmíru umenia a krásy, ktorý znovu povstáva v Kunstkammer Viedeň a rozpráva nespočetné príbehy svojich tvorcov, zberateľov a panovníkov minulých časov.

Svetovo jedinečné zlatnícke práce, vrcholné diela sochárstvo, majstrovské bronzové sošky, filigránske a bizarné práce zo slonoviny, dokonalé kamenné nádoby, vzácne hodiny a zložité prístroje najlepších a najznámejších umelcov svojej doby okúzľujú svojich obdivovateľov už po stáročia a privedú k úžasu aj vás.

Obrazáreň uchováva jednu z najvýznamnejších zbierok starého umenia na svete. Medzi nimi sú aj  najvzácnejšie majstrovské diela Rubensa, Rembrandta, Rafaela, Vermeera, Velázquez, Tiziana a Dürera, rovnako ako najrozsiahlejšia zbierka obrazov Petra Bruegela staršieho. Z vašej návštevy sa stane naozaj nezabudnuteľný zážitok!

Zbierka egyptského a orientálneho umenia

Veľkolepé sochy a reliéfy, sarkofágy múmií, tri obrovské stĺpy v tvare stoniek papyrusu a ďalšie umelecké objekty ponúka pohľad do fascinujúceho sveta starovekého Egypta. Väčšina z nich je vystavená v galériách vyzdobených v 19. storočí v neo-egyptskom štýle.

Zbierka gréckeho a rímskeho antického umenia

Spoznajte umelecké diela, ktoré pokrývajú tri tisícročia – od doby bronzovej do doby temna, z Cypru cez Grécko, Taliansko až do Rakúska. Zbierka obsahuje okázalé starožitné portréty, poklady z neskorej antiky a temného stredoveku, gréckej vázy a rímske artefakty.

Kabinet numizmatiky

Mince od doby ich vzniku po dnešnú dobu. Prírodné a papierové peniaze, významné medaily a vyznamenania. Táto kolekcia, ktorá patrí s viac ako 700,000 artefaktmi medzi päť najväčších na svete, pozýva vás  na fascinujúcu cestu dejinami platidiel.

Kunsthistorisches museum Wien

1010 Viedeň, Maria Theresien-Platz

Tel. +43 1 525 24 -2500

tourist@khm.at

www.tourism.khm.at

Metro: linka U2 do stanice „Museumsquartier“, Alebo U3 na „Volkstheater“

Električka: linka D, 1, 2, 71, 46, 49

Autobus: linka 48A, 57A

Otváracia doba

Denne okrem pondelka 10 – 18 hod.

Štvrtok 10-21 hod.

Jún až august otvorené denne vrátane pondelku

Vstupné

Kunsthistorisches Museum + Neue Burg

Dospelí € 14

Znížené vstupné € 11 osoba

Skupiny nad 10 osôb € 11 osoba

Deti a mládež do 19 rokov: voľný vstup do všetkých múzeí

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Novinky outdoor Tlačová správa

Do chorvátske Rijeky vyrazia vlaky zo Slovenska trikrát týždenne

Chorvátsko je dlhodobo jednou z najobľúbenejších letných destinácií, kam jazdia statisíce Slovákov a Čechov, a stále populárnejšia je cesta na dovolenku vlakom. Priame vlakové spojenie spoločnosti RegioJet bude v tomto roku premávať zo Slovenska a Českej republiky do chorvátskej Rijeky trikrát týždenne. Čedok spúšťa preto predaj vlakových zájazdov so spiatočnými lístkami, ubytovaním a transfermi, aby si turisti svoju […]

Čítať ďalej
Cestovanie Radíme Vám Tlačová správa

TUI letné cestovateľské trendy 2023

Najobľúbenejšie sú stredomorské destinácie, silný je dopyt po All Inclusive Trend skorých rezervácií je späť a mnohí Slováci a Česi si už aj vybrali, kde strávia letnú dovolenku. Napriek častým podobnostiam v nákupnom správaní oboch národov sa dovolenkové návyky Čechov a Slovákov líšia. Slováci si totiž na dovolenke doprajú o niečo viac ako naši západní […]

Čítať ďalej
Cestovanie Film Náš tip Príroda

Ohrozené ekosystémy sa nachádzajú po celom svete

Vydajte sa spolu s populárnym biológom za poznaním krehkej biodiverzity našej planéty. V štvordielnom dokumente Divočina Patricka Aryeeho sa spoločne s ďalšími odborníkmi a aktivistami vydáme na inšpiratívnu cestu do najdivokejších kútov sveta. Zistíte, ako zdanlivé drobnosti udržujú ekosystémy v rovnováhe, aká zložitá sieť interakcií spája koruny stromov s neviditeľným svetom pod našimi nohami ako aj to, ako najmenšie tvory […]

Čítať ďalej