HALLSTATT & ČESKÝ KRUMLOV
Pri pohľade na zostatok dovolenky máte pocit, že tento rok už asi nikam nevycestujete? Máme pre vás dva nápady na krásne (nielen zimné), časovo a finančne nenáročné víkendové výlety do okolitých krajín, ktoré aspoň na chvíľu zabavia vaše túlavé topánky. Zvládnete ich aj bez toho, aby ste si museli čerpať akýkoľvek voľný deň v práci a zároveň neprevetrajú zbytočne vaše peňaženky. Hallstatt a Český Krumlov.
Dve krásne miesta, kam sa dostanete v priebehu pár hodín jazdy autom z Bratislavy (čiže v pokoji stačí vyraziť piatok po práci alebo sobotu skorej ráno). Dve miesta, pri ktorých sa budete sami seba pýtať, prečo ste tu doteraz ešte neboli. Dve miesta, ktoré vás dokonale navnadia na pocit poznávacieho výletu.
Počas minuloročného vianočného obdobia nás s Jožkom zase raz pochytila túžba niekam vyraziť, tak sme sa vybrali na výlet do Hallstattu a Českého Krumlova. Obe miesta sú geograficky asi 4 hodiny autom z nášho hlavného mesta. Teda každé jedno môžete, či už na jednu alebo dve noci pohodlne navštíviť počas víkendu. My sme Hallstatt a Český Krumlov navštívili na jeden „šup“, keď sme miernou obchádzkou smerovali osláviť nový rok do Prahy. Hallstatt aj Český Krumlov sú na viacerých cestovateľských portáloch označené za TOP destinácie na zimný výlet. A môžeme to len potvrdiť. Je pochopiteľné, že komfort prechádzok a spoznávania okolia sa počas zimy znižuje. Avšak keď sa zababušíte do teplej bundy, obmotáte sa šálom a nahodíte rukavičky, prípadne pridáte ešte nejaký „tekutý sveter“, nevidím dôvod prečo si niekam nevyraziť. Itinerár bol jednoduchý, cca deň sme strávili v Hallstatte a ďalší deň sme vymrzli v Českom Krumlove. Doslova vymrzli.
Hallstatt
Mestečko nachádzajúce sa približne v strede Rakúskej republiky, 365 km resp. cca 4 hodiny cesty od Bratislavy aj s vynechaním diaľnice. Samotný Hallstatt nie je veľký, skôr naopak, je maličký. Dedinka s približne 800 obyvateľmi, avšak mnohonásobne viac turistami leží na brehu jazera kúsok pod Dachsteinom. Napriek veľkosti tejto dedinky je z množstva ázijských turistov zrejmé, že chýry o tejto pokojnej dedinke na halstattskom jazere sa už rozšírili so sveta.
Hallstatt sa dá „z rýchlika“ pozrieť aj počas pár hodinovej prechádzky, avšak samotný Hallstatt a jeho okolie skrýva a ponúka oveľa viac. Plavba na jazere, výdatná prechádzka po okolitých horách a okolí jazera, prehliadka najstaršej soľnej bane na svete, najdlhšia drevená kĺzačka v Európe. Vyhliadka z Dachsteinu na krajinu, kde sa okrem typického „Guten Tag“ zdravia najme „Grüß Gott”, unikátna „skywalk“ priamo nad jazerom – toto všetko okorenené dedičstvom UNESCO je pastvou pre oči.
Nakoľko nájsť cenovo výhodné ubytovanie priamo v Hallstatte bolo počas zimnej sezóny celkom výzva, a v tomto prípade ani booking.com nepomáhal, tak sme brázdili internetom. Odporúčame vcelku príjemnéubytovanie orientované na cenu. My sme sa ubytovali v tomto „internáte/hosteli“, čomu zodpovedal aj štýl izieb – v priemere pre šiestich ľudí, ale veľmi čisté a príjemné. Keďže v našom prípade sme v izbe pre šiestich bývali, dvaja boli sme veľmi spokojní. Samozrejme pre väčšiu mieru komfortu a krajšie ubytovanie niekde pri jazere si už človek priplatí, ale na zopár dní môže postačiť aj takýto „hostelík“.
Po ceste do Českého Krumlova je možné do výletu zakomponovať ďalšiu zastávku. Hlavné mesto spolkového štátu Horné Rakúsko, mesto Linz. My sme Linz počas nášho medzisviatkového výletu nenavštívili, ale myslím, že to bude jedna z ďalších inšpirácii na víkendový výlet. Ak máte počas vianočného obdobia chuť na pravé linecké koláčiky, je práve Linz mesto, kde by ste sa mali zastaviť. Z Hallstattu máte Linz po ceste. Teda po ceste do Českého Krumlova. Ak by ste šli z Bratislavy, je Linz necelé tri hodinky jazdy (270 km). O Linzi zatiaľ len v stručnosti: je to tretie najväčšie rakúske mesto, bohaté na históriu, ktorá sa do veľkej časti spája aj s temnou skutočnosťou, že Linz bol domovom Adolfa Hitlera. Mesto je plné kultúry, múzeí, galérií, koncertných udalostí a klasických usporiadaných rakúskych uličiek. Ale späť k našej ceste, smerovali sme do Českého Krumlova, cca 200 km z Hallstattu.
