ONLINE MAGAZIN

Martinus.sk pomáha vydávať e-knihy

Autori kníh môžu vydávať sami seba. Elektronicky. Self-publishing sa rozbieha už aj na Slovensku. Vydávanie knihy autorom je odteraz jednoduchšie.

Nový projekt s účasťou kníhkupectva Martinus.sk s názvom Publico pomáha autorom vydať e-knihy vo vlastnej réžii. Autorom odpadajú starosti s editovaním, grafickou úpravou či skladovaním a distribúciou, ako v prípade tlačených kníh. Vo všetkom im pomôže Publico, stačí poslať len textový dokument a kniha môže byť na svete aj doniekoľkých dní.

Najväčšie internetové kníhkupectvo Martinus.sk ponúka viac ako štyri a pol tisíc e–knižných titulov v slovenčine a češtine.  Ako reakcia na zahraničné trendy, ale  aj na základe požiadaviek mnohých autorov,tu vznikol projekt, ktorý prináša úplne nový pohľad na vydávanie kníh. Publico pomáha autorom vydávať knihy v elektronickej podobe a zvyšuje ich šance na úspech. Takto prerazili už svetoznámi autori ako E. L. James s trilógiou 50 odtieňov sivej či William P. Young s bestsellerom Chatrč.
Publico reaguje na častý problém, keď získanie podpory vydavateľstva v tvrdej autorskej konkurencii nie je vôbec jednoduché. Nech už je dôvodom odmietnutý rukopis,  alebo túžba po maximálnej autorskej slobode, riešenie prináša práve samostatné vydanie knihy, vo svete známe ako self-publishing.

Aj self-publishing sa postupne vyvíjal a môže mať rôzne formy, avšak skutočnú revolúciu priniesli až moderné technológie, predovšetkým nástup elektronických kníh a čítačiek.
V prípade vydania e-knihy totiž odpadajú mnohé problémy, súvisiace s klasickou knihou, tedanemalé náklady na tlač, riešenie uskladnenia a komplikovanej distribúcie. Elektronicky to ide výrazne jednoduchšie, rýchlejšiea neporovnateľne lacnejšie – doslova pár klikmi môže autor knihu v priebehu niekoľkých dní predávať po celom svete a komunikovať so svojimi čitateľmi prostredníctvom svojho webu či sociálnych médií.

Autor, ktorý publikuje svoju knihu sám, má plnú kontrolu nad celým kreatívnym  i distribučným procesom. „Slobodu však určite netreba preceniť. V prípade self-publishingu je ešte dôležitejšie dať si záležať na kvalite obsahu i formy vydanej knihy, aby mohla konkurovať knihám od tradičného vydavateľa.“ upresňuje Radovan Ščibrany, manažér e–kníh v Martinus.sk.

Autor rozhoduje o dizajne, má posledné slovo pri redakčných úpravách, určuje cenu a zároveň má niekoľkonásobne väčší podiel na zisku z jej predaja. To už je motiváciou aj pre úspešných autorov, aby opustili bezpečný prístav vydavateľstiev a rozhodli sa konať na vlastnú päsť. Skvelým príkladom je svetoznáma autorka J. K. Rowlingová – tá sa rozhodla elektronické verzie svojich kníh o Harrym Potterovi vydať sama a predávať ich výhradne na svojom webe.

Projekt Publico má potenciál pomôcť domácim autorom vydávať vlastné knihy a v priebehu niekoľkých rokov presadiť zahraničné trendy aj na Slovensku.

 

 

One thought on “Martinus.sk pomáha vydávať e-knihy”

  1. Dobrý deň,
    chcela by som vedieť za akých podmienok môžem u Vás vydať knihu, chcela by som vedieť kde si môžem vytvoriť cenovú kalkuláciu. Ďakujem za odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Mohlo by vás zaujímať:

Film Náš tip Novinky Radíme Vám

5 vecí, čo ste nevedeli o Júliusovi Cézarovi

Gaius Július Cézar bol jedným z najznámejších rímskych cisárov. Ale čo o ňom len tak z hlavy vieme? Možno nám napadne, že mal pletky s Kleopatrou alebo, že bol obeťou sprisahania, ktoré sa mu stalo osudným. Jeho život však bol omnoho zaujímavejší. Viasat History zaistí svojim divákom počas celého mája cestu časom do starovekého Ríma, konkrétne do doby najvýznamnejšieho […]

Čítať ďalej
Architektúra Automobily Business Cestovanie Film Gastronómia Náš tip outdoor

Slovak Lines 5 2022

Najnovšie vydanie In Drive magazínu je opäť v distribúcii.  

Čítať ďalej
Lifestyle Náš tip Novinky Radíme Vám

Na dovolenku, do spoločnosti aj do kancelárie so štýlom

So španielskym výrobcom okuliarových rámov, ktorý sa vo svete módy pohybuje už dlhé desaťročia, nemôžete urobiť chybu a nech vyrazíte kamkoľvek,  ľudia váš štýl ocenia. Značka Etnia Barcelona sa opiera o tri základné atribúty: kvalitu, farebnosť a umenie. Produkty z jej kolekcií sú vo svete módy pojmom. Však kto by nepoznal slávne ikony, ktoré si […]

Čítať ďalej