ONLINE MAGAZIN

Letiská v Európe rástli o 5 %, bratislavské o 12,3 %

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave sa opäť aj v roku 2016 zaradilo medzi najúspešnejšie európske letiská, ktoré dokázali rásť až dvojciferným percentuálnym rastom. Vyplýva to z celoročnej štatistiky, ktorú dnes zverejnila organizácia ACI EUROPE. Zatiaľ čo letiská v Európe rástli v priemere o 5,1 % a letiská v Európskej únii v priemere o 6,7 %, bratislavské letisko dosiahlo až dvojciferný percentuálny nárast o 12,3 %, keď vybavilo 1 756 808 pasažierov – najviac za posledných 8 rokov.

Podľa Medzinárodného združenia európskych letísk ACI EUROPE (Airports Council International Europe) vybavili európske letiská v roku 2016 rekordný počet pasažierov – viac ako 2 miliardy. Organizácia zbiera štatistiky z viac ako 500 letísk v 45 krajinách Európy.

Podľa celoročnej štatistiky ACI EUROPE sa Letisko M. R. Štefánika zaradilo medzi tie letiská, ktoré dosiahli dvojciferný percentuálny nárast – 12,3 %. Rovnaký úspech zaznamenalo letisko aj v roku 2015, keď rast pasažierov dosiahol rovnako dvojciferné číslo – nárast o 15,4 %, zatiaľ čo v roku 2015 rástli európske letiská v priemere o 5,2 %.

„Bratislavské letisko dosiahlo dva roky po sebe dvojciferný percentuálny nárast, pričom číslo mohlo byť ešte významne vyššie, pokiaľ by geopolitickú situáciu neskomplikovala všadeprítomná hrozba teroristického útoku, ktorá odradila značný počet ľudí od ciest za dovolenkou do tradičných destinácií. To bolo príčinou poklesu v dovolenkovej charterovej preprave. Teší ma však, že najväčší nárast cestujúcich na letisku BTS zaznamenala pravidelná letecká doprava (plus 24 % oproti roku 2015),“ zhodnotil generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Letiska M. R. Štefánika Ivan Trhlík.

Letisko v Bratislave si pritom dobre viedlo aj v ďalších prevádzkových ukazovateľoch. Zatiaľ čo preprava leteckého nákladu rástla v priemere na letiskách v Európe o 4,1 %, bratislavské vybavilo 22 895 ton nákladu, čo predstavuje nárast o 9 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Pohyby lietadiel (odlety a prílety) v priemere rástli v roku 2016 podľa ACI o 3,2 %, na letisku v Bratislave dosiahli nárast o 4 % na celkových 24 622 vybavených letov.

„Európske letiská prelomili minulý rok 2-miliardovú hranicu, čo je absolútny rekord. Zatiaľ čo geopolitická situácia a terorizmus značne ovplyvnili niektoré letiská, ďalším sa darí rásť. Výsledkom je už tretí rok po sebe nárast pasažierov na európskych letiskách o 5 %,“ zhrnul riaditeľ ACI EUROPE Olivier Jankovec.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Film Náš tip outdoor Príroda Radíme Vám

Za divočinou nemusíte cestovať ďaleko

Aj keď to nemusí byť na prvý pohľad do oči bijúce, Európa je domovom úchvatných živočíchov. Tí musia v posledných desaťročiach čeliť výzvam dynamicky sa meniaceho sveta, ako aj klímy. V unikátnej šesťdielnej dokumentárnej sérii, ktorú predstaví Viasat Nature, sa zoznámime s najväčšími, najrýchlejšími a najvzácnejšími zvieratami žijúcimi na starom kontinente. Stretneme sa s najväčším európskym dravcom, ktorým je orlosup […]

Čítať ďalej
Cestovanie Náš tip Novinky Radíme Vám

Čedok je späť na Slovensku

Čedok je späť na Slovensku, záujem o odlety z Bratislavy je obrovský Novým country manažérom Čedoku pre Slovensko bude Juraj Sliacky Odkedy cestovná kancelária Čedok oznámila svoj návrat na slovenský trh, tisíce Slovákov si zakúpilo svoju dovolenku pri mori s odletom z Bratislavy. Počas týchto dvoch mesiacov dominovali najmä pobytové zájazdy do Turecka, Albánska, Bulharska a na grécke ostrovy […]

Čítať ďalej
Architektúra Cestovanie outdoor Radíme Vám

Škótsko a jeho mnoho tvárí

Medzi stereotypné predstavy o Škótsku patria ryšavé vlasy, muži v sukniach, gajdy, whisky, dážď, zadumaná krajina jazier a hôr, hrady, spletitá história, sloboda, ovce a patriotizmus. To všetko tu návštevník spoľahlivo nájde, ale aj oveľa viac. Stačí len prísť a nechať sa uniesť krásou a kultúrou tejto malej veľkej krajiny. A samozrejme treba zabudnú na […]

Čítať ďalej