ONLINE MAGAZIN

Väčšina Slovákov si vyberá dovolenku na internete. Zavážia aj recenzie

Dovolenkové katalógy sú na ústupe. Až 83 percent Slovákov označilo za hlavný zdroj informácií pri výbere dovolenky na Slovensku internet. Nasledujú odporúčania známych a recenzie (41%), televízia (14%), katalógy cestovných kancelárií (13%) a tlač (10%). Vyplýva to z prieskumu dovolenkového správania Slovákov, ktorý na vzorke 2 426 respondentov realizovala SACR.

V porovnaní s obdobím spred piatich rokov, vzrástol podiel on-line médií pri vyhľadávaní informácií o štyri percentá. Zaujímavé je, že aj v kategórii nad 46 rokov dominuje internet, pričom táto skupina vo väčšej miere využíva aj klasické katalógy cestovných kancelárií.

Obľúbené regióny

Podľa prieskumu Slováci najradšej dovolenkujú vo Vysokých Tatrách (54 %), na Liptove (40 %) a Orave (28 %). U mladých ľudí do 25 rokov nadpriemerne dominuje Spiš a Bratislava. Väčšina Slovákov dovolenkuje počas letnej sezóny (75 %). V mimosezónnom období (jar, jeseň) cestujú po Slovensku najmä starší ľudia, v zime najčastejšie mladí a ľudia v produktívnom veku a v lete mladí a rodiny s deťmi.

Ako najradšej dovolenkujeme?

Viac ako polovica Slovákov trávi dovolenku turistikou na horách, nasleduje poznávanie pamiatok a zábava pri vode (zhodne 29%), wellness pobyty (28%) a zimná dovolenka na horách (26%). Pobyt na horách víťazí u všetkých vekových kategórií. Kým mladí ľudia preferujú aj zábavu pri vode alebo v mestách, starší dávajú prednosť pobytom v kúpeľoch, poznávaniu pamiatok a návšteve folklórnych festivalov.

Dĺžka pobytu

Podobne ako vo svete, aj na Slovensku sú trendom kratšie, ale zato častejšie dovolenkové pobyty. Takmer 70% opýtaných trávi dovolenku na Slovensku viac ako raz ročne. Častejšie pobyty preferujú najmä ľudia do 35 rokov. Polovica Slovákov strávi na dovolenke štyri až sedem dní, 35% jeden až tri dni a 12% osem až štrnásť dní. Platí, že dlhšie pobyty si vyberajú ľudia nad 36 rokov.

Kvalita vs. cena

Na otázku, čo najviac ovplyvňuje vaše rozhodnutie stráviť dovolenku na Slovensku, 41% respondentov označilo kvalitu, nasledovala cena (40%), dopravná dostupnosť (34%) a zvýhodnené balíčky služieb (18%). V porovnaní s obdobím spred piatich rokov kladú návštevníci väčší dôraz na kvalitu, bezpečnosť a zvýhodnené balíky služieb.

Letný prieskumu dovolenkového správania rezidentov Slovenska realizovala SACR počas júla až októbra 2016 v regiónoch Slovenska. Štruktúrovaný dotazník vypĺňali ľudia na 32 rôznych kultúrnych, spoločenských a športových podujatiach, ktoré SACR podporila svojou účasťou.

 

Zdroj: SACR

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Náš tip Novinky Osobnosti Lines outdoor Príroda Šport

Majstrovstvá sveta v skialpinizme veteránov

Výzva, na akú Slovensko čakalo dlhých 18 rokov. Po Majstrovstvách Európy a Svetovom pohári, ktoré naša krajina hostila v rokoch 2003 a 2005, sa už tento víkend stanú južné svahy Chopka dejiskom svetového šampionátu v skialpinizme. Zmerať sily s aktuálnou majsterkou sveta, Horehronkou Mariannou Jagerčíkovou, si môže aj široká verejnosť. 160 pretekárov zo 17 krajín sveta Na prelome marca […]

Čítať ďalej
Cestovanie Novinky outdoor Tlačová správa

Do chorvátske Rijeky vyrazia vlaky zo Slovenska trikrát týždenne

Chorvátsko je dlhodobo jednou z najobľúbenejších letných destinácií, kam jazdia statisíce Slovákov a Čechov, a stále populárnejšia je cesta na dovolenku vlakom. Priame vlakové spojenie spoločnosti RegioJet bude v tomto roku premávať zo Slovenska a Českej republiky do chorvátskej Rijeky trikrát týždenne. Čedok spúšťa preto predaj vlakových zájazdov so spiatočnými lístkami, ubytovaním a transfermi, aby si turisti svoju […]

Čítať ďalej
Cestovanie Radíme Vám Tlačová správa

TUI letné cestovateľské trendy 2023

Najobľúbenejšie sú stredomorské destinácie, silný je dopyt po All Inclusive Trend skorých rezervácií je späť a mnohí Slováci a Česi si už aj vybrali, kde strávia letnú dovolenku. Napriek častým podobnostiam v nákupnom správaní oboch národov sa dovolenkové návyky Čechov a Slovákov líšia. Slováci si totiž na dovolenke doprajú o niečo viac ako naši západní […]

Čítať ďalej