ONLINE MAGAZIN

Vyrastal na sušenom mlieku a zemiakoch, dnes je úspešný, slávny a bohatý

Nicholas Sparks – rozprávač príbehov, ktoré nás fascinujú
Je jedným z najpredávanejších a najbohatších spisovateľov na svete. Musel však prejsť kus cesty, aby sa dostal na vrchol. Jeho životný príbeh je na samostatný román. Veď posúďte sami.

Nicholas Sparks

Narodil sa do jednoduchých pomerov. Otec študoval, matka bola ženou v domácnosti. Na vysokej nohe rodina rozhodne nežila. Samotný Sparks o svojom detstve hovorí, že vyrastal na sušenom mlieku a zemiakoch. Nikdy sa ale na to nikomu nesťažoval. Práve naopak tvrdí, že mal nádherné detstvo a nič by na ňom nemenil. Už ako malý chlapec vynikal v športe, počas vysokoškolských štúdií bol z neho veľmi úspešný športovec. Nanešťastie prišlo zranenie, kvôli ktorému musel sľubnú športovú kariéru ukončiť. Druhým veľkým snom mladého Nicholasa bolo stať sa spisovateľom. Svoj prvý román napísal v čase, keď sa liečil zo zranenia. Žiaľ, nenašiel sa vydavateľ, ktorý by mu ho vydal. K zármutku z nevydanej knihy sa pridali oveľa horšie veci.

Na rodinu sa začala valiť séria nešťastí. Najskôr mu tragicky zomrela mama. Mala iba štyridsaťsedem rokov. O niekoľko rokov neskôr odišiel z tohto sveta po autonehode otec. Sestra podľahla rakovine. Z celej rodiny zostal Nicholas sám so svojím bratom. Koho by to všetko nepoznamenalo? Napriek rodinnej dráme, alebo možno práve preto, sa neustále pokúšal písať. Neúspešne. Medzitým pracoval ako čašník, realitný maklér, podnikal s ortopedickými pomôckami, bol predajcom výrobkov jednej farmaceutickej firmy. V podnikaní sa mu celkom darilo, finančnými problémami netrpel, ale neustále bol frustrovaný z toho, že sa mu nedarí ako spisovateľovi. Posledným pokusom podľa jeho vlastných slov mal byť jeho román Zápisník jednej lásky. A vyšlo mu to! Na Sparksa na konečne usmialo šťastie. Román sa stal celosvetovo úspešný, nakrútili podľa neho film a odvtedy stúpa jeho hviezda k výšinám. Sparks zarobil svoj prvý milión a potom už celkom hladko pribúdali na jeho konto ďalšie milióny dolárov – za vydané knihy a predaj práv na ich filmové spracovanie.

Dnes je z neho slávny, úspešný a neskutočne bohatý, podľa magazínu People dokonca najsexi spisovateľ sveta. Jeden z najobľúbenejších a najznámejších rozprávačov príbehov láske, označovaný tiež ako kráľ romancí, je autorom takmer dvadsiatky románov, pričom všetky sa zaradili medzi najlepšie predávané knihy tak podľa podľa New York Times, ako aj v zahraničných rebríčkoch a boli preložené do viac ako päťdesiatich jazykov. Doposiaľ sa predalo vyše osemdesiat miliónov výtlačkov jeho kníh. Podľa ôsmich z nich – Bezpečný prístav, Šťastlivec, Posledná pieseň, Milý John, Noci v Rodanthe, Zápisník jednej lásky, Nezabudnuteľná cesta a Správa vo fľaši – na – krútili úspešné filmy. Pýtate sa, v čom spočíva jeho fenomenálny úspech? Odpoveď je jednoduchá.

