ONLINE MAGAZIN

Radi sa bojíte? Vydajte sa na cesty do Českej republiky

Pochmúrne  počasie priam vyzýva milovníkov záhad a strašidelných historiek na výlety na záhadné miesta. Za desivými príbehmi o upíroch i čarodejniciach sa môžete vydať na cesty do Českej republiky.


Jeseníky, foto: Ladislav Renner, CzechTourism

Cintorín v Žďári nad Sázavou

Dolný cintorín v Žďári nad Sázavou by ste mali navštíviť, ak sa zaujímate o upírske legendy. Na konci 19. storočia sa tu uskutočnil rituál likvidácie upíra, ktorým bol údajne správca žďárskeho veľkostatku Alois Ulrich. Ten bol voči svojim poddaným veľmi krutý za života i po smrti. Miestni obyvatelia preto povolali jihlavského kata, ktorý nariadil hrob otvoriť. K úžasu všetkých v ňom našiel telo, ktoré nenieslo známky rozkladu. Kat oslovil Ulricha menom, ten otvoril oči a posadil sa. Zariekavaniu kňaza sa „nemŕtvy“ vysmial, a tak mu kat zoťal hlavu a telo nechal zasypať vápnom. Niektorí záhadológovia Ulrichovo posmrtné vyvádzanie prisudzujú architektonickej koncepcii cintorína. Stavba je založená na pôdoryse trojuholníka – symbolu najsvätejšej Trojice. Pôdorys kostola by mal predstavovať ľudskú lebku. Celkovo ide o kabalistický symbol úplnosti a víťazstva života nad smrťou.

Hrad Houska

Temné tajomstvá skrýva hrad Houska v severných Čechách. Pravdepodobne patrí k najstarším hradom na českom území. Nevie sa však presne, kedy bol postavený, kým a s akým zámerom. Stavba totiž stojí na nestrategickom mieste – v okolí neprechádzala zemská hranica ani obchodná cesta, hrad nemal priamy prístup k vode. Čo teda chránil? Podľa niektorých povestí nebol hrad Houska postavený na ochranu okolia, ale naopak, aby okolitý svet chránil pred niečím zvnútra. Pod hradom sa totiž údajne skrýva pekelná brána! Hoci sa nevie, kde presne má peklo ústiť, v hradných priestoroch si môžete prezrieť aspoň z dreva vyrezanú čertovskú expozíciu, ktorú si užijú predovšetkým deti.

Jaskyňa Býčí skála

Juhomoravská jaskyňa Býčí skála bola v dobe bronzovej a možno ešte skôr využívaná ako obetné miesto. V 19. storočí tam bol objavený takzvaný Halštatský pohreb z 5. storočia pr. n. l. – hrob veľmoža, ktorého do podsvetia nasledovalo 40 dievčat, sluhovia i kone. Zatiaľ čo zosnulý bol upálený na hranici, ženy boli kruto umučené a kone rozsekané na kusy. K Býčej skale sa, snáď ako spomienka na desivý rituál, viažu povesti o tajomnom speve a výkrikoch, ktoré sa nesú jaskyňou. Hovorí sa, že za tmavých nocí z jaskyne vychádza temný sprievod duší, ktoré sa zas za svitania vracajú na miesto svojho posledného odpočinku. Jaskyňa je verejnosti prístupná len počas oficiálnych dní otvorených dverí, jej okolie vrátane vysokej skaly, z ktorej údajne prúdi negatívna energia, si však môžete prezrieť kedykoľvek.

Petrove kamene

Pokiaľ ste milovníkmi historiek o nadprirodzene a zároveň si radi zalyžujete, vydajte sa do Hrubého Jeseníka, ktorý sa nachádza na východe Českej republiky. Nad obľúbenými zjazdovkami sa týči skalný útvar Petrove kamene, ktorý môžete zhliadnuť nielen pri jazde na lyžiach, ale aj pri ceste po okolitej hrebeňovej trase. V 17. storočí, v dobe čarodejníckych procesov, sa tradovalo, že práve na Petrových kameňoch sa čarodejnice schádzali pri sabate, vyvolávali diabla a uskutočňovali tu svoju temnú mágiu. Skala je však v súčasnosti predovšetkým domovom mnohých vzácnych rastlinných druhov.


