ONLINE MAGAZIN

Ako znie sklo na severe Čiech?

Navštívte miesta, ktoré vám ponúkajú dokonalé prepojenie českých tradícií a vďaka ktorým zažijete očarujúce okamihy. Nechajte svoje zmysly podľahnúť krásam, chutiam, vôňam, podmanivým tónom a dokonalosti ľudskej zručnosti, ktoré tvoria neopakovateľné čaro českých regiónov.

Severní Čechy – sklárna_
FOTO Marek Musil

Sever Čiech je od pradávna spojený s jemným umením sklárskych majstrov. Málokto ale vie, že sklo dalo regiónu nielen zvuk, ale aj meno. Aspoň na Jablonecku, kde sa v 17. storočí výroba skla začala prejavovať aj v názvoch okolitých obcí. Na mape tak môžete prechádzať prstom cez Sklenařice alebo Sklenné atď.

Počuli ste niekedy napríklad o zvonivom zvuku lesného skla? Tajomstvo jedinečných tónov, toľko odlišných od tých, ktorými znie normálne sklo, sa ukrýva hlboko v lesoch Jablonecka, Novoborska a Kamenickošenovska. Vďaka prímesiam železa bolo sklo zafarbené do zelena a často obsahovalo charakteristické bublinky, nerovnosti aj iné kazy. Akonáhle ste do pohárov zo zeleného skla naliali víno a priťukli si, počuli ste jedinečný, sýty, zvonivý tón. Karafy boli dokonca vyrábané tak, aby pri nalievaní vydávali zvláštne klokotavé zvuky. Vďaka oživenej tradícii severočeskych sklárov si môžete tento nezabudnuteľný zvuk užívať pri posedení s vašimi najbližšími aj dnes.

FOTO Digital Circus a Marek Musil

Pozoruhodný je aj príbeh tradičných lustrov s krištáľovými príveskami. Ich sláva sa začala šíriť z Kamenického Šenova už v 18. storočí, kedy nimi boli vyzdobené kráľovské paláce po celej Európe na čele s úchvatným zámkom vo Versailles. V klasických i netradičných prevedeniach sú dnes pýchou svetových stánkov kultúry. Napadlo by vás, že tóny talianskych árií v milánskej La Scale sa odrážajú práve od českého lustra?

Kde sklárske tradície žijú a môžete sa s nimi zoznámiť?

Prezrite si tradičné obydlia sklárov a expozície venované histórii sklárskych osád Jizerských hôr. Sklárska osada Jizerka, pomenovaná po riečke Jizerke, je v súčasnosti útulnou osadou so stopami pôvodných obyvateľov a sklárov v prekrásnej krajine Jizerských hôr. V októbri si nenechajte ujsť tradičné Anenské sklárske slávnosti na Jizerke, ktoré ponúkajú ukážky sklárskych i tradičných remesiel, predaj výrobkov a bohatý kultúrny program.

V miestnom Múzeu Jizerských hôr spoznáte dejiny sklárskej výroby, jej tradície i súčasnosť.

Spoznajte viac na www.tradicemasmysl.cz a presvedčte sa, že príslovie zlaté české ručičky platí na severe Čiech dvojnásobne. Uvidíte, že umenie a jedinečnosť práce predkov žijú vďaka zapáleným sklárskym majstrom ďalej.

Vychutnávajte si české tradície všetkými zmyslami v Česku, krajine príbehov.

 

 

 

Mohlo by vás zaujímať:

Architektúra Film Náš tip Radíme Vám

Dokumentárna séria Stratené mestá Biblie odhalí tajomstvá biblických príbehov

Stratené mestá Biblie je nový dvojdielny dokument na televíznej stanici Viasat History. Slovenská premiéra bude odvysielaná v nedeľu 25. septembra o 21:00 a nadšencov histórie zavedie na miesta, ktoré sa neodmysliteľne spájajú so starozákonnými textami. Objavíte Babylon, Uruk, Ur, Ninive či Girsu z doposiaľ nevídanej perspektívy.  Starý zákon vďaka dokumentu Stratené mestá Biblie znova ožije. Dostaneme sa na miesta, […]

Čítať ďalej
Film Náš tip Radíme Vám

Epic Drama odvysiela tretiu sériu výpravného seriálu Ponorka

Kritikmi aj divákmi oceňovaný koprodukčný seriál Ponorka (Das Boot) sa vracia. Slovenskú premiéru 3. série si môžete pozrieť už vo štvrtok 29. septembra o 21:00 exkluzívne na Epic Drama.   Fanúšikovia prvých dvoch sérii sa majú zaručene na čo tešiť. Pokiaľ však seriál Ponorka nepoznáte, rozhodne čítajte ďalej. Keď mala nová desaťdielna séria premiéru v Nemecku a vo […]

Čítať ďalej
Cestovanie

Ako môže vyzerať peklo v lietadle? Stačí na to jedno malé dieťa

Cestujúci letu spoločnosti Lufthansa z Nemecka do New Jersey na svoj let asi len tak nezabudnú. Nepríjemne im ho spestril malý chlapec, ktorý niekoľko hodín v kuse kričal, preliezal sedadlá a prechádzal sa uličkami lietadla. Jeho správanie natočil Shane Townley a zverejnil na internete. Niektorí diváci sympatizujú s dieťaťom a jeho matkou, iní kritizujú. Do […]

Čítať ďalej