Hrdinovia Sparksových kníh sú ľudia zmäsa a kostí, jeho príbehy sú v podstate naše, pretože zobrazuje životy obyčajných smrteľníkov, ktorých pozemská púť sa skladá z každodenných radostí, starostí, ale aj smútku a utrpenia… Sú plné dramatizmu, lásky, vášne, ale aj tragických zvratov. Odzrkadľuje sa v nich aj to, čo prežil sám. Pri čítaní Sparksových románov spolu s jeho hrdinami plačeme, snívame, túžime… a po skončení jedného čakáme na ďalší dojímavý príbeh, aby rozhojdal naše emócie. Filmového spracovania sa čoskoro dočká aj najnovší román Nicholasa Sparksa Najdlhšia cesta. Od ostatných jeho kníh sa tá najnovšia odlišuje v tom, že prináša dva ľúbostné príbehy v jednom románe – o manželskom páre a mladej zaľúbenej dvojici, ktorých paralelné príbehy sa dômyselným a prekvapujúcim spôsobom pretínajú. Jeden pár spolu prežil celý život, druhý je na zažiatku vzťahu. Hrdinovia sú z rozličných prostredí a rozličného pôvodu. Staršia žena je Rakúšanka, mladšia pochádza zo Slovenska. Ira a Ruth, Sophia a Luke. Dve dvojice, ktoré majú len málo spoločné a ktoré delia od seba roky a skúsenosti. A predsa sa ich životy dojemne pretnú, aby nám pripomenuli, že aj tie najťažšie rozhodnutia nás môžu priviesť na neobyčajné cesty za hranicu zúfalstva a smrti, do najhlbších zákutí nášho srdca. Najdlhšia cesta je úžasný román, neuveriteľný príbeh o láske a o sile ľudského ducha.

Nedajte si ho ujsť

Román Najdlhšia cesta vychádza v slovenskom preklade
v marci t. r. Rovnomenný film nakrútený podľa knižnej predlohy
bude v kinách na budúci rok presne na sviatok zaľúbených
– na Valentína.

foto_3

 

Čo ste možno nevedeli

• Najväčšie knižné hity Nicholasa

Sparksa: Zápisnik jednej lásky,

Správa vo fľaši, Milý John.

• Pri písaní románu Správa vo fľaši

sa inšpiroval svojím otcom. Ten

po tragickej smrti svojej milovanej

manželky písal pre ňu listy a zatvorené

vo fľaši ich hádzal do mora.

• Jeho sfilmované knihy urobili z nádejných

hereckých talentov svetové

hviezdy – Rachel McAdams,

Ryan Gosling (Zápisník jednej lásky),

Channing Tatum (Milý John).

• Osem filmov nakrútených podľa románov

Nicholasa Sparksa zarobilo

takmer 750 miliónov dolárov.

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Náš tip Novinky Osobnosti Lines outdoor Príroda Šport

Majstrovstvá sveta v skialpinizme veteránov

Výzva, na akú Slovensko čakalo dlhých 18 rokov. Po Majstrovstvách Európy a Svetovom pohári, ktoré naša krajina hostila v rokoch 2003 a 2005, sa už tento víkend stanú južné svahy Chopka dejiskom svetového šampionátu v skialpinizme. Zmerať sily s aktuálnou majsterkou sveta, Horehronkou Mariannou Jagerčíkovou, si môže aj široká verejnosť. 160 pretekárov zo 17 krajín sveta Na prelome marca […]

Čítať ďalej
Cestovanie Film Náš tip Príroda

Ohrozené ekosystémy sa nachádzajú po celom svete

Vydajte sa spolu s populárnym biológom za poznaním krehkej biodiverzity našej planéty. V štvordielnom dokumente Divočina Patricka Aryeeho sa spoločne s ďalšími odborníkmi a aktivistami vydáme na inšpiratívnu cestu do najdivokejších kútov sveta. Zistíte, ako zdanlivé drobnosti udržujú ekosystémy v rovnováhe, aká zložitá sieť interakcií spája koruny stromov s neviditeľným svetom pod našimi nohami ako aj to, ako najmenšie tvory […]

Čítať ďalej
Film Náš tip Radíme Vám

Odhaľte pravdu o živote a fungovaní Vikingov

Snáď každý pozná Vikingov, severských bojovníkov, ktorí vyplienili značnú časť Európy a počas svojich výpadov za sebou zanechávali krv, nešťastie, zničené mestá a pošramotené duše. Obraz tohoto dobyvateľského národa, ktorému dominuje húževnatosť a mužnosť, sa začala formovať až v 8. storočí. Vikingská história je o niečo zaujímavejšia ako tušíme. Ako sa tento tajomný národ formoval a prečo po sebe nezanechal žiadne […]

Čítať ďalej