ONLINE MAGAZIN

Jánska dolina, skutočný život na salaši.

Jánska dolina je jednou z najkrajších a najdlhších dolín Nízkych Tatier. Dolinou preteká potok Štiavnica, ktorý pramení pod Ďumbierom, najvyšším vrchom tohto pohoria (2043 m.n.m.).
Jánska dolina je bohatá na flóru i faunu. Lesy sú prevažne smrekové s výskytom dubov, líp, borovíc a smrekovcov. Rastú tu vzácne kvetiny: skalnica horská, plesnivec alpínsky, ľalia zlatohlavá, zvonček alpský, papraď a horec. Nechýbajú ani liečivé rastliny. Z plodov tu rastú: jahody, maliny, brusnice, čučoriedky a jarabiny. Na svoje si určite prídu aj hubári.

Živočíšnu ríšu zastupujú: medvede, vlci, diviaky, jelene, srnce, líšky, ojedinele aj rys, kuna, tchor, jazvec, lasica a svišť.
V potoku je vzácnosťou pstruh dúhový a pstruh potočný. Vzdušný priestor patri dravcom ako sú: orol, jastrab, kaňa, sokol, krahulec, výr a ďalšie druhy. Z plazov sa vyskytujú: užovky, vretenice, jašterice a mloky.

Jánska dolina je však bohatá hlavne na výskyt prírodných a krasových útvarov. Nachádza sa tu množstvo podzemných priestorov, jaskýň a priepastí a niekoľko vodopádov. Malá Stanišovská jaskyňa (ako jedna z trojice:Veľká, Malá a Nová) je jedinou sprístupnenou jaskyňou v Jánskej doline v dĺžke 450m. Pochváliť sa môžeme jaskyňou Starý Hrad ako najhlbšou na Slovensku, Revajov dom patrí medzi najväčšie podzemné priestory na Slovensku a máme tu aj najhlbšiu jaskynnú priepasť v strednej Európe s hĺbkou 423m. Raritou Jánskej doliny je krasová plošina Ohnište so skalným útvarom Okno.

Jánska dolina poskytuje veľa možností na výlety, prechádzky, turistiku (Ďumbier, Krakova Hoľa, Ohnište, Slemä, Poludnica), hrebeňové túry (Ďumbier – Čertovica, Ďumbier – Chopok) ale aj športové, rekreačné a voľnočasové aktivity: lyžovanie zjazdové alebo bežecké, cykloturistiku, beh, speleo, entomologické, výtvarné a fotografické hobby a ďalšie.

Text:

http://www.janskadolina.sk/janska-dolina

Zdroj: TV Oravia

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie outdoor Príroda Radíme Vám

6 romantických botanických záhrad v Maďarsku, ktoré vás túto jar opantajú

V čase, keď sa jar v Maďarsku neodvratne blíži, 35 botanických záhrad v krajine ožíva kaleidoskopom farieb a vôní. Záhrady sa prebúdzajú a stávajú útočiskom, v ktorom kvety kvitnú s bezkonkurenčnou eleganciou a vytvárajú obraz zasnenej romantiky. Pre návštevníkov zo Slovenska môžu byť tieto arboréta, ktoré nájdete v blízkosti vášho bydliska, príjemným prekvapením, a sú […]

Čítať ďalej
Cestovanie Náš tip Radíme Vám Tlačová správa

Cestovný ruch v Česku naberá na sile, počet turistov sa vlani dostal na predcovidové čísla.

V Česku sa v minulom roku ubytovalo v hromadných ubytovacích zariadeniach takmer 10 miliónov zahraničných turistov (43,3 % z celkového počtu). Ďalších takmer 12,5 milióna hostí tvorili samotní Česi (56,7 %), ktorí sa rozhodli stráviť dovolenku v domácich ubytovacích zariadeniach. Celkovo tak vlani počet turistov, ktorí do Česka zamierili, presiahol 22 miliónov a narástol medziročne […]

Čítať ďalej
Architektúra Cestovanie Osobnosti Lines outdoor

Mestá, ktoré stoja za to spoznať – Pardubice

So vznikom Československa bol spätý veľký kultúrny rozvoj Pardubíc, ktorý investorov a architektov motivoval k opusteniu historizujúcich slohov a otvoril cestičky a smer  medzivojnovej avantgarde. Aj značný rozvoj neďalekého Hradca Králové inšpiroval pardubických  politikov a podnikateľov k veľkým urbanistickým zmenám. Hodnotný urbanistický návrh získali Pardubice predovšetkým v pásme okolo námestia Republiky a Jahnovy třídy. Architektonické zaujímavosti 20. století […]

Čítať ďalej