ONLINE MAGAZIN

Väčšina Slovákov si vyberá dovolenku na internete. Zavážia aj recenzie

Dovolenkové katalógy sú na ústupe. Až 83 percent Slovákov označilo za hlavný zdroj informácií pri výbere dovolenky na Slovensku internet. Nasledujú odporúčania známych a recenzie (41%), televízia (14%), katalógy cestovných kancelárií (13%) a tlač (10%). Vyplýva to z prieskumu dovolenkového správania Slovákov, ktorý na vzorke 2 426 respondentov realizovala SACR.

V porovnaní s obdobím spred piatich rokov, vzrástol podiel on-line médií pri vyhľadávaní informácií o štyri percentá. Zaujímavé je, že aj v kategórii nad 46 rokov dominuje internet, pričom táto skupina vo väčšej miere využíva aj klasické katalógy cestovných kancelárií.

Obľúbené regióny

Podľa prieskumu Slováci najradšej dovolenkujú vo Vysokých Tatrách (54 %), na Liptove (40 %) a Orave (28 %). U mladých ľudí do 25 rokov nadpriemerne dominuje Spiš a Bratislava. Väčšina Slovákov dovolenkuje počas letnej sezóny (75 %). V mimosezónnom období (jar, jeseň) cestujú po Slovensku najmä starší ľudia, v zime najčastejšie mladí a ľudia v produktívnom veku a v lete mladí a rodiny s deťmi.

Ako najradšej dovolenkujeme?

Viac ako polovica Slovákov trávi dovolenku turistikou na horách, nasleduje poznávanie pamiatok a zábava pri vode (zhodne 29%), wellness pobyty (28%) a zimná dovolenka na horách (26%). Pobyt na horách víťazí u všetkých vekových kategórií. Kým mladí ľudia preferujú aj zábavu pri vode alebo v mestách, starší dávajú prednosť pobytom v kúpeľoch, poznávaniu pamiatok a návšteve folklórnych festivalov.

Dĺžka pobytu

Podobne ako vo svete, aj na Slovensku sú trendom kratšie, ale zato častejšie dovolenkové pobyty. Takmer 70% opýtaných trávi dovolenku na Slovensku viac ako raz ročne. Častejšie pobyty preferujú najmä ľudia do 35 rokov. Polovica Slovákov strávi na dovolenke štyri až sedem dní, 35% jeden až tri dni a 12% osem až štrnásť dní. Platí, že dlhšie pobyty si vyberajú ľudia nad 36 rokov.

Kvalita vs. cena

Na otázku, čo najviac ovplyvňuje vaše rozhodnutie stráviť dovolenku na Slovensku, 41% respondentov označilo kvalitu, nasledovala cena (40%), dopravná dostupnosť (34%) a zvýhodnené balíčky služieb (18%). V porovnaní s obdobím spred piatich rokov kladú návštevníci väčší dôraz na kvalitu, bezpečnosť a zvýhodnené balíky služieb.

Letný prieskumu dovolenkového správania rezidentov Slovenska realizovala SACR počas júla až októbra 2016 v regiónoch Slovenska. Štruktúrovaný dotazník vypĺňali ľudia na 32 rôznych kultúrnych, spoločenských a športových podujatiach, ktoré SACR podporila svojou účasťou.

 

Zdroj: SACR

Mohlo by vás zaujímať:

Architektúra Cestovanie Náš tip Radíme Vám

Brno – v tomto meste žiadna nuda neexistuje

Nuda v Brne – názov českého filmu, ktorý sa vžiadnom pripade nedá spájať s týmto mestom. Práve naopak. Je zábavne, kultúrne, moderné a je vždy pripravené ponúknuť svojim návštevníkom niečo zaujímavé a nevšedné. Aj preto sme pripravení vám sprostredkovať informácie a ponuky, ktoré toto mesto svojím návštevníkom ponúka. Počas troch dní sme návštivili s redakciou […]

Čítať ďalej
Cestovanie Tlačová správa

Na World Travel Market 2022 nechýbala Česká republika. Ocenenie Traverse creator awards získala agentúra CzechTourism.

5 000 svetových destinácií a značiek, 100 odborných prezentácií vrátane Českej národnej expozície či workshopu zameraného na MICE sektor. Tak vyzeral tohtoročný World Travel Market (WTM), ktorý sa uskutočnil v Londýne. Trojdňová akcia patrí medzi najväčšie na poli európskych B2B stretnutí týkajúcich sa turizmu. Česká republika sa jej tento rok prvýkrát zúčastnila s ocenením Traverse […]

Čítať ďalej
Architektúra Cestovanie Radíme Vám

Eiffelova veža: milovaná aj zatracovaná

Paríž sa môže pýšiť množstvom zaujímavých miest, ale iba jednou dominantou. Ťažko povedať, či mal v roku 1886 Gustav Eiffel tušenie, že návrh jeho kovovej veže sa stane jednou z najdôležitejších stavieb novodobej histórie. Za jej vznikom však najprv stálo sté výročie Veľkej francúzskej revolúcie a tiež Svetová výstava, ktorá sa pri tejto príležitosti konala […]

Čítať ďalej