Si to, čo zješ …

Predpokladám, že ste už počuli starú známu vetu: „Si to, čo zješ“.
Inak povedané to, čo stravou dostaneme do tela, rozhodujúco ovplyvní, aké bude naše telo.
Už od narodenia sme vždy hladní, a preto často a radi jeme. Málokoho však zaujíma, čo vlastne zje. Hlavne keď má na niečo chuť. Dnešné komerčné potraviny sú dokonca stavané tak, aby sme na ne chuť určite mali. V súčasnosti konzumujeme úplne iné jedlá ako naši predkovia. Či sú tieto jedlá zdravšie alebo nie, to je otázne. Isté je však jedno: ľudia dnes jedia určite rýchlejšie a bezhlavejšie. Sú aj také jedlá, ktoré sú nielen chutné, ale zároveň sú aj prospešné pre organizmus. Treba ich len spoznať. Najideálnejšie je, ak radikálne zmeníme svoj celkový postoj a začneme konzumovať kvalitné a čo najviac prirodzené potraviny. Nie je jedno, či si vyberieme napr. špenát, ktorý je zdrojom mnohých vitamínov a minerálov, alebo mrazené pečivo s chutným krémom, ktoré je prepchaté aditívami. Rakovina, diabetes II. typu, rednutie kostí a demencia sú choroby, ktoré prichádzajú starobou a jednoznačne im môžeme predísť, ak sa správne stravujeme. Začať treba čo najskôr- nie až vtedy, keď vznikne problém! Potravín, ktoré nám priamo škodia, je, našťastie, menej, no konzumujeme ich vo veľkej miere a často.
Patria k nim dnešné potraviny s množstvom aditív, aby boli trvácnejšie, chutnejšie, krajšie a hlavne lacnejšie. Tieto potraviny určite nepodporia naše zdravie a mladosť, skôr naopak! Existuje oveľa viac prirodzených surovín a potravín, ktoré napomáhajú zdraviu, treba sa však s nimi zoznámiť, keďže
v tomto máme značné nedostatky. Ako by teda taká zdravá a prospešná strava mala vyzerať? Nemala by obsahovať pridaný cukor. Obmedzovať by sme mali mäso a výrobky z neho. Radšej uprednostnime ryby a morské živočíchy, smelo aj mastnejšie, nakoľko omega-3 mastné kyseliny regenerácii len prospievajú, zlepšia náladu a aj pokožka je z nich jemnejšia.
Značná väčšina našej stravy musí byť rastlinného pôvodu. Jesť by sme mali nielen ovocie a zeleninu (zdroj vitamínov, minerálov a vlákniny), ale aj širokú škálu orechov, semien, rastlín a iných plodov. Konzumujme čo najviac listovej zeleniny a čo najzelenšiu zeleninu. Riaďme sa farbami, nech je strava na tanieri pestrofarebná, vyzerá lákavo a zároveň organizmu dodá aj polyfenoly, ktoré napomáhajú viazať voľne radikály – majú antioxidačné účinky.
Nielen strava je dôležitá, ale aj pravidelný pohyb, nakoľko jeho účinky sú nenahraditeľné. Len správnym pomerom zdravej stravy a pohybu dosiahneme duševnú vyrovnanosť. A práve tá je hlavným kľúčom ku kráse a mladosti. Ak sa necítime byť mladí, tak nimi ani nebudeme!
Ing. Ivan Gallo
Špecialista na zdravé stravovanie