ONLINE MAGAZIN

5 tipov ako nedať zlodejom šancu

Máme pre vás ešte zopár tipov, pomocou ktorých sa môžete ľahšie brániť pred zlodejmi. Vo všetkých prípadoch ide o riešenia, ktoré poskytnú ochranu najmä pred tuctovými vlamačmi bez špecializácie. Pokiaľ potrebujete chrániť naozaj hodnotný majetok, využite určite profesionálnejšie, sofistikovanejšie riešenie bezpečnosti.

 

 

1  Neukazujte svoju neprítomnosť

Ak budete vysielať signály, že ste odcestovaní, bude to zároveň aj signál pre prípadných zlodejov. Príkladom zlého signálu môže byť napr. preplnená poštová schránka. Za drobný poplatok síce pošta pozdrží doručovanie zásielok počas vašej neprítomnosti, no rôzne akciové letáky zo supermarketov by vašu schránku plnili ďalej, a preto je lepšie požiadať susedov alebo známych, aby vám denne vyberali poštu a vy ste nepriťahovali zbytočnú pozornosť. Vyhnite sa tiež správam, že odchádzate na dovolenku na vašom blogu alebo sociálnych sieťach. Virtuálny svet nechajte chvíľu žiť vlastným životom a o všetkom sa podeľte s priateľmi až po návrate.

 

2   Oklamte zlodeja

Časový spínač s pevným alebo náhodným programom môže nasimulovať nejakú aktivitu vo vašej domácnosti, aj keď tam nikto nebude. Vhodným maskovacím manévrom je napríklad rozsvecovanie svetiel alebo spúšťanie rádia, na ktoré môžete využiť programovateľnú spínanú alebo inteligentnú, cez aplikáciu ovládanú, elektrickú zásuvku. Alternatívou, prípadne doplnkom pre takýto systém, môže byť farebné LED svetlo, ktoré v byte simuluje televízor. Presne tak bude náhodný pozorovateľ cez vaše okno vnímať farebné blikotavé svetlo.

 

3    Nenechávajte doma cennosti

Dôležité doklady a cennosti nenechávajte doma voľne pohodené bez dozoru.

Môžete ich uložiť do domáceho sejfu, no bezpečnejšie je uložiť ich do prenajatého bankového trezoru, alebo môžete požiadať o ich dočasné uskladnenie dobrého známeho, príp. svojho zamestnávateľa.

 

4   Nenechávajte dom bez dozoru

Nie je potrebné najímať si hneď ochranku. Aj jednoduchší elektronický zabezpečovací systém s GSM komunikátorom alebo internetovým pripojením splnia rozhodne svoju úlohu. Kvalita úrovne zabezpečenia, pochopiteľne, závisí aj od výšky vašej investície, no rozhodne to netreba hnať až do extrémov. Aj kamera za stovku splní dobre svoj účel. Požiadajte zopár známych, aby občas pozreli na váš dom a prípadne vám môžu vyberať aj poštu.

 

5   Nezabudnite na poistenie

Pred odchodom na dovolenku je vhodné mať domácnosť poistenú. Výšku poistnej sumy si

klient vo väčšine poisťovní môže určiť sám a v poistnej zmluve sú zahrnuté aj iné riziká než len krádež (napr. živelné udalosti, atmosférické zrážky či iné škody). Poisťovne od svojich klientov vyžadujú zabezpečiť aspoň minimálnu ochranu, pričom výška možnej poistnej suma závisí aj od požiadavky na bezpečnosť. Limitovaná tiež môže byť pri niektorých položkách, napríklad cennostiach a starožitnostiach maximálna výška úhrady poisťovňou. Takéto predmety je potrebné pripoistiť extra, alebo ich min. počas dovolenky uložiť v prenajatom trezore v banke.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Architektúra Film Náš tip Radíme Vám

Dokumentárna séria Stratené mestá Biblie odhalí tajomstvá biblických príbehov

Stratené mestá Biblie je nový dvojdielny dokument na televíznej stanici Viasat History. Slovenská premiéra bude odvysielaná v nedeľu 25. septembra o 21:00 a nadšencov histórie zavedie na miesta, ktoré sa neodmysliteľne spájajú so starozákonnými textami. Objavíte Babylon, Uruk, Ur, Ninive či Girsu z doposiaľ nevídanej perspektívy.  Starý zákon vďaka dokumentu Stratené mestá Biblie znova ožije. Dostaneme sa na miesta, […]

Čítať ďalej
Film Náš tip Radíme Vám

Epic Drama odvysiela tretiu sériu výpravného seriálu Ponorka

Kritikmi aj divákmi oceňovaný koprodukčný seriál Ponorka (Das Boot) sa vracia. Slovenskú premiéru 3. série si môžete pozrieť už vo štvrtok 29. septembra o 21:00 exkluzívne na Epic Drama.   Fanúšikovia prvých dvoch sérii sa majú zaručene na čo tešiť. Pokiaľ však seriál Ponorka nepoznáte, rozhodne čítajte ďalej. Keď mala nová desaťdielna séria premiéru v Nemecku a vo […]

Čítať ďalej
Cestovanie

Ako môže vyzerať peklo v lietadle? Stačí na to jedno malé dieťa

Cestujúci letu spoločnosti Lufthansa z Nemecka do New Jersey na svoj let asi len tak nezabudnú. Nepríjemne im ho spestril malý chlapec, ktorý niekoľko hodín v kuse kričal, preliezal sedadlá a prechádzal sa uličkami lietadla. Jeho správanie natočil Shane Townley a zverejnil na internete. Niektorí diváci sympatizujú s dieťaťom a jeho matkou, iní kritizujú. Do […]

Čítať ďalej