ONLINE MAGAZIN

BMW 220d xDrive Active Tourer – Radosť z jazdy aj v MPV

BMW radu 2 bol veľkým prekvapením. Keď ho automobilka prvýkrát predstavila odbornej verejnosti, nikto nevedel, ako sa má na novinku pozerať. Je to bavorák, ale rodinný a s predným pohonom? Dnes vieme, že tieto dva svety idú dokopy a tvoria jeden krásny celok, o ktorom nás po dlhej trase z Bratislavy do slovinského Portorožu ani nenapadne pochybovať.

550 kilometrov tam a 550 kilometrov naspäť. Toľko a ešte zopár navyše sme odjazdili s BMW, ktoré vzbudilo snáď najväčšiu kontroverziu v portfóliu tejto automobilky, sídliacej v Mníchove, za posledné roky. Zaujímavé je, že aj napriek prevedeniu MPV, teda vozidla rodinného charakteru, je 2 Active Tourer stále to BMW, s ktorým máme tú známu radosť z jazdy. Je nevyhnutné podotknúť, že spomínaný pohon prednej nápravy je štandardom, ale my sme mali príležitosť otestovať verziu xDrive, teda ľudovo 4×4. Zaujímavosťou je, že samotný systém xDrive pridal na vozidle 61 kilogramov.

BMW 2 Active Tourer je stále ten bavorák, od ktorého očakávame vysokú kvalitu interiéru a jedinečný, celkom špecifický zážitok z jazdy. Je to tvar volantu, rozmiestnenie ovládacích prvkov, kvalitné čalúnenie a celkové spracovanie sedadiel, čo sa najviac podieľa na tvorbe dojmu z kokpitu. Ten je síce výraznejšie orientovaný na vodiča, čomu nasvedčuje predovšetkým jemné natočenie stredovej konzoly, no každý jeden pasažier sa bude vo vozidle cítiť dobre.

 

Je až prekvapivé, ako kultivovane a variabilne dokáže naftový motor pracovať. Doba, na ktorú sa odvolávajú neprajníci naftových motorov, je už dávno za nami a dnes sa stretávame s vyspelými agregátmi s takmer jedinečnými vlastnosťami. Veď aj BMW M už dnes hojne využíva práve diesel. Výkon 220d je 140 kW, teda 190 konských síl a najväčší krútiaci moment 400 Nm dosahuje pri 1750 otáčkach za minútu.

 

Rad 2 Active Tourer dokáže jazdiť v troch režimoch, ktoré poznáme aj z veľkých SUV modelov výrobcu. Eco Pro, Comfort a Sport sú také odlišné, že celkom menia charakter vozidla. V režime Sport získavame skúsenosť so silou dvojlitrového motora, ktorý nemá žiadny problém zatlačiť všetkých pasažierov do sedadla. Pracuje vo vyšších otáčkach a radikálne stúpa jeho spotreba paliva, ale v porovnaní s módmi Comfort alebo dokonca Eco Pro je výrazne svižnejší. Comfort je štandard, ktorý sme využívali pravdepodobne najčastejšie, režim Eco Pro sme zasa ocenili na diaľnici. Vtedy spotreba motora klesala ku krásne malým číslam, ktoré sú pri režime Sport prakticky nedosiahnuteľné. Priemerná spotreba vozidla pri efektívnej práci s motorom je iba 4,6 l/100 km.

 

Na BMW radu 2 sme však najviac ocenili všetky tie praktické riešenia batožinového priestoru. Je skvelé, že kufrové dvere sú automatizované a na ich otvorenie alebo zatvorenie stačí stlačiť tlačidlo.

BMW Active Tourer

Batožinový priestor je variabilný vďaka sklápacím zadným sedadlám, zásuvnej lište, menším odkladacím boxom pod podlahou, nastaviteľným úchytom, koľajniciam a sieťkam. Všetko je veľmi praktické a ľahko nastaviteľné. Pre rodinu na cestách je BMW 2 Active Tourer splneným snom.

 BMW Active Tourer

BMW 220d xDrive nie je najlacnejšie MPV. Keby sme sa rozhodovali iba na základe ceny, bavorák by v našom rebríčku kandidátov klesol veľmi hlboko. Toto vozidlo si však zákazníci vyberajú pre jeho vysokú bezpečnosť, praktickosť a samotný fakt, že sa pod jeho výrobu podpísalo BMW. To je samo o sebe garantom kvality a toho, čo sme už niekoľkokrát spomenuli – nefalšovanej radosti z jazdy. Aj tatino v stredných rokoch si prostredníctvom 2 Active Tourer môže dopriať to, po čom túžil už ako chlapec a pritom kompromis ho nebude vôbec ťažiť na duši. Takú silu má BMW 2 Active Tourer.

Technické vlastnosti:

BMW 220d xDrive

Motor: nafta, 1995 cm3, 4 valce

Výkon: 140 kW / 190 koní

Krútiaci moment: 400 Nm pri 1750 ot./m.

Kombinovaná spotreba: 4,6 l/100 km

Zrýchlenie 0-100km/h: 6,9 s

Emisie CO2: 122 g/km

Doplnková výbava: vyhrievanie volantu, športová automatická prevodovka, variabilné športové riadenie, alarm s ovládaním, zadná kamera, panoramatické strešné okno, HiFi reprosústava Harman/Kardon, BMW Live, BMW Apps, mobilná kompatibilita a ďalšie

Cena testovaného modelu: 54 693,00 EUR

Text: Erik Stríž

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Náš tip outdoor Príroda Radíme Vám Umenie a kultúra

Zámok Eckertsau – jedinečné miesto, kde sa tvorili dejiny Európy.

V rakúskom mestečku Eckertsau, pri európskom veľtoku rieky Dunaj, je jedinečné miesto, kde sa tvorili nielen dejiny Európy, ale i dnešná realita moderného spoločenstva národov. V okolí tohto miesta sa rozprestiera prírodná oblasť Národného parku Dunajské lužné lesy – Donau – Auten. Korene zámockých dejín siahajú až do 12. storočia . V 18. storočí sa zmenil kamenný vodný hrad […]

Čítať ďalej
Náš tip Príroda

Rok v Škótsku, to je iná divočina!

Prímorské podnebie predurčuje Škótsko k tomu, aby bola tamojšia príroda rozmanitá  a krásna, ale zároveň drsná. Ak vás vždy priťahovala táto destinácia, kvôli histórii, ručíme vám za to, že jej príroda tiež stojí za to. Pripravte si však pršiplášte a dáždniky, pretože ako vám prezradia jej zvierací obyvatelia, život v tamojšej divočine nie je vôbec jednoduchý. Krásna príroda, ktorá […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Príroda Tlačová správa

Obce Šumiac a Telgárt spojila nová bezpečná cyklistická trasa

Banskobystrický samosprávny kraj spojil rázovité obce Šumiac a Telgárt zrekonštruovanou viacúčelovou cestou určenou najmä pre cyklistov. „Zelená stuha Horehronia“ je najdlhšou značenou cyklotrasou v regióne Horehronie. Tiahne sa od obce Telgárt údolím Hrona až po Bystrú a meria spolu takmer 90km. Trasa je vhodná najmä pre horské bicykle. Rekonštrukcia úseku Telgárt a Šumiac výrazne prispela k bezpečnosti a zatraktívneniu tejto […]

Čítať ďalej