ONLINE MAGAZIN

Navštívilo nás najviac turistov v histórii

Záujem o dovolenku a oddych na Slovensku stále narastá a pre turistov sme atraktívna krajina. Dokazujú to aj čísla za prvé tri štvrťroky tohto roka. Najlepšie výsledky sme dosiahli v počte návštevníkov, ale aj vo výške príjmov. Počas prvých 9 mesiacov v tomto roku u nás dovolenkovalo vyše 3,28 milióna domácich aj zahraničných turistov. Rekordný rok 2008 bol prekročený o 1,1 percento.

 „Teším sa, že najlepšie výsledky za prvé tri štvrťroky sme dosiahli v počte návštevníkov, ale aj vo výške príjmov. Podľa predbežných údajov Národnej banky Slovenska príjmy Slovenskej republiky z aktívneho zahraničného cestovného ruchu za  prvých deväť mesiacov dosiahli výšku 1,5 miliardy eur,“ povedal štátny tajomník ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja František Palko. Je to najvyššia hodnota príjmov z aktívneho zahraničného cestovného ruchu, ktorú Slovensko doteraz dosiahlo za prvých deväť mesiacov v roku.

Úspechy cestovného ruchu vysvetlil štátny tajomník Palko viacerými dôvodmi. „K dobrým výsledkom pomohli okrem priaznivého počasia, prírody, kultúrnych a historických zaujímavostí aj marketingové aktivity, kam patrí aj účasť na veľtrhoch, prezentácia v zahraničných médiách a on-line kampane,“ povedal Palko. Za nemenej dôležité považuje aj zvýšené tohtoročné dotácie organizáciám cestovného ruchu až na úroveň 4,5 milióna eur.

„Som rád, že obyvatelia Slovenska oddychujú doma. Domáci turisti totiž tvorili 60 percent návštevníkov. Na Slovensku dovolenkovalo počas 9 mesiacov vyše 1,9 milióna Slovákov, čo predstavuje takmer 13-percentný nárast oproti vlaňajšku,“ povedal Palko. Domáci návštevníci mali vyše šesť miliónov prenocovaní. Priemerný počet prenocovaní bol 3,1 noci. Počas prvých troch štvrťrokov Slovensko navštívilo vyše 1,3 milióna návštevníkov zo zahraničia. V porovnaní s minulým rokom je to nárast o 15 percent. Zahraniční turisti u nás realizovali vyše 3,5 milióna prenocovaní. V priemere tak u nás strávili 2,6 noci.

Najviac návštevníkov k nám už tradične prišlo zo susednej Českej republiky (takmer 397-tisíc), z Poľska (vyše 139-tisíc) a Nemecka (takmer 123-tisíc). Štátny tajomník F. Palko považuje za dôležité, že rástli počty návštevníkov z našich významných zdrojových trhov. Najvýraznejší nárast zaznamenali počas prvých troch štvrťrokov návštevníci zo Spojeného kráľovstva (vyše 40 percent), Rakúska (vyše 20 percent) a Maďarska (takmer 18 percent).

 

Martin Kóňa

hovorca Ministerstva dopravy,

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie

Ako môže vyzerať peklo v lietadle? Stačí na to jedno malé dieťa

Cestujúci letu spoločnosti Lufthansa z Nemecka do New Jersey na svoj let asi len tak nezabudnú. Nepríjemne im ho spestril malý chlapec, ktorý niekoľko hodín v kuse kričal, preliezal sedadlá a prechádzal sa uličkami lietadla. Jeho správanie natočil Shane Townley a zverejnil na internete. Niektorí diváci sympatizujú s dieťaťom a jeho matkou, iní kritizujú. Do […]

Čítať ďalej
Cestovanie Technika

V Trnave postavia osemmetrovú repliku stredovekého katapultu  

Novú mestskú atrakciu, ktorou bude replika obliehacieho zariadenia v životnej veľkosti, začnú stavať už začiatkom septembra v blízkosti trnavských hradieb. Jej slávnostné odhalenie bude počas jarmočného víkendu.   Projekt historickej rekonštrukcie obliehacieho zariadenia má za cieľ popularizovať a zatraktívniť turistom a obyvateľom Trnavy mestské opevnenie, ktoré patrí medzi najzachovalejšie v strednej Európe. „Týmto projektom by sme chceli […]

Čítať ďalej
Cestovanie Radíme Vám

Dovolenka so psom pri mori – na čo dať pozor?

Chcete na letnú dovolenku k moru vziať aj vášho psieho parťáka, ale bojíte sa, či slanú vodu a vysoké teploty zvládne? Prinášame niekoľko tipov na čo nezabudnúť počas dovolenky pri mori, aby sa spoločne strávené chvíle so psíkom obišli bez komplikácií a obe strany si čas pri mori užili. Cestovať so psom k moru je […]

Čítať ďalej