ONLINE MAGAZIN

Ulthera – svet bez skalpela?

O svetovej novinke v estetickej medicíne sa rozprávame s MUDr. Janou Šrámekovou, riaditeľkou 1. laserového dermatokozmetického centra v Bratislave.

Mnoho žien sníva o tom, aby sa dali aj výraznejšie známky starnutia riešiť bez chirurgického faceliftingu. Zostane takáto predstava navždy iba snom?

Medicínsky prístroj Ulthera priblížil míľovými krokmi sen o svete, v ktorom sa pokles obočia, spojený s poklesom horných viečok, ochabnuté kontúry líc a uvoľnený podbradok riešia bez jediného rezu skalpelom. Ide o skutočný, nechirurgický facelift.

Nechcem byť zlá, ale článkov o ambulantnom či nechirurgickom facelifte bolo za posledné roky uverejnených v rôznych časopisoch na desiatky. Takže, aká novinka?

Ulthera je jediný neinvazívny prístroj na svete, ktorý americká FDA schválila pre indikáciu „lifting“, pretože pracuje a spôsobuje spevnenie na úrovni SMAS-u (SMAS = povrchový svalový aponeurotický systém), čo je tkanivo, ktoré chirurgovia spevňujú počas estetickej operácie. Všetky ostatné neinvazívne prístroje schválila americká FDA len pre „skin thigtining“, čo je spevnenie kože, pretože hlbšie ich účinok nejde.

Na akom princípe Ulthera pracuje?

Ulthera (skratka pre ultrasound therapy = ultrazvuková terapia) používa mikrofokusovaný ultrazvuk vysokej frekvencie, ktorý vytvorí bez toho, aby porušil horné vrstvy kože, tzv. body tepelnej koagulácie, zjednodušene povedané, kontrolované tepelné poškodenia. Pri prvej časti ošetrenia sa tepelné poškodenia vytvárajú na úrovni SMAS-u, následne počas hojenia prichádza k ich kontrakcii (stiahnutiu), čo má za následok skrátenie SMAS-u a skutočný liftingový efekt. SMAS si môžeme veľmi zjednodušene predstaviť ako akúsi blanu, na ktorej sú pripevnené svaly tváre. Preto jeho skrátením dochádza i k zdvihnutiu ochabnutých svalov tváre. V druhej časti ošetrenia sa celá tvár prechádza ešte raz, a to na úrovni spodnej časti kože (retikulárna derma) a cielené tepelné poškodenie v tejto vrstve vedie k remodelácii a novotvorbe kolagénu, výsledkom čoho je i spevnenie kože.

Pochopila som dobre, že pri jednom sedení robíte naraz dve ošetrenia?

Áno, postupujeme rovnako ako plastický chirurg pri tzv. SMAS-liftingu. Aj ten najprv spevní SMAS, a tým svalstvo a následne odstráni nadbytočnú kožu. Okrem toho celý zákrok prebieha pod prísnou vizuálnou kontrolou pomocou obrazovky (ultrazvukový imaging mode), kde lekár vidí celý prierez kože, podkožia až po svalstvo a teda presne počas celého zákroku kontroluje svoju prácu. Žiadny iný neinvazívny prístroj túto výhodu zobrazenia nemá.

Čo všetko možno týmto prístrojom vylepšiť?

Pri ošetrení celej tváre dosiahneme tzv. browlift, t. j. vytiahnutie poklesnutého obočia, a tým aj zdvihnutie poklesnutých horných viečok, ďalej zdvihnutie poklesnutých líc a spevnenie podbradku, čo vedie k vyrysovaniu okrajov sánky. Minulý rok som bola zaškolená aj na telové ošetrenia, ktorými sa dá dosiahnuť spevnenie krku, dekoltu a uvoľnenej kože okolo pupku po pôrode. Okrem toho máme k dispozícii aj nové hlavice, špeciálne vyvinuté na ošetrenie oblastí okolo úst a dolných viečok.

Je zákrok bolestivý?

