Zajtra sa začína 15. ročník festivalu HORY A MESTO – otvorí ho poľský lezec veľkých stien Adam Pustelnik

V stredu o 19.00 sa začne 15. ročník Medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva HORY A MESTO. Otvorí ho mladý poľský lezec veľkých stien Adam Pustelnik. Ďalšia úvodná sekcia Voda uvedie nielen nové  filmy, ale aj rozprávanie zaujímavých hostí, ktorých si vodný živel celkom podmanil. Festival pozýva na stretnutie s Lucišou Hollou, Tomom Andrássym a Evinou Lásko. Do nedele 6. apríla 2014 je na programe 45 filmov z 13 krajín, 17 hostí, 21 prednášok cestovateľov a sedem fotovýstav. Hory a mesto s jedinečnou atmosférou sa koná v priestoroch Cinema City v bratislavskom Auparku.

„Úvodný ceremoniál sa tradične snažíme poňať neformálne. Tento rok sa tešíme na divácky veľmi atraktívne živé vystúpenie parkouristického tímu Free Run Slovakia priamo v sále. Verím, že nás to dobre naladí na večernú prednášku aj filmy,“ povedala o úvode jubilejného ročníka festivalu jeho dramaturgička Natália Bokníková.

Adam Pustelnik, športovec adidasu, pochádza zo slávnej poľskej lezeckej rodiny – jeho otec Piotr je jedným z najznámejších himalájskych lezcov, ktorý okrem iného vyliezol na všetky osemtisícovky. Mladý Adam začal ako skalkár, vyliezol niektoré z najťažších športových ciest  a neskôr sa mu podarilo preniesť skalkárske schopnosti do veľkých stien. Adam Pustelnik, ktorý má na Slovensku veľa priaznivcov, si pripravil na prvý večer prednášku o radostnom a šťastnom lezeckom živote s názvom Ambície a nešťastné náhody jedného lezca.

 Adam Pustelnik

Úvodný večer bude vo vedľajšej kinosále patriť sekcii VODA  s piatimi filmami a viacerými hosťami, so začiatkom o 19.30. Naša najznámejšia vodáčka Luciša Hollá porozpráva o člnkovaní na Balkáne, Tomo Andrássy s Evinou Lásko o divokej vode na Altaji v Rusku, a vystúpia aj Peter a Nina Csonkovci so svojím najnovším filmom z Ugandy, Chaga – the story.

Kompletný program festivalu je zverejnený na webstránke festivalu www.horyamestosk.
HORY A MESTO inšpirujú a vychovávajú novú generáciu zanietencov, ktorých zlákala krása hôr, či už ako aktívnych športovcov, cestovateľov alebo filmárov a fotografov už celých 15 rokov. Festival s kvalitným programom aj tohto roku ponúkne filmovú prehliadku, atraktívnych hostí s multimediálnymi prezentáciami, cestokluby KINO SVET a mnoho sprievodných akcií. Hlavnými hosťami budú svetoví lezci – Tommy Caldwell, Sílvia Vidal, Mára Holeček a spomínaný Adam Pustelnik, z ktorých všetci zdolali veľké steny.  Filmová prehliadka je už tradične programovo prepojená s obdobným festivalom vo Vancouveri, vďaka tomu prinesie do Bratislavy aj tohto roku snímky, ktoré dokázali v Kanade zaujať  tak publikum, ako aj porotu. Veľký priestor je samozrejme aj pre domácu kinematografiu a hostí zo Slovenska.

Medzi nimi je aj jeden z našich najúspešnejších režisérov Pavol Barabáš, ktorý uvedie na festivale v svetovej premiére svoj najnovší film s názvom Polárnik. Stabilnou a u divákov mimoriadne obľúbenou súčasťou festivalu sú Cestokluby KINO SVET – jedinečné a  originálne sprostredkovania cestovateľských zážitkov, ktoré sú zamerané na osobné skúsenosti. Tohto roku  je na programe 21 cestovateľských prednášok z rôznych kútov Ázie, Severnej aj Južnej Ameriky, z východnej Afriky, Madagaskaru, Filipín, Baffinovho ostrova aj Slovenska.