Český Krumlov
Mám taký pocit, že toto mestečko na Vltave mnohí registrujú, ale nemajú úplnú predstavu, akú krásnu perlu stredoveku skrývajú naši českí bratia. Český Krumlov je rozprávkový. Či sa tam vyberiete v zime a pri teplote -8°C popíjate typickú českú becherovku počas Free Walking Tour, alebo sa plavíte na vodách priamo cez Krumlov v kanoe v lete a popíjate pritom vychladené pivko či obdivujete mestské hradby, vežičky a domčeky z rieky, som si istá, že sa vám bude toto mestečko pozdávať. Ako teasing odporúčam pozrieť si niekoľko obrázkov na Google Earth či Google Imagesa hneď dostanete chuť vyraziť do mesta vyhláseného za svetové dedičstvo UNESCO.
My sme si na Český Krumlov vyhradili jeden deň, aj keď si myslím, že počas leta môžete v meste a v jeho vinárskom okolí stráviť pohodovo aj viacej času. Našim plánom bolo si v ležérnom tempe obzrieť mestečko, vychutnať si jeho zimnú atmosféru a dať si „knedlo-vepřo-zelo“. Niekedy máme úplne jednoduché výletnícke ambície.
Ubytovanie sme našli rýchlo cez booking.com a ako obyčajne sme hľadali niečo cenovo dostupné, dobre situované a rozumne ohodnotené cestovateľmi, čo sa aj podarilo. Ubytovania v Českom Krumlove je naozaj „na mraky“: od ubytovania na privátoch u domácich, ktorí vášmu výletu často dodajú šmrnc, cez hostely a štýlové B&B až po luxusnejšie hotely.
Náš plán bol jednoduchý – Free Walking Tour a vypočuť si od domácich niečo o meste, jeho zákutiach a tajomstvách, čo je samotným cieľom týchto bezplatných tour. Pre tých, ktorý takúto prehliadku ešte neabsolvovali, v skratke vysvetlím: v preklade niečo ako pešia prehliadka mesta zadarmo je koncept, ktorý sa už rozšíril takmer do všetkých veľkých, ale a aj menších turisticky zaujímavých destinácií. Pri prehliadke mesta vás sprevádza spravidla rodený domáci obyvateľ mesta, prehliadka je po anglicky (alebo v inom medzinárodnom jazyku) a je vedená veľmi priateľským a divácky ľúbivým spôsobom. Ale keďže nič na tomto svete nie je zadarmo, tak odmena pre sprievodcu je vo forme dobrovoľného príspevku, podľa vášho rozpočtu a zhodnotenia jeho výkonu (zväčša sa platí 5 ÷ 10 Eur na osobu). Nám sa takéto pešie prehliadky mesta zatiaľ veľmi osvedčili, keďže už len týmto jednoduchým systémom odmeňovania sú sprievodcovia nútení vám poskytnúť unikátny zážitok v ich domáckom meste. Preto, ak máte radi kopec suchých faktov o slohoch, barokoch, rokokoch, dátumoch a grófoch, táto tour môže byť sklamaním. Ak vás však bavia historky o duchoch, bosorkách, kliatbach či príbehy, ktoré vám utkvejú v pamäti, prídete si pri týchto Free Walking Tours na svoje.
My sme na takúto prehliadku mesta narazili a neodradila nás ani treskúca zima. Veď keď to zvládli japonskí a austrálski dôchodcovia, museli sme aj my. Sprevádzal nás rodený Česko-Krumlovčan a už len skutočnosť, že sme sa ako skupinka prechádzali v teplote -8°C, vytvorilo svoje čaro. Okrem odmrznutých končatín jedinou nevýhodnou zimnej tour je, že v zimnom období je zavretý hlavný mestský monument – hrad. Ak sa však zaobídete aj bez hradných expozícií, myslím, že prechádzka po Krumlove a vianočné trhy sú na jeho plnohodnotné objavenie úplne postačujúce.
Ďalší krásny spôsob, ako spoznať Český Krumlov ešte zážitkovejšie je vybrať sa na niekoľkodňový splav rieky Vltava. Rodičia túto aktivitu absolvovali s partiou kamarátov a hádali sme sa, či je Český Krumlov krajší v lete alebo zasnežený v zime. Neviem veru, asi budeme musieť ísť eštesplavovať, aby sme mohli tento „problém“ vyriešiť. Prípadne choďte vy a dajte nám vedieť!
TEXT a FOTO : Hanka
#cestujemespolu
AKO VZNIKLA TÁTO MYŠLIENKA?
Úplne jednoducho. Sme dvaja úplne bežní a obyčajní ľudia (Jožo a Hanka). Bola to bežná jar v roku 2015 a my sme pri sledovaní najrôznejších cestovateľských predstavení a počúvaní o najrôznejších zážitkoch dostali chuť cestovať. Spoznávať nové krajiny, nové kultúry, nové miesta. Keďže sme ako mnohí iní bežne zamestnaní, priestoru a hlavne finančných možností nie je priveľa. Napriek tomu by sme sa chceli vyhnúť štýlu klasických dovoleniek či all-inclusive systémov a ísť ak trocha netradične a najmä low-budgetovo. Povedali sme si, že to najskôr poctivo naplánujeme a keď to výjde, tak vyrazíme v marci 2016. Tak držte palce