Klientky, ktoré majú skúsenosť s laserom či IPL (intenzívne pulzné svetlo) a sú zvyknuté na určitý diskomfort počas zákroku, znášajú ošetrenie veľmi dobre. Citlivejšie sú klientky, ktoré tieto skúsenosti nemajú, pretože u nich sa výraznejšie prejavuje aj strach z nepoznaného. To je však možné vyriešiť podaním tabletky proti bolesti či natretím znecitlivujúceho krému pred zákrokom. Ja sama som absolvovala zákrok bez tabletky a znecitlivenia a zvládla som to úplne v pohode. Veľkou výhodou je, že po zákroku už nič nebolí, vyzeráte úplne normálne a môžete okamžite pokračovať v bežnom pracovnom a sociálnom živote. Akurát, keď som si silnejšie potlačila líca alebo podbradok, cítila som v hĺbke miernu tupú bolesť, ktorá v priebehu týždňa vymizla.

Koľkokrát treba zákrok opakovať a kedy sa dostaví výsledok ošetrenia?

Spravidla stačí jedno ošetrenie, výsledok začína byť viditeľný už po 4 týždňoch a maximálny efekt je viditeľný po 3, 4 mesiacoch. Čo sa týka dĺžky efektu, výrobcovia udávajú až do 5 rokov.

Pre koho je zákrok vhodný?

Rozhodne sú to 4 skupiny klientov: Dámy, ktoré medzi 40 – 50-tkou už pozorujú mierne uvoľnenie podbradku a líc, ale na chirurgický lifting je ešte trochu skoro.

Dámy, ktoré už chirurgický lifting mali, ale po 5 rokoch sa efekt začína strácať.

Dámy, aj staršie ako 55 rokov, ktoré z akýchkoľvek dôvodov chirurgický zákrok jednoznačne odmietajú.

Vhodný je aj pre všetkých pánov, ktorí bez modrín, opuchov a jazvičiek nadobudnú prirodzený, mladistvý vzhľad.

V súčasnosti zákrok prístrojom Ulthera ponúka už viacero medicínskych centier, prečo si vybrať práve to vaše?

Pretože máme už viac ako 2-ročne skúsenosti a spokojných klientov. V našom centre sme od decembra 2011 ošetrili takmer 200 klientov a z nich len piati uviedli, že napriek tomu, že efekt vidia, očakávali od zákroku viac. A to je vynikajúca bilancia.

pred zákrokom

Pac.1 po Ultherepo zákroku

pred zákrokom

po zákroku

 

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Príroda Radíme Vám

Chorvátske turistické združenie spustilo novú zimnú kampaň „Chorvátsko – zimná ríša divov“

Chorvátske turistické združenie spustilo novú zimnú propagačnú kampaň „Chorvátsko – zimná ríša divov“, ktorá pobeží do 10. januára naprieč kľúčovými trhmi, teda trhmi Nemecka, Slovinska, Rakúska, Poľska, Českej republiky, Slovenska, Maďarska, Talianska, Holandska, Francúzska, Veľkej Británia, Belgicka, Švédska a Nórska. Kampaň pobeží na sociálnych sieťach vrátane Facebooku, Instagramu, Twitteru, TikToku a Pinterestu s použitím značiek […]

Čítať ďalej
Architektúra Cestovanie Health outdoor Príroda Radíme Vám Zdravie

Voda a čerstvý vzduch – jedinečná ordinácia v Jesnníkoch

Redakcia In Drive magazínu sa pred časom vybrala do regiónu, ktorý preslávil zakladateľ prvých vodoliečebných kúpeľov na svete, Vincenz Priessnitz. Po príjemnej a bezproblémovej ceste od  Bratislavy, smerom na Brno, Olomouc a Šumperk sa dostanete do obce Jeseník, ktorá je len 300 kilometrov vzdialená od Bratislavy. Nad obcou Jeseník sa v pôvodne malej osade Gräfenberg […]

Čítať ďalej
Automobily Cestovanie Lines Náš tip Nezaradené

Chceme pomôcť zvrátiť kolaps regionálnej autobusovej dopravy

Slovak Lines opäť ponúka pomocnú ruku obyvateľom  Bratislavského kraja Do dnešného dňa sme nevstupovali do vyjadrení k výmene dopravcu v našom kraji, nakoľko sme sa sústredili na spustenie čo najlepších služieb na novej autobusovej stanici Nivy a ukončeniu prevádzky prímestskej autobusovej dopravy. Aktuálne však sledujeme a zdieľame obavy tisícov obyvateľov, ktorí sú na regionálnu dopravu […]

Čítať ďalej