ONLINE MAGAZIN

Ostrovy Mataking a Sipadan – podmorské klenoty Bornea

“Videl som take miesta…..pred 45 rokmi.  Znova sa nám podarilo  objaviť  nedotknutý kus raja.”

Toto boli slová Jeacquesa Couseaova,  svetoznámeho  prieskumníka a bojovníka za ochranu podmorského sveta, po tom, čo prvý krát navštívil ostrov Sipadan. Podmorský život v okolí ostrova ho uchvátil nakoľko, že so svojou loďou Calipso a tímom  potápačov  strávili šesť mesiacov výskumom a zaznamenávaním jeho veľkolepej  podmorskej fauny a flóry. Jacques Yves Cousteau nominoval ostrov Sipadan na jeden z piatich najlepších scuba diving destinácií na svete.

Maličký, len 12 hektárový ostrovček je jediným oceánickým ostrovom v Malajzii. Z morského dna stúpa na hladinu vo výške 600 metrov. O jeho vznik sa zaslúžili živé koraly, ktoré rástli na povrchu vyhasnutej podmorskej sopky tisice rokov. Sipadan sa nachádza v srdci Indopacifickej panvy, v centre jednej z najbohatšch morských lokalít na svete. V jeho okolí sa vyskytuje viac ako tri tisic druhov morských živočíchov a v jeho ekosystéme boli objavené stovky druhov koralov.

Potápanie na Sipadane je dynamické a stále sa meniace. Tým, že ostrov je domovom viac ako tisíc korytnačiek, stretnutie s týmito fascinujúcimi živičíchmi je samozrejmosťou nielen pri potápaní, ale aj pri šnorchlovaní. Jeden z nevšedných objavov, ktorý Costau a jeho tým urobili, bola „ Korytnačia hrobka –  jaskyňa, v ktorej sa našlo viac ako 20 kostier obrovských morských korytnačiek. Jaskyňa je súčasťou podvodného labyrintu tunelov, chodieb a siení. Predpokladá sa, že korytnačky v ňom zablúdili a utopili sa predtým, ako našli cestu na hladinu. So špeciálnym povolením a za asistencie miestnych sprievodcov, sa do nej dá ponoriť aj v súčasnosti.

Okolie ostrova ponúka trinásť ponorových lokalít.  Jednou z najvzrušujúcejších je „ Drop off . Len 9 metrov od pláže s jemnučkým bielym pieskom sa morské dno prepadne z jedného metra na šesťsto. Táto lokalita je všeobecne považovaná za najlepšie plážové potápanie na svete. Už po niekoľkých minútach vstupu do vody máte nad sebou hejná rybičiek. Majestátna stena vzbudzuje rešpekt aj u skúsených potápačov. Ak si nájdete čas a zblízka sa si ju prezriete, objavíte nesmierne bohatý macro život a množstvo druhov morských živočíchov. Táto príležitosť však býva často krát prehliadaná, pretože vašu pozornosť zaujmú mnohé iné atraktívne lokality, ktorými je Sipadan tak známy.

„Coral garden „ ponúka obrovské farebné koralové vejáre a čierne koralové stromy. Atramentovo modré jemné koraly sú domovom oranžovo-červených  karovanych tzv. Hawkfish, ktoré sa cez koraly elegantne preťahujú a vytvárajú nádherne farebnú mozaiku.  Skupiny zelených korytnačiek plávajú popri majestátnej stene, jedna hrá naháňačku s rybami, druhá má Remoru prilepenú k pancieru.

„ South point“ je ponorová lokalita typicka pre Sipadan – farbami prekypujúce steny, žraloky,  korytnačky, obrovské množstvo morských živočíchov. A to všetko pri možnosti zažiť niečo unikátne,  ako žralok kladivohlavý alebo útesový  žralok. Ani nebudete vedieť čo skôr, zamerať sa na pestrofarebnú faunu a flóru, alebo sa zamerať na „niečo väčšie“ . Rovnako ako pri iných sipadanských lokalitách, ani tu nebudete chcieť strácať čas nudnými „ safety stops“. Naopak, využiť budete chcieť každý nádych kyslíku, každú minútu,  vznášajúc sa nad nádhernými koralovými záhradami.

„Barakuda point“ je jedna z naobľúbenejšich lokalít. Naskytne sa vám tu aj príležitosť vidieť rôzne druhy žralokov. Hlavnými hviezdami pri tejto show sú ale barakudy a húfy korytnačiek.  Ocitnúť sa v tornáde barakud je zážitok na ktorý sa nezabúda.

V roku 2004 malajská vláda vydala zákon na ochranu ostrova. Zopár chatiek, ktoré predtým na ostrove boli sa muselo vysťahovat. Ubytovanie teraz ponúkaju rezorty na blízkych ostrovoch. Pre čitateľov, ktorí majú radi kvalitu a pohodlie, spojené s nádherným bielym pieskom, odporúčame Reef rezort na ostrove Mataking.

Na rozdiel od iných ostrovov, nachádzajúcich sa v blízkosti Sipadanu, súkromné vlastníctvo ostrova Mataking zaručuje romantiku, súkromie a pohodlie. Rezort tvori len 24 izieb a 8 chatiek a 6 novopostavených viliek.  Ostrov sa nachádza 40 minút plavby loďkou z prístavu v meste Semporna. Po krátkom brífingu, kde sa dozviete „ ako to na ostrove chodi“ sa môžete ubytovať  a začať si užívať dovolenku v raji. Kým izby a chatky sa nachádzajú na ľavej  strane recepcie, luxusné vilky su umiestnené priamo na pláži na pravej strane, co zaručuje ešte väčšie súkromie. Súčasťou každej vilky je záhradka so súkromným jacuzzy a altánkom,  z ktorého majú hostia príležitosť pozorovať romantický západ slnka nad obzorom.

Pri rezervácii dovolenky majú hostia možnosť vybrať si z dvoch balíčkov. Potápačský a rezortový. Súčasťou potápačského balička je ponor 3 krát denne so skúseným inštruktorom v okolí ostrova. Potápanie z pláže ostrova je bez limitu, takže vášnivý potápač si tu naozaj pride na svoje. Rezort tiež organizuje každodenné výlety za potápaním na ostrov Sipadan, ktorý od Matakingu deli 100 metrov hlboky : „Alice Channel“.

Ale ani nepotápači sa na ostrove nebudú nudit. Okrem šnorchľovania a lenošenia na bornejskom slniečku rezort ponúka aktivity ako plážový volejbal, minigolf, prenájom kajakov a podobne. K dovolenke v Ázii tradične patrí aj návšteva Spa a oddych pri masážach a terapiach z bohatej ponuky. Pred wellnessom sa tiež nachádza priestranné jacuzzy pre 12 ľudi, slúžiace všetkým hosťom.

Mataking tvoria dva ostrovy, ktoré spája pieskový nános. Veľmi obľúbené sú prechádzky z jedného ostrova na druhý v azúrovo modrej krištáľovej vode siahajúcej len po členky. Na hlavnom ostrove sa tiež nachádza vyhliadková veža, z ktorej je krásny výhľad na celé okolie. Kým časť ostrova, na ktorej sa nachádza rezort zdobia udržiavané tropické záhrady, zvyšná časť ostrova je pokrytá hustým dažďovým pralesom. Odvážnejší hostia sa môžu vybrať na prieskum. Ak sa vyberiete na  romantickú prechádzku po pláži, celý ostrov prejdete za jednu hodinu. Obľúbené sú tiež organizované prechádzky so sprievodcom, pri ktorých sa dozviete zaujimave informácie o mietsnej flóre a faune. Zabudnúť nesmieme na nočne prechádzky, počas ktorých majú hostia možnosť pozorovať nielen obrovské kokosové kraby, ale aj  korytnacky kladúce vajička. O tieto bude neskôr dobre postarané v maličkej korytnačej rezervácii, umiestnenej v rezortovej časti ostrova. Hostia majú možnosť adoptovať si čerstvo vyliahnuté mláďatko. Certifikát a fotka zaiste prinesie príjemne spomienky na tento raj na zemi.

 

Cestovná kancelária pre ľudí, ktorým záleží na kvalite.

http://www.pan-asia.sk/

 

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Náš tip outdoor Príroda Radíme Vám Umenie a kultúra

Zámok Eckertsau – jedinečné miesto, kde sa tvorili dejiny Európy.

V rakúskom mestečku Eckertsau, pri európskom veľtoku rieky Dunaj, je jedinečné miesto, kde sa tvorili nielen dejiny Európy, ale i dnešná realita moderného spoločenstva národov. V okolí tohto miesta sa rozprestiera prírodná oblasť Národného parku Dunajské lužné lesy – Donau – Auten. Korene zámockých dejín siahajú až do 12. storočia . V 18. storočí sa zmenil kamenný vodný hrad […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Príroda Tlačová správa

Obce Šumiac a Telgárt spojila nová bezpečná cyklistická trasa

Banskobystrický samosprávny kraj spojil rázovité obce Šumiac a Telgárt zrekonštruovanou viacúčelovou cestou určenou najmä pre cyklistov. „Zelená stuha Horehronia“ je najdlhšou značenou cyklotrasou v regióne Horehronie. Tiahne sa od obce Telgárt údolím Hrona až po Bystrú a meria spolu takmer 90km. Trasa je vhodná najmä pre horské bicykle. Rekonštrukcia úseku Telgárt a Šumiac výrazne prispela k bezpečnosti a zatraktívneniu tejto […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Radíme Vám

VEĽKÁ PRÁZDNINOVÁ ZÁBAVA NA ZÁMKU SCHLOSS HOF

Od 6. augusta do 4. septembra sa dianie na zámku Schloss Hof nesie v znamení letných prázdnin. Počas celého jedného mesiaca je k dispozícii pestrý program s kreatívnymi workshopmi, divadelnými i hudobnými vystúpeniami. Na návštevu príde gašparko aj kúzelník.   Schloss Hof Kinder springen vor Schloss(c)SKB Foto: Astrid Knie Ak sa rozhodnete pre návštevu zámku […]

Čítať ďalej