ONLINE MAGAZIN

Navštívilo nás najviac turistov v histórii

Záujem o dovolenku a oddych na Slovensku stále narastá a pre turistov sme atraktívna krajina. Dokazujú to aj čísla za prvé tri štvrťroky tohto roka. Najlepšie výsledky sme dosiahli v počte návštevníkov, ale aj vo výške príjmov. Počas prvých 9 mesiacov v tomto roku u nás dovolenkovalo vyše 3,28 milióna domácich aj zahraničných turistov. Rekordný rok 2008 bol prekročený o 1,1 percento.

 „Teším sa, že najlepšie výsledky za prvé tri štvrťroky sme dosiahli v počte návštevníkov, ale aj vo výške príjmov. Podľa predbežných údajov Národnej banky Slovenska príjmy Slovenskej republiky z aktívneho zahraničného cestovného ruchu za  prvých deväť mesiacov dosiahli výšku 1,5 miliardy eur,“ povedal štátny tajomník ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja František Palko. Je to najvyššia hodnota príjmov z aktívneho zahraničného cestovného ruchu, ktorú Slovensko doteraz dosiahlo za prvých deväť mesiacov v roku.

Úspechy cestovného ruchu vysvetlil štátny tajomník Palko viacerými dôvodmi. „K dobrým výsledkom pomohli okrem priaznivého počasia, prírody, kultúrnych a historických zaujímavostí aj marketingové aktivity, kam patrí aj účasť na veľtrhoch, prezentácia v zahraničných médiách a on-line kampane,“ povedal Palko. Za nemenej dôležité považuje aj zvýšené tohtoročné dotácie organizáciám cestovného ruchu až na úroveň 4,5 milióna eur.

„Som rád, že obyvatelia Slovenska oddychujú doma. Domáci turisti totiž tvorili 60 percent návštevníkov. Na Slovensku dovolenkovalo počas 9 mesiacov vyše 1,9 milióna Slovákov, čo predstavuje takmer 13-percentný nárast oproti vlaňajšku,“ povedal Palko. Domáci návštevníci mali vyše šesť miliónov prenocovaní. Priemerný počet prenocovaní bol 3,1 noci. Počas prvých troch štvrťrokov Slovensko navštívilo vyše 1,3 milióna návštevníkov zo zahraničia. V porovnaní s minulým rokom je to nárast o 15 percent. Zahraniční turisti u nás realizovali vyše 3,5 milióna prenocovaní. V priemere tak u nás strávili 2,6 noci.

Najviac návštevníkov k nám už tradične prišlo zo susednej Českej republiky (takmer 397-tisíc), z Poľska (vyše 139-tisíc) a Nemecka (takmer 123-tisíc). Štátny tajomník F. Palko považuje za dôležité, že rástli počty návštevníkov z našich významných zdrojových trhov. Najvýraznejší nárast zaznamenali počas prvých troch štvrťrokov návštevníci zo Spojeného kráľovstva (vyše 40 percent), Rakúska (vyše 20 percent) a Maďarska (takmer 18 percent).

 

Martin Kóňa

hovorca Ministerstva dopravy,

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie outdoor Príroda Radíme Vám

6 romantických botanických záhrad v Maďarsku, ktoré vás túto jar opantajú

V čase, keď sa jar v Maďarsku neodvratne blíži, 35 botanických záhrad v krajine ožíva kaleidoskopom farieb a vôní. Záhrady sa prebúdzajú a stávajú útočiskom, v ktorom kvety kvitnú s bezkonkurenčnou eleganciou a vytvárajú obraz zasnenej romantiky. Pre návštevníkov zo Slovenska môžu byť tieto arboréta, ktoré nájdete v blízkosti vášho bydliska, príjemným prekvapením, a sú […]

Čítať ďalej
Cestovanie Náš tip Radíme Vám Tlačová správa

Cestovný ruch v Česku naberá na sile, počet turistov sa vlani dostal na predcovidové čísla.

V Česku sa v minulom roku ubytovalo v hromadných ubytovacích zariadeniach takmer 10 miliónov zahraničných turistov (43,3 % z celkového počtu). Ďalších takmer 12,5 milióna hostí tvorili samotní Česi (56,7 %), ktorí sa rozhodli stráviť dovolenku v domácich ubytovacích zariadeniach. Celkovo tak vlani počet turistov, ktorí do Česka zamierili, presiahol 22 miliónov a narástol medziročne […]

Čítať ďalej
Architektúra Cestovanie Osobnosti Lines outdoor

Mestá, ktoré stoja za to spoznať – Pardubice

So vznikom Československa bol spätý veľký kultúrny rozvoj Pardubíc, ktorý investorov a architektov motivoval k opusteniu historizujúcich slohov a otvoril cestičky a smer  medzivojnovej avantgarde. Aj značný rozvoj neďalekého Hradca Králové inšpiroval pardubických  politikov a podnikateľov k veľkým urbanistickým zmenám. Hodnotný urbanistický návrh získali Pardubice predovšetkým v pásme okolo námestia Republiky a Jahnovy třídy. Architektonické zaujímavosti 20. století […]

Čítať ďalej