Petrovy kameny

Jihlavské podzemie

Povesťami opradené sú aj podzemné chodby pod bývalým horným mestom Jihlava. Katakomby s rozlohou 50 000 m2 a dĺžkou 25 kilometrov sú druhé najrozsiahlejšie v Česku. Temné chodby ťahajúce sa pod takmer celým mestom a väčšinou pamiatok oddávna dráždili predstavivosť miestnych obyvateľov. Vznikli tak legendy o zamurovanej mníške alebo o tajomnom prízraku s úzkym krkom a helmou či krátkymi rovno zastrihnutými vlasmi, ktorý sa dokonca podarilo nafilmovať reportérovi istej komerčnej televízie. Iné povesti zas hovoria o skrytých priestoroch s jazerom, ktorého hĺbku sa nepodarilo odmerať, či o tajnej miestnosti s 12 rakvami a zlatými krížmi. Podzemie je prístupné od apríla do októbra denne, po zvyšok roku je možné dohovoriť si návštevy pre skupiny.

Strašidelná Praha

V hlavnom meste sa za strašidlami vydajte do Múzea pražských povestí a strašidiel. Dozviete sa, ako to bolo s výrobou umelého človeka Golema, ktorý je údajne uložený na povale Staronovej synagógy. Múzeum vo svojej expozícii predstavuje aj príbeh Fausta, alchymistu, ktorý uzavrel zmluvu s diablom. Súčasťou expozície je Podzemná ulička duchov, koncipovaná tak, aby pripomínala polnočnú Prahu. V nej stretnete 25 najznámejších pražských strašidiel. Múzeum je otvorené denne od 10. do 22. hodiny. Dospelí za vstup zaplatia 5,5 eura, vstupenka pre dieťa vyjde na 2,5 eura.


Praha, foto: Martin Mařák, CzechTourism

 

http://www.muzeumpovesti.cz/

 

Fotografia na titulke:
Praha, foto: Michal Vitásek, CzechTourism

 

 

Mohlo by vás zaujímať:

outdoor Radíme Vám Šport Technika

Pre Slovákov a Slovenky stále rozhoduje cena oproti kvalite, platí to aj pri výbere bicykla a elektrobicykla

Viac než 16 % opýtaných Slovákov a Sloveniek zvažuje v roku 2024 kúpiť bicykel alebo elektrobicykel sebe alebo rodinnému príslušníkovi. Najdôležitejšie kritéria pri výbere predajcu bicyklov sú pre zákazníkov ceny bicyklov a elektrobicyklov, kvalita servisu a opráv a tiež odbornosť a ochota personálu. Vyplýva to z prieskumu, ktorý Neuropea realizovala v spolupráci s CreditCall pre spoločnosť Kaktus Bike. Prieskum bol realizovaný v dňoch od 9.2.2024 […]

Čítať ďalej
Cestovanie Náš tip Novinky outdoor Umenie a kultúra

Stavať máje budú v trnavskom Kamennom mlyne aj v okolitých obciach

Akcie bohaté na spev a hudbu, pri príležitosti stavania májov, sa budú konať v utorok 30. apríla v Kamennom mlyne v Trnave, ako aj v neďalekých obciach Dolná Krupá, Suchá nad Parnou, Biely Kostol, Bohdanovce nad Trnavou a Ružindol.   O pripomenutie tradícií sa v Trnave postará univerzitný folklórny súbor Trnafčan, ktorý pripravuje druhý ročník podujatia […]

Čítať ďalej
Health Radíme Vám Tlačová správa Zdravie

Svetový deň hygieny rúk 2024: Prečo je zdieľanie znalostí o hygiene rúk stále také dôležité?

Ročne sa na celom svete podľa WHO vyskytne až 136 miliónov prípadov nozokomiálnych infekcií, teda infekcií spojených so zdravotnou starostlivosťou (HAI). Najjednoduchším preventívnym opatrením, ktoré pomáha zachraňovať životy pacientov na celom svete je správna hygiena rúk. Na jej význam poukazuje Svetový deň hygieny rúk, ktorý symbolicky pripadá na 5. mája. V európskom hospodárskom priestore sa ročne […]

Čítať